"10 yaşında tavana astılar ve..." Yıl: 1967... Yer: Kerkük...

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
"10 yaşında tavana astılar ve..." Yıl: 1967... Yer: Kerkük...

"10 yaşında tavana astılar ve..."
Yıl: 1967...
Yer: Kerkük...
Dönemin Türkiye Başbakanı Süleyman Demirel, Irak gezisi sırasında kente de gider. Büyük bir coşku vardır. Herkes, eski bir Kerkük türküsünü söylemektedir; "Ağam Süleyman/ Paşam Süleyman/ Evleri köprü dibinde/ Boyuva(boyuna) hayran...' diye.
O zaman 10 yaşında olan Sadun Köprülü de, annesi, babası ve 2 yaşındaki kardeşiyle birlikte Türkiye Başbakanı'nı karşılamaya giderler. Annesi dayanamaz, "Hoşgeldin Paşam Kerkük'e. Ne olur bizi kurtarın bu baskıdan" diye bağırır. Hatta, Köprülü'nün kardeşi Ümit'i, Demirel'e uzatarak, "Oğlumu kurban etmeye hazırım. Türkiye'ye hepimiz kurban oluruz" der. Demirel'in de gözleri yaşarır ve anne Şeker Hanım'ı "Bu senin yavrun" diyerek yatıştırmaya çalışır. Sonrasını Sadun Köprülü şöyle anlatıyor:
"Benim de elimde 'Yaşasın Türkiye... Hoş geldiniz Türk şehri Kerkük'e' yazan bir pankart vardı. Irak Gizli Servisi tüm bunları tespit etmiş. Sevincimiz uzun sürmedi. Demirel'in ziyaretinin ardından bize çok kötü davranıldı. Her yerde ölüm, kan kokusu vardı. Aramalar başladı. Bir gün kapımız şiddetli bir şekilde tekmelendi. Kapıyı açar açmaz babamın üzerine saldırdılar. Annem sese koşunca onun da başına vurdular. Taşıdığım pankart ve söylediğimiz türkü yüzünden bana, anne ve babamın karşısında her türlü işkenceyi yaptılar. Evimizde arama yaparak birçok kitap ve eşyayı bir arabaya doldurup, benim de ellerimi ve gözlerimi bağladılar. Bir arabanın içinde döve döve götürdüler. Gözümü açtığımda kendimi çok dar, kapkaranlık ve penceresiz bir odada buldum. Çok sürmeden kapı açıldı. 'Bakalım kim kurtaracak seni elimizden. Her şeyinizi biliyoruz. İdam edileceksiniz' dediler. Ben hiç bir örgütle ve siyasetle ilgim olmadığını söyledim. Tavana asarak vurdular. 8 ay 14 gün gece gündüz soruşturma ve işkenceyle geçti. Daha 10 yaşındaydım."
"Yaşasın Türkiye" dedi hapse girdi
Bununla sınırlı kalmamış Köprülü'nün karşılaştığı işkenceler. 1976'da bu kez Dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Kerkük'ü ziyaret eder. Yine "Yaşasın Türkiye" sesleri arasında karşılanır Korutürk. Ancak Cumhurbaşkanı oradan ayrılır ayrılmaz, Sadun Köprülü ve arkadaşları yine gözaltına alınır. Bu kez 6 ay işkence görür.
Tüm bunlara karşın Köprülü, Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olur. Artık avukattır. Ancak özgürlük günleri uzun sürmez. Yine Kerkük ve Musul'u Türkiye'ye bağlamak için çalışmaktan hapse atılır. Kanıt, Türkiye'ye yaptığı ziyaretler ve görüşmeleridir. Küçük kardeşi Ümit de tutuklanır. Köprülü, "Tam 17 sene Ebu Garip Hapishanesinde tutuldum. Saddam'ın üvey kardeşi Barzan El Tıkriti'nin talimatıyla sürekli türlü işkenceler gördüm. Ayak parmaklarımdaki tırnakları söktüler, elektrik verdiler. 1996'da cezaevinden çıktım ve Türkiye'ye geldim" diyerek o acı günleri anlatıyor.
"Bizim gücümüz de, umudumuz da Türkiye!"
Osmanlı idaresi bittikten sonra Irak'ta Türkmenlerin gün yüzü görmediğini belirten Köprülü, "Saddam döneminde Araplaştırma politikası uygulandı. Arapları Kerkük ve çevresine yerleştirdiler. ABD geldi, bu kez Kürtleri destekleyerek Kürtleştirme politikası uyguladılar. 750 bin Kürt, Kerkük'ün türlü yerlerine yerleştirildi. Aslında Atatürk bir yıl daha yaşamış olsaydı, buralar Türkiye'ye katılırdı. Çünkü dil, kültür ve tarih olarak tamamen Türkiye'den bir parçaydı" diyor.
Bugün de Türkiye'nin Türkmenlere sahip çıkmaya çalıştığını vurgulayan Köprülü, "Eğer Türkiye'nin varlığı olmasaydı, hem Saddam, hem ABD bambaşka katliamlar da yapardı. Bizim gücümüz de, umudumuz da Türkiye. Bizi ayrı koymaya, orada Türkmenleri yok etmeye çalışıyorlar. Türkiye, mutlaka BM ile birlikte sayımda ve seçimlerde gereken rolü üstlenmeli. Musul, Erbil, Kerkük, Diyala gibi yerlerde Türkmenler çoğunluktur. Biz bu topraklarda 6 devlet kurmuşuz. Irak kurulmadan Türkler orada vardı. Bunlar unutulmamalı" ifadesini kullanıyor