112 Acil'de bilinmeyen gerçekler

20Temmuz

Alpagut Han
Katılım
20 Şub 2008
Mesajlar
838
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Beşparmaklar
Teknolojinin sunduğu imkanlar doğrultusunda 112 servisini aramak için şarjı olan herhangi bir cep telefonu yeterli.
Acil yardım servisine içinde sim kart ve kontör bulunmayan bir cep telefonundan da ücretsiz olarak ulaşılıyor.

KONTÖRÜN OLMASA DA ARAYABİLİYORSUNUZ

Acil yardım servisleri, dünyanın birçok ülkesinde kullanıldığı için cep telefonları bu numaraya otomatik olarak kodlanıyor ve acil çağrı yapılıyor.
Turkcell'in çözüm ortağı Teleses Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli,herhangi bir acil durumda cep telefonuyla 112 servisinin aranması noktasında birçok kişinin bilgi sahibi olmadığını dile getirerek, 112 servisini aramak için şarjı olan herhangi bir cep telefonunun yeterli olduğunu, içinde kontör olmayan veya sim kartı bulunmayan cep telefonlarından da 112'nin aranabildiğine işaret etti.

TUŞ KİLİDİ AÇMAYA GEREK YOK

Her operatörün bunu sağlamakla yükümlü olduğunu ifade eden Uzelli, 112'yi aramak için cep telefonunun tuş kilidini bile açmaya gerek olmadığını belirtti.

Cep telefonu operatörünün sinyalinin alınmadığı durumlarda telefonun kapatılıp, pin ekranı geldiğinde 112 servisinin aranabileceğini anlatan Uzelli, böylece en yakın ve en iyi sinyalin alındığı baz istasyonunun kullanılabildiğini kaydetti.

Günün hangi saati olursa olsun 112 arandığında gerekli görülen durumlarda belirtilen adrese 1 doktor, 1 sağlık personeli ve 1 şoförden oluşan ekip ile tam teşekküllü ambulans yollanıyor.

Yetkililer, acil bir durumda 112 acil yardım servisi arandığında karşıdaki görevliyle sakin şekilde net ifadelerle konuşulmasının önemine işaret ediyor.

Yardım talep edilirken yer tarifinin iyi yapılması gerektiğini ifade eden yetkililer, etrafta bulunan market, okul, cami, karakol gibi ayrıntıların belirtilmesinin söz konusu yere daha hızlı ulaşmak için önemli olduğuna dikkati çekiyor.Yetkililer, 112 arandığında telefon numarasının göründüğünü ancak arayan kişinin yerinin görünmediğini belirterek, yer tespiti için yasal prosedürün gerektiğini belirtti.
 

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,339
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Cevap: 112 Acil'de bilinmeyen gerçekler

Güzel ve uyarıcı paylaşım için teşekkürler..:)
 
Üst