2. Dünya Savaşı Hakkında Bilmedikleriniz...

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
1- Savaşta ölen ilk Alman havacısı, Japonlar tarafından 1937'de Çin'de öldürülmüştür.

2- Savaşta ölen ilk Amerikan askeri, 1940 yılında Finlandiya'da Ruslar tarafından öldürülmüştür.

3- Savaşta ölen en yüksek rütbeli Amerikan askeri, Korgeneral Lesley McNair idi ve Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından öldürülmüştü.

4- Savaştaki en genç Amerikan askeri, Deniz Kuvvetleri'nde görev yapan 12 yaşındaki Calvin Graham'dı. Graham katıldığı bir muharebede yaralanmış ve yaşı hakkında yalan söylediği için ordudan ihraç edilmişti. (Yaptığı hizmetin karşılığında kazandığı hakları sonradan Amerikan Kongresi tarafından iade edilmiştir.)

5- Pearl Harbor baskınının olduğu dönemde, Amerikan Donanma Komutanlığı'nın adı CINCUS (İngilizce "sink us" diye telafuz edilir. Türkçe manası, "bizi batırın") idi, Amerikan 45. Piyade Tümeni'nin omzunda taşıdığı tümen sembolü Swastika (gamalı haç) idi ve Hitler'in kişisel treninin adı da "Amerika" idi. Bunların hepsi sonradan değiştirilmiştir.

6- Amerikan Hava Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri'nden daha fazla kayıp vermiştir. Havacıların tamamlamaları gereken 30 görevi yerine getirmeye çalışırken ölme ihtimalleri %71'di. Bombardıman uçakları korumasız değillerdi. Bir B-17 bombardıman uçağı, taşıdığı 4 ton bombanın yanı sıra, 1,5 ton da makineli tüfek mermisi taşırdı. Amerikan 8. Hava Kuvvetleri toplam 6098 düşman uçağı düşürmüştür. Bu harcanan her 12700 mermi için 1 düşman uçağı demektir.

7- Almanya'nın enerji sıkıntısı o kadar büyüktü ki, yapılan bir araştırmaya göre, eğer savaş boyunca Alman sanayi tesislerine atılan bombaların %1'i Alman elektrik santrallerine atılsaydı, Alman sanayisi çökerdi.

8- Genel olarak bakınca, "ortalama savaş pilotu" diye bir şey yoktu. Ya bir astınız, ya da bir hedef. Örneğin Japon hava ası Hiroyoshi Nishizawa, toplamda 80'den fazla düşman uçağı düşürmüştü ama bir kargo uçağında seyahat ederken, uçağın düşürülmesiyle ölmüştü.

9- Avcı uçaklarında, nişan almaya yardım etmesi için, her 5 mermiden birinin izli mermi olması usulü uygulanırdı. Ama bu bir hataydı. İzli mermilerin farklı bir balistiği vardı. İzli mermiler uzak mesafede bir hedefi vuruyorsa, normal mermilerin %80'i hedefi ıskalıyordu. İzli mermiler, düşman pilotuna yerinizi belli etmeye yarıyordu. Ayrıca en kötüsü ise, mermi şeridinin sonuna, merminizin bittiğini gösteren seri halde dizili bir sıra izli mermi idi. Bu düşmanın öğrenmemesi gereken bir durumdu. İzli mermi kullanmayı bırakan filolar gördüler ki, başarı oranları iki katına çıkmış ve verdikleri kayıplar azalmıştı.

10- Ren Nehrine ulaşan Müttefik askerlerinin ilk yaptıkları şey, nehre işemek olmuştu. Bu en düşük rütbeli erden, Winston Churchill'e (nehre işemesini şova dönüştürmüştür), Churchill'den General Patton'a (nehre işerken çekilmiş fotoğrafları vardır) kadar değişmeyen bir hareketti.

11- Alman Me-264 bombardıman uçakları New York şehrini bombalayabilecek kapasitedeydiler ama alınacak sonuç, verdikleri çabaya değmiyordu.

12- Savaşta, yellendikleri için ölen havacılar vardı. (20000 ft. yüksekliğe çıkan ve kabin basıncı olmayan bir uçakta, mide gazlarının hacmi %300 oranında artar!)

13- Ruslar 500'den fazla Alman uçağını, havada çarparak yokettiler. Ayrıca çoğu zaman mayın tarlalarını, üzerinde yürüyerek temizlerlerdi. Stalin'in dediği gibi: "Sovyet Ordusu'nda kahraman olmamak cesaret ister."

14- Amerikan Kara Kuvvetleri'nin, Amerikan Deniz Kuvvetleri'nden daha fazla gemisi vardı.

15- Alman Hava Kuvvetleri'nin bünyesinde; 22 piyade tümeni, 2 zırhlı tümen, 11 hava indirme tümeni vardı. Bunların hiçbiri hava indirme görevi yapmaya müsait değildi. Ama Alman Kara Kuvvetleri'nin elinde hava indirme yapabilen birlikler mevcuttu.

16- Amerikan Ordusu Kuzey Afrika'ya çıktığında, gerekli malzemelerin yanı sıra, 3 adet Coca Cola şişeleme makinesi getirmişlerdi.

17- Normandiya'da esir alınan ilk Alman birlikleri arasında Koreliler de vardı. Bunlar, önce Japonlar tarafından zorla savaştırılmış ve Ruslara esir düşmüşlerdi. Sonra Ruslar tarafından zorla savaştırılmış ve Almanlar'a esir düşmüşlerdi. Sonra da Almanlar tarafından zorla savaştırılarak Amerikalılara esir düşmüşlerdi.

18- Graf Spee asla batırılamadı. Mürettebatın gemiyi batırma girişimi başarısız olmuştu. Üzerinde Almanya'nın en yeni radar sistemi olan gemi, İngiltere tarafından satın alındı.

19- Yoğun topçu ve hava bombardımanının ardından, 35000 Amerikalı ve Kanadalı asker Kiska Adası'nın kıyılarına çıktılar. Çıkarmada, 21 asker çatışırken öldü. Eğer adada Japon askerleri olsaydı, sonuç daha vahim olabilirdi.

20- Japonlar'ın tanklarla mücadele taktiği şöyle idi, çok büyük bir top mermisi, sadece burnu dışarıda kalacak şekilde yere gömülürdü. Düşman tankı, merminin olduğu yere yeterince yaklaşınca, oraya gizlenmiş bir Japon askeri elindeki çekiçle merminin burnuna vurarak, mermiyi patlatırdı.
"Silahların yetersizliği, mağlubiyet için bahane değildir." Korgeneral Mataguchi

21- MISS ME isimli Piper Cub (J-3 Cub) model uçak, Amerikan topçusuna hedef tarifi yaparken, hemen yakınında bir Alman uçağının da Alman topçusuna gözetleme yaptığını gördü. Hemen Alman uçağına yaklaştı. Uçakların ikisi de silahsız olduğu için yardımcı pilotla berbaber tabancalarını çekerek Alman uçağına mermi yağdırmaya başladılar ve onu inmeye zorladılar. Hemen arkalarından kendileri de indiler ve Almanları esir aldılar. Ama Piper Cub model uçakları sadece 2 kişilik oldukları için, Almanları nereye sığdırdıkları bilinmiyor.

22- Waffen SS'in Alman olmayan asker sayısı, Alman olanlardan daha çoktu.

23- Almanya'nın savaş ilanı yaptığı tek ülke ABD idi.

24- Japonlar Hong Kong'a saldırırken, İngiliz subayları, Kanadalı piyadelerin savunma için subay gazinosuna mevzilenmelerine karşı çıktılar. Subay gazinosuna, er ve erbaşların girmesi yasaktı.

25- Nükleer fizikçi Niels Bohr, Danimarka'da Almanlar'ın elinden kılpayı kurtarılmıştı. Danimarkalı direnişçiler, Almanlarla çatışırken, o da evinin arka kapısından, elinde, içinde paha biçilmez ağır su (nükleer bomba yapımında kullanılan önemli bir madde) bulunan bir bira şişesiyle kaçmıştı. Bu gözü gibi baktığı şişeyle İngiltere'ye ulaştı. Ama sonradan, şişenin içindekinin bira olduğu anlaşıldı. Muhtemelen, ağır suyu da bir Alman askeri içmişti...

Stalin’in gerçek adı Josef Vissarionovich Dzhugashvili’dir. “Çelik Adam” anlamına gelen Stalin ismini 1913 yılında kullanmaya başlamıştır.

Benito Mussolini, birinci dünya savaşı sırasında kısmen İngilizler ve Fransızlar tarafından finanse edilen bir İtalyan gazetesinde editörlük yapmıştır. O zamanlar Alman kuvvetlerine karşıt görüşleri ile tanınırdı.

Nazi SS’inin şeytani başkanı Heinrich Himmler gençliğinde bir tavuk yetiştiricisi idi.

Kamikaze uçaklarını muhakkak duymuşsunuzdur – ya intihar gemilerine ne demeli? Nisan 1945 yılında Okinawa adası açıklarında eve dönebilmek için yeterli yakıtı olmayan Japon savaş gemisi Yamato pekçok diğer gemiyle birlikte bir Amerikan filosuna saldırdı. Zamanının en büyük ikinci savaş gemisi olan Yamato (en büyüğü yine bir Japon savaş gemisi olan Musashi'dir) ve yanındaki diğer gemiler hedeflerine ulaşamadan Amerikan savaş uçakları tarafından batırıldılar.

Adolf Hitler bir vejeteryandı, ayrıca içki-sigara kullanmazdı.

Savaş filmlerinde gördüklerimizin aksine Alman Ordusu (Wehrmacht) genellikle Nazi selamını kullanmazdı. Ancak 1944 Temmuzundaki Hitler’e süikast girişiminden sonra standart olarak Nazi selamını kullanmaya zorlandılar.

Hiroşima’ya atom bombasını bırakan B-29 uçağının ismini hepiniz duymuşsunuzdur – Enola Gay (Neşeli Enola) - peki 3 gün sonra Nagasaki şehrine atom bombasını bırakan uçağın adını biliyor musunuz? B-29’un adı “Bock’s Car” idi (Bock’un arabası), ve esas hedefi Nagasaki değildi. Planlanan hedef Kokura şehriydi, ancak bu şehir atom bombası saldırısından kurtuldu çünkü uçağa sadece açık hedefe saldırma emir verilmişti ve o gün Kokura şehri sisle kaplıydı! Nagasaki ise alternatif hedefler listesindeki birinci şehirdi.

Girit’in ele geçirilmesi esnasında hava indirme birlikleri ağır kayıplar veren Hitler bu birlikleri bir daha asla büyük-ölçekli operasyonlarda kullanmadı. Hava indirmeciler piyadeye dönüştürüldü.

17 Ocak 1942 tarihinde Churchill az kalsın önce düşman tarafından, ardından da kendi hava kuvvetleri tarafından vuruluyordu. Amerika'dan dönerken, uçağı rotasının dışına çıktı ve Fransa’daki Alman uçaksavarlarının menziline girdi. Hata farkedilip rota düzeltildiğinde bu sefer uçağı İngiliz radar operatörleri tarafından düşman bombardıman uçağı zannedildi. Uçağı düşürmeleri için altı adet RAF savaş uçağı yollandı, ancak Churchill’in şansına, savaş uçakları onu bulamadı.

Japon saldırısı esnasında Pearl Harbour'da bulunan Amerikan hafif kruvazörlerinden biri USS Phoenix'dir. Phoenix saldırıyı neredeyse tek çizik almadan atlattı, ancak, bundan yaklaşık 40 yıl sonra güney atlantikte bir İngiliz denizaltısı tarafından yanlışlıkla batırıldı.

Monte Cassino savaşında çarpışan 2. Polonya kolordusu Wojtek adında bir kahverengi ayıyı cephane sandıklarının taşınmasında kullanmıştır.

Sovyet kızıl ordusu düşman tanklarını yok etmek üzere köpekleri kullanmaya çalışmıştı. Köpekler tankın altına girecek şekilde eğitilirlerdi ve üzerlerine patlayıcı bağlanırdı. Köpek tankın altına girdiğinde patlayıcı tetiklenir ve tank havaya uçardı (elbette köpek de). Ne yazık ki bu ilginç metod her zaman amaçlandığı şekilde yürümüyordu, çünkü köpekler Sovyet tanklarıyla eğitilmişlerdi ve Alman tanklarından ziyade bunlara doğru koşmaya ve altına girmeye eğilimliydiler. Stalingrad ve Kursk savaşlarında bu metodla 25 adet Alman tankı yok edildi.

Gelmiş geçmiş en ağır tank Alman Maus II tankıdır. Bu tankın ağırlığı tam 192 tondu! (bir otomobil aşağı yukarı 1 tondur) Ancak bu tank savaşın sonuna yetişebildi ve cephede hiçbir zaman kullanılamadı. (Guiness Rekorlar Kitabı)

Savaşın sonunda Avrupa’nın endüstriyel altyapısının 70%’i yokoldu.
Savaş boyunca toplam 62,305,800 kişi hayatını kaybetti. Bunların 24,945,400’ü asker, 37,360,400’ü ise sivildi. (Ölen sivil sayısının asker sayısından yüksek olduğuna dikkat!)

Nazi ölüm kamplarında yaklaşık 3,800,000 insanın öldürüldüğü tahmin ediliyor. Bunların 90%’dan fazlası yahudilerdi. Diğerleri: Polonyalılar ve rus savaş esirleri (genel olarak slav ırkından olanlar), çingeneler, zihinsel veya bedensel engelliler, eşcinseller, Yehova şahitleri, komünistler ve politik karşıtlar.
 
Üst