99 Yıl Saçmalığı

Kamil Özkaloğlu

Onursal Üye
99 YIL SAÇMALIĞI

Geçen gün bir tv programında Karpaz’daki Marina’nın temsilcisi olduğu anlaşılan bir şahsın açıklama, iddia ve dayatmalarını hayretler içinde izledim…

Yanılmıyorsam İsrail kökenli bir şirketle sözü edilen Marına’nın inşası için bir sözleşme imzalanmış…

Sözleşme gereği; ilgili şirket, büyük miktarda bir yatırım yapmayı taahhüt etmiş…

Ama aradan yıllar geçmiş şirket, (çok küçük bir bölümü dışında) bu yatırımı henüz gerçekleştirmemiş. Yani sözleşme hükümlerini yerine getirmemiş…

Bu durumda yine sözleşme gereği devletin yapması gerekenler var ama bu konu hiç dile getirilmiyor…

Devlet, Halkının ve ülkesinin haklarını koruma adına hiçbir şey yapmıyor…

Şirket mükellefiyetlerini yerine getirmiyor çünkü birileri şirkete söz vermiş, “sözleşmede yazılı süreyi 99 yıla uzatacağız.”

Çok zeki temsilci de tv programında açıklıyor. “Verilen söz yerine getirilsin, o zaman şirketimiz de sözleşmede yazılı yatırımı gerçekleştirir”

Şimdi ben anlayamıyorum, merak ediyorum…

Altında şahitler huzurunda atılmış karşılıklı imzaların bulunduğu sözleşme mi geçerli? Yoksa havaya söylenen sözler mi?

Sözü edilen şirket sözleşmeyi imzalarken sürenin 99 yıl olmadığını biliyordu tabii ki. Bile bile imzalamış; imzayı atıp avantaya konduktan sonra şimdi yatırım yapmamak için ayak diriyor…

Bu İsrail kökenli şirket ile ilk imzaları atan kimlerdi?

Eğer herhangi bir söz verilmişse; o sözü verenler kimlerdi?

O sözü verme yetkisine sahip olup olmadıklarını düşündüler mi acaba?

O yetkiyi kullanmanın doğuracağı sorumluluğu nasıl karşılayacaklarını düşündüler mi acaba?

99 yıl ne demek? Biliyor musunuz?

En az 3 nesil değişecek demek…

99 yıl sonra muhtemelen bugün KKTC’de yaşayan hiç kimse hayatta olmayacak…

99 yıl sonra bu peşkeş çekilen vatan toprağını geri almak mümkün olabilecek mi acaba?

Ne dersiniz?

KKTC’nin 99 yıl sonraki nüfusu vatan toprağını İsrail’e peşkeş çekenlere ve görevlerini yapmayan iktidarlara lanetler yağdırmayacak mı?

Bir de düşünelim bakalım…

Bugün İsrail hangi noktalarda acaba?

Kamil Özkaloğlu
06 Şubat 2013