Adrese teslim diyetle zayıflayın

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
Bugün ne yesem?’... Bu durum çalışırken zayıflama paniğine kapılanlar için ‘3 öğün’ sorun demek. Ancak adrese teslim yemek hizmeti ile diyet yapmak artık hiç de zor değil...

diyet160-300x147.jpg
Türkiye’de sayıları hızla artan şirketler diyetisyenlerin verdiği ‘5 kaşık yemek, kibrit kutusu kadar peynir’ reçetelerine uymakta zorlananlar ve yoğunluk yüzünden masa başında yemeği geçiştirmek zorunda kalanlar için sağlıklı yemekleri işinize ya da evinize kadar getiriyor. Bu şirketlerden biri de Rafinera. Sisteme göre diyetisyen, hedefe göre kişinin alması gereken günlük kaloriyi hesaplıyor. Ardından karbonhidrat, protein, ve yağ hesaplamalarına uygun 3 ana ve 2 ara öğünden oluşan 1100 ve 1500 kalorilik mönüler istenilen adrese teslim ediliyor.
İhtiyaçtan doğdu
Kurucusu Didem Altınbaşak Tulgan, Rafinera’nın tamamen kişisel ihtiyaçtan doğduğunu anlatıyor:
“Hamilelik döneminde bebeğin beslenmesiyle ilgili bir sorun yaşadığım için tedaviye ABD’ye gittim. Doktorum beslenmeme çok dikkat etmem gerektiğini söyleyince bu sistemle tanıştım. Özellikle hamileliğimin son 2 ayında bu servisin hayatımı kurtardığını söyleyebilirim. Sonra Türkiye’ye döndüm. Hamilelikte aldığım kiloları vermek için ABD’deki gibi bir servis aradım ama bulamadım. Bu yüzden de Rafinera’yı kurmaya karar verdim. Yani bu hizmet tamamen kişisel ihtiyaçtan doğdu.”
Tulgan kilo almamızdaki ve vermemizdeki en büyük problemi ise şöyle ifade ediyor:
“Kişi zaman içinde fark etmeden ufak ufak kilo alıyor. Ancak bunu fark etmiyor. Daha sonra kilo vermek istiyor. Yemek seçerken, diyet listesine bağlı kalmakta zorlandığı için hedefine ulaşamıyor. İşte bu noktada Rafinera devreye giriyor ve sizin yerinize beslenme düzeninizi kontrol ediyor.”
Yeme nedeni ‘tamamen duygusal’
Dün*ya*da za*yıf*la*ma pa*za*rı*nın bu yıl 600 mil*yar do*lara ula*şa*ca*ğı tah*min edi*li*yor. Bu ra*ka*mın biz*de*ki kar*şı*lı*ğı yak*la*şık 50 mil*yon do*lar.
Ça*ğın en bü*yük has*ta*lı*ğı obe*zi*te. Tür*ki*ye*’de*ki obez sa*yı*sı 20 mil*yon. Ya*ni her 3 ki*şi*den 1’i obez. Uz*man*lar, 2050’de 2 ki*şi*den bi*ri*nin obez ola*ca*ğı*nı söylüyor.
Ge*nel*lik*le pa*zar*te*si baş*la*nan di*yet*ler 2 gün son*ra bi*ti*yor, ve*ri*len ki*lo*lar yi*ne ay*nı hız*la ge*ri alı*nı*yor.
Ki*şi*nin nor*ma*lin üze*rin*de ye*me ne*de*ni yüz*de 75 ‘ta*ma*men duy*gu*sa*l’
Diyette istikrar için 6 altın kural:
Sürekli tartılmayın. Kiloyu sık sık kontrol etmek cesaretinizi kırar.
Beslenme günlüğü tutun. Yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi yazıp, kontrol edin.
Haftada 1 öğününüzü serbest bırakın! Yasaklı yiyecekler daha cazip hale gelir. Bu da diyeti bozmanıza neden olur.
Gözünüzü korkutmayacak hedefler belirleyin. 15 kg. vermeye şartlanmaktansa önce 3 kg. vermeyi hedefleyin, sevinin.
Her gün aynı besinleri tüketmek diyeti sıkıcı kılar. Tüketimlerinizde küçük değişiklikler yapmaya çalışın.
Ünlüleri zayıflatan reçeteler
diyetece.jpg
Ece Erken 1100 kalori

Kahvaltı: Ispanaklı
gül böreği
Ara 1: Kırmızı
meyveli pelte
Öğlen: Piliç soteli
patlıcan beğendi,
esmer ekmek ile
Ara 2: Kabak mücver,
dereotlu yoğurt-