AK Parti'nin Başarı Öyküsü

İsmet Kotak

Onursal Üye
AK Parti'nin Başarı Öyküsü

Pazar gün Anavatan Türkiye’de yapılan milletvekilliği genel seçimlerini büyük bir üstünlükle AK Parti kazandı.Ben olaya AK Partinin başarı öyküsü olarak bakıyorum.Üniversite eğitimimiz boyunca ve daha sonra birçok seçimi yakından izleme olanağı buldum.Hatta bazı seçimlere dayalı olarak bazı Vilâyetlerin oy eğilimini,bunlara etkiyi,o yörede etkin olan aşiretleri inceleyerek tez sunduk.Yıl 2011 AK Parti’nin yürüttüğü propaganda programı,bu programın içeriği,halka ne zaman ve nasıl yaklaşılacağına dair yapılan seçim ve uygulamaları gerçekten bir başarı öyküsüdür.İncelenip Üniversitede “Demokrasi” derslerinde kullanmak gerektiğine inanıyorum.Seçim öncesini buna karıştırmadan olaya bakmak gerektiği için bunu yazıyorum.

Ben,AK Parti Genel Başkanından en ücra köyde Partiye çalışan kişiye kadar herkesi kutlarım.Sonuçta bizler Kıbrıs’tan olaya bakıyoruz.Ancak iletişimin dorukta olduğu yıllarda çalışmaları yakından izleme ve değerlendirme olanağı vardır.Sadece gazete ve radyo ve televizyonlar değil,Internet gibi akla hayale sığmaz bir olanak her şeyi ayağınıza taşımaktadır.AK Parti bu olanakları sonuna kadar kullandı.CHP ve MHP de kullanmadı demiyorum;ancak AK Parti kadar değil.Zaten fark sandığa oy olarak yansıdı.

Son 15 günde radyoda,televizyonda,hatta Internette uygun sayfalarda çalınıp söylenen AK Parti müziği tüm çalışmaların üzerine bir başarı örtüsü oldu.Genel Başkan ve Başbakan R.T.Erdoğan etkili hitabeti ile bunu doruğa çıkardı. Kim derleyip,sunmuşsa kutlamak gerek.Ancak bu kadar etkili olunabilir!Yiğidin hakkını teslim etmek gerek.

& & &

Türkiye genelinde Parti Liderleri tüm sorumluluğu ve de çalışmayı yüklenmektedirler.Seçim Beyannamesine uygun olarak yapılan konuşmalar her Partinin seçim vaadini oluşturmuştur.Özellikle CHP’nin aileyi temel alan vaadleri ilgi görmüştür.AK Parti,iki dönemde yapılanları halka iyi satabilmiştir. Gazetelerde,televizyonlarda ve hatta radyo ve Internette, nerede ise halkın gözüne sokabilmiştir.

Tüm vilâyetlerde Liderin konuşmasının anlamı budur.İş Vilâyet ve büyük kentlerde seçim çevresi boyutuna inince adayların çalışmaları ve etkileri olmaktadır.Kürt oyları her vilâyette amacına yönlendirilmiştir. Parti barajından ötürü bağımsız adaylığa kayan Kürt adaylar için geniş bir plânlama yapılmış ve başarılmıştır. Geriye kalan yerlerde Parti ve adayın kendisi öne çıkmıştır.

Bu seçimde AK Parti ve CHP Parti örgütünü sahaya indirmiştir.Bunu yine başaran AK Parti olmuştur.Kadınlar kapı kapı gezerek sağladıkları oy önemsenecek orandadır. Bu %49.9 oranı ya da yuvarlak hesapla %50 oranı sadece meydan nutuklaır ile kazanılmamıştır.Arazi çalışması her yolla yapılmıştır.

İşte bunun için “Başarı öyküsü” diyorum.Bu seçim Üniversitelerce ilginç bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Siyaset Okulunu öne çıkarmak isteyenler bunu ders olarak okutabilirler.

& & &

Sonuçlara gelince.Sahiller CHP sözleri referandumda kaldı.AK Parti oralara son derece etkin adaylarını kaydırdı ve sonuç aldı.Antalya gibi CHPkalesinde bile ASK Parti öne geçebildi. İzmir’de CHP ile başa baş güreşti.Doğuda,Kürt oylarının bağımsızlara kaymasının önüne geçtiği birçok Vilayet vardır.

Genel sonuçlar şöyle:50 milyon 369 bin 794 seçmenden 43 milyon 3388 oy geçerli kabul edildi. 938 bin 38 oy iptal oldu.%10 barajı geçemeyen Partilerin harcadıkları oy miktarı 1 milyon 955 bin 596.Yani %4.54.

AK Parti %49.81 oranı ile 21 milyon 464 bin 549 oy aldı ve 326 milletvekili çıkardı.

CHP %25.87 oranı ile 11 milyon 146 bin 692 oy aldı ve 135 milletvekili çıkardı.

MHP %12.95 oranı ile 5 milyon 581 bin 522 oy aldı ve 53 milletvekili çıkardı.

Bağımsızların toplam oyları %6.64 ve toplam oyları 2 milyon 860 bin 19 oy. Tüm bağımsızlar 36 milletvekili.

Değerlendirme: 1.AK Parti tek başına Hükümet kurabilir.Tek başına Yasa geçirebilir konumdadır.Tek başına Anayasa’yı Meclisten geçiremez.Öteki güçlerin de desteğini almak ve ortak çalışma yapmak durumundadır.Nitekim Başbakan Erdoğan seçim sonrası konuşmasında bunu kabullendi.

2.Tek Parti Hükümeti için “İstikrar” diyen iş çevreleri artık buna sahiptirler. AK Parti de yatırım programını rahatlıkla uygulayacak konumdadır.

3.Dış Politikadaki konuma da Başbakan Erdoğan ilk konuşmasında açıklık getirdi.Seçim sonucu olumlu karşılayan ülkeleri saydı ve bunun Kıbrıs’ı da içine alan batıda Balkanlar,Doğu sınır ülkeleri,Ortadoğu ve hemen hemen tüm Arap ülkeleri olduğu görülebilir.Seçim Beyannamesinde Kıbrıs için güçlü desteğin süreceğinin belirtilmesi önemlidir.AB politikası da sürmektedir.

Sonuç: Anavatan Türkiye demokrasinin çarkını çalıştırmış ve başarmıştır.Bundan sonrası daha ilk konuşmasında “Türkiye’yi tümden kucaklayacağız” diyen Sayın Erdoğan’a kalmaktadır.Seçim bitti artık her kesimle barışma zamanıdır.