Akel'in Kıbrıs Politikası ve Kiritsis'in Demagojisi!

Salih Mehmet Ersoy

Onursal Üye
GÜNEŞ DOĞARKEN
Salih Mehmet Ersoy
AKEL’İN Kıbrıs Politikası ve Kiritsis’in demagojisi!
KIBRIS TV Genel Müdürü Hüseyin Ekmekçi ve Haber Koordinatörü Aytuğ Türkkan'ın sorularını yanıtlayan AKEL Larnaka milletvekili ve PEO Sendikası’nın Genel Sekreteri Pambis Kiritsis bakınız ne demişti:

• “Kıbrıs’ta bir çözüme varmak için adadaki yabancı askeri güçlerin varlıklarının son bulması gerekir”.
  • “Liderler bir çözümde anlaştıkları takdirde Birleşik Federal Kıbrıs’ı yaratmalarıyla İngiliz üsleri konusu gündeme gelebilir. Yabancı askeri güçler adaya nimet değil lanet getirdi”..
  • “Varılacak bir anlaşmada, dış güçlerin değil, Kıbrıslı Türk ve Rumların çıkarına bir anlaşmaya imza atılması gerekir”.
  • Pambis Kiritsis “Ortak vatan için hayatlar heba oldu” derken yüzünün kızarıp kızarmadığını sanırım değerli kardeşim Hüseyin Ekmekci fark etmiş olmalı.
  • “PEO’nun zorluklarla dolu tarihinin Kıbrıslı Türk ve Rumların ortak mücadelesinden! Oluştuğunu, ortak vatan için birçok Kıbrıslı hayatını kaybetmişti”.
  • “PEO’nun DEV İŞ ile birlikte önemli trolleri vardır ve Kıbrıs adasının birleşmesini destekleyen örgütlerin ortaya koyduğu çaba liderlere destek olacaktır”.
  • “Çözüm iki bölgeli, iki toplumlu, ( iki halka dayalı değil) tek egemenlik ve tek vatandaşlık temelleri üzerinde şekillenecek, Çözüm Kıbrıs’taki askeri varlıklara son verecek şekilde bulunmalıdır”.
  • Halk her zaman çözüme hazırdı. Ancak sorunların kaynağında yabancı güçlerin müdahalesi vardır. İki toplum ( iki halk değil) içerisindeki aşırı uçların tutumlarından faydalandılar. İnanıyorum ki, Kıbrıslı Rumlar, hatta Kıbrıslı Türkler de çözüme hazırdırlar”.
  • "Kıbrıs adasında yabancıların varacağı bir uzlaşma, uzlaşı olamaz. Bir Kıbrıslı Rum olarak, pek çok konuda geri adım atıp, uzlaşıya hazırım. Ancak, askerlerin burada kalacağı bir anlaşmayı da asla kabul etmem".
  • "Bunları söylerken her şey kolay, ortam toz pembe mesajı vermek istemiyorum; güçlük, zorluk, kuşku ve şüpheler vardır, çözüm sürecinin anlaşmayla sonuçlanması halinde liderleri destekleyen kitleler vardır”.
  • Adadaki İngiliz üslerinin pozisyonuyla ilgili soruya da yanıt veren Kiritsis, "Kendi kendimizi kandırmayalım! Üsler sorunu şimdi çözülebilecek bir sorun değildir. Henüz bu konuyu masaya koyacak bir noktaya ulaşmadık. Tüm 'Kıbrıslıları' ilgilendiren bir konu Birleşik Federal Kıbrıs'ı yaratıp daha sonra bu konuda ilerleyebiliriz. Biz ilerici solcu insanlar olarak şunu vurguluyoruz; yabancı askeri güçler nimet değil lanettir!"
Kıbrıslı Türklere ve Rumlara mesaj gönderen Kiritsis, müzakerelerin iki lider tarafından başlatılacağını ve kendilerinin de bu çözüm çalışmalarını destekleyeceklerini ifade etti. Liderleri, kısa sürede müzakereleri başlatmalarından ötürü selamlayan Kiritsis, Kıbrıs halkının! istençlerine cevap verecek bir çözüm bulunması dileğinde bulunarak, tüm kesimlerin yeni sürece destek olması çağrısında bulundu.

Evet AKEL milletvekili ve PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis’in demagojileri böyle.
Adam bu söylediklerini söylerken yüzünün kızarıp kızarmadığını ben şahsen bilmiyorum. Ancak Genç gazeteci kardeşim Hüseyin Ekmekci sanırım fark edebilmişti. Adamlar tek ayak üstünde öyle yalan sıyırıyorlar ki evlere şenlik. “Kıbrıs’ta ortak vatan için hayatlar heba oldu” derken, demagojinin en üst sınırından ahkam kestiğini, Kiritsis’in açıklamasını okuyan herkes sanırım fark etmiştir.
Yazılacak ve Kiritsis’e sorulacak okadar hesap var ki, ne zamanımız yeterli ve ne de bu gibi demagojilere prim vermek niyetindeyiz.
Esasen Kıbrıs’ta tek halktan bahsetmesi, iki bölgeden bahsetmesi, “Kıbrıs’ta tek vatan için hayatlar heba oldu”, “İngiliz üsleri şimdi masaya konamaz, zamanı gelince görüşürüz” şeklinde açıklama yapması, konuşmalarının hiçbir gerçeğe dayanmadığının en güzel örneğidir.
Sanmıyorum ama eğer genç gazeteci kardeşim Hüseyin Ekmekci Pambis Kiritsis’in konuşmasını kayde değer bulmuşsa, Kıbrıs sorununun kökenini iyi araştırması şarttır.
Bize bu konuşmalar vız gelir, tırıs gider.
Pambis Kiritsis’e şunu hatırlatmakta yarar var. EOKA tethiş hareketleri devam ederken hangi ortak vatan için hayatlar feda olmuştu ki? Ortak vatanda Kıbrıs Türk halkına tam 11 yıl çile çektirenler siz değil miydiniz? 22,000 Yunan askeri gizlice adaya girdiği ve Türk insanının yaşadığı her yeri cehenneme çevirirken, ortak vatan için mücadele edenler kimlerdi acaba? 1966 yılında Rum Temsilciler Meclisinde OYBİRLİĞİ ile ENOSİS kararı alanlar, ortak vatan için mücadele edenler miydi? Yabancı askerleri düşünmek ve adadan çıkmalarını istemek şimdi mi aklınıza geldi bayım?

Mürüde Sevicer

New member
Kiritsis kimse hayalinde art niyet yoksa Askerden rahatsız olmaması gerekir. Şu andaki Türk Dostları kendine yeter ve artar. Daha fazla Türk Dostlarına ihtiyacı kalmayacak. Lütfen gerçek Dost olsunlar biz de örnek alalım. Kendinin Yunan Askerine ihtiyacı varsa bizim Türk Askerine sonsuza dek ihtiyacımız vardır çünkü Dostlarımız art niyetli olabilirler.

Salih Mehmet Ersoy

Onursal Üye
Sevgili Mürüde Sevicer kardeşim,

"Rumlar art niyetli olabilirler" diyorsunuz. Ancak gerçekte onlar sapına kadar art niyetlidirler. Öyle olmasa, Londra'da Anlaşmalar imzalanır imzalanmaz Lefkoşa'ya döndüğünde, Lefkoşa Uluslararası Uçak Alanı'nda gazetecilere Makarios " Ben bu antlaşmaları Enosis'e giden bri sıçrama tahtası olarak gördüğüm için imzaladım" der miydi?
Sakın ha, Rumların art miyetli oldukları hususunda en küçük şüpheniz olmasın.
Sevgi ve saygılarımla,
Salih Mehmet Ersoy
Gazeteci-yazar
12.09.2008

Mürüde Sevicer

New member
Beni uyardığınız için çok teşekkür ederim. Salih Bey bu kadar olamaz diye düşündüm fakat Rumdan beklenir.Aslında bunları söyleten bizleriz çünkü halen daha Rumdan dostluk bekleriz.Rumlar kendilerinden başka hiçbirşey düşünmezler biz de bunlara yalvarmak için elimizden geleni yapıyoruz.