AKP Hükümetine Ve Başbakanına Dikkat

Tanju Müezzinoğlu

Onursal Üye
Web sitesi
www.kktcbayrak.org

AKP HÜKÜMETİNE VE BAŞBAKANINA DİKKAT. 30.09.2008

Loizuduya milyon dolar ödeyerek Türk Ordusunun Kıbrıs’taki varlığının İŞGALCİ olduğunu kabullenen AKP İktidarı ve Başbakanı ERDOĞAN. Şimdide İngiliz uyruklu ORAMS davası Rumların ve Yunanlıların karar merciinde söz sahibi oldukları Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD)'da neticelendirilecek. Rumların ve Yunanlıların karar verme merciinde olduklarına göre sonucun ne çıkacağını merak etmek bile abesle iştigal olur.
Elbette karar Rumların leyline çıkacak.
Sayın Erdoğan’a soruyorum. Hani Kıbrıs’tan bir asker mi çektik, bir karış toprak mı verdik diye hiç hicap duymadan YALAN söylüyorsun. Şimdi başka bir yalanı da sergiliyorsun. Ne diyorsun Kıbrıs’ta bir adım öndeymişiz. Hade hayırlısı. Geçen yıl iki adım öndeydik bu yıl bir adım geriledik. Sözün sonumda da Başbakanın politikası KAZAN KAZAN’MIŞ. Ben merak ediyorum. Bu söylenenleri HIRİSTOFYASIN kuyruğunda MARŞABBA olan
TALAT’ LAMI başardınız. YAZIKLAR OLSUN “NE GÜNLERE KALDIK YARABBİM”
ORAMS DAVASI NEDİR?
KKTC'yi yakından ilgilendiren önemli bir dava. Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD)'da görülmekte olan Orams davası, biçimsel olarak Kıbrıslı Rumlar ile İngiliz uyruklu Orams ailesi arasında görülmekte ise de özünde TÜRKİYE VE KKTC İLE KIBRIS RUM KESİMİ ARASINDADIR.

Olay şudur: 1974 Harekâtından sonra Güney Kıbrıs'taki Türk taşınmazları Rumlara; Kuzey Kıbrıs'taki Rum taşınmazları da Türklere kalmıştır. 1975'te Denktaş ve Kleridis arasında Viyana'da varılan anlaşmada Nüfus Mübadelesi kararı alınmıştı.
Kuzey Kıbrıs'ta kalan Rumlara ait taşınmazlar belli ölçüler içinde Kuzey'den göç eden Türklere tapulanmıştır.

İşte Türklere tapulanan bu taşınmazlardan biri, daha sonra İngiliz uyruklu Orams ailesine satılmıştır. Güney Kıbrıs'taki Rum Mahkemesi, söz konusu taşınmazın Rum uyruklu eski malikinin başvurusu üzerine bu satın alma işleminden dolayı Orams ailesini tazminata mahkûm etmiştir.

Bu mahkeme kararı KKTC'de uygulanamadığı için, Orams ailesinin İngiltere'deki mal varlığı haczedilmek istenmiştir. Konuyu inceleyen İngiliz alt mahkemesi, Rum mahkemesinin verdiği kararın KKTC'de icra edilemeyeceğini saptamış, İngiliz yüksek mahkemesi de konuyu ABAD'a havale etmiştir.

Şimdi ABAD'da görülmekte olan bu davanın kararının 2009 Mart ayında açıklanması beklenmektedir. Anılan davada, Alman raportörün hazırladığı rapor Rumlar lehine çıkmıştır. Beklentiler de kararın bu yönde olacağıdır.

Bu kuşkuyu duyanlar pek de haksız değildirler. Çünkü davaya bakmakta olan bu mahkemenin başkanı Yunanlı, iki yargıcı ise Rum'dur. Üstelik bu iki Rum yargıçtan biri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) nezdinde Türkiye aleyhine başvuruda bulunup tazminat kararı alan Myra Arestis'in eşi Yorgo Arestis'tir.

Bu davanın sonuçları, KKTC'de yaşayan yabancı uyrukluları ve Türkleri yakından etkileyecektir. Aleyhe karar çıkması durumunda; KKTC'de yaşayan yabancı uyrukluların ve Türklerin Rum mahkemelerince tazminata mahkûm edilmeleri ve bu mahkûmiyet kararlarının, yabancıların kendi ülkelerindeki mal varlıklarına, keza Türklerin de İngiltere'de ve diğer Avrupa ülkelerinde sahip oldukları mal varlıklarına el konulmak suretiyle uygulanmasının önü açılmış olacaktır.

AKP İKTİDRI VE BAŞBAKANI KIBRIS DAVASINI AB’YE HAVALE EDEREK NE YAPMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ.

TANJU MÜEZZİNOĞLU
Yeni VOLKAN GAZETESİ