Aldülhamid'in fotoğraf albümü. Yabancı devletlere gönderilen 128 adet arşiv

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Abdülhamid'in yolladığı fotoğraflar
Siyasi dehasıyla tarihe geçen II. Abdülhamid Han, 1893 yılında Amerikan Kongresi'ne gönderdiği 51 albümden oluşan fotoğraflarla "Osmanlı dimdik ayakta" mesajı verdi. İşte hiç yayınlanmamış o kareler...

Osmanlı Devleti'nin çatırdamaya başladığı 19. yüzyılın sonlarında 33 yıl devleti yöneten II. Abdülhamid Han toprak kayıplarının giderek arttığı ve Osmanlı'nın gücünü kaybettiği bir dönemde siyasi dehasıyla, cihan devletinin çöküşünü geciktirmeyi başardı.
Devrinde onu tahtan indirenler, kendisini acımasızca eleştirip "Kızıl Sultan" diyenler dahi, yıllar sonra onun ne kadar uzak görüşlü bir devlet adamı olduğunu kabul etmek mecburiyetinde kaldı.
Pek çok özelliğinin yanısıra devlet idaresinde fotoğrafın kullanılmasını sağlayan Abdülhamid Han gelecek nesillere de paha biçilmez bir arşiv bırakmış oldu.

FOTOĞRAFLARLA OSMANLI DİMDİK AYAKTA MESAJI

Bu sayede Batı'ya Osmanlı dimdik ayakta mesajı veriliyor. Albümlerdeki fotoğraflardan büyük bir kısmı, Abdullah biraderler olarak tanınan ve bumesleği 3 Ermeni kardeşten Viken Abdullah tarafından çekildi. İşte o fotoğrafların bir bölümü...

ABDULLAH BİRADERLER'İN ÖYKÜSÜ

Kendi siparişlerinin yanında yabancı fotoğrafçıların çektiği resimleri de para verip satın aldırtmış. Osmanlı'nın ihtişamını, ekonomik ve askerî gücünü yansıtan albümler oluşturup yabancı devlet başkanlarına göndermiş, "Osmanlı hâlâ ayaktadır, güçlüdür" mesajını vermiş.
Abdullah Frères (Abdullah Biraderler) olarak tanınan Kevork, Hovsep ve Viken adındaki üç Ermeni kardeş, 1858'de kurdukları ortaklıkla Alman fotoğrafçı Rabach'ın stüdyosunu satın alır ve o dönem batılılaşmanın merkezi sayılan Pera'ya yerleşirler. 1863 yılında, Atmeydanı'nda, Osmanlı'nın tarımsal üretiminin ve el zanaatlarının sergilendiği uluslararası bir sergi düzenlenir. Abdullah Biraderler, bu vesileyle ilk kez fotoğraflarını sergileme imkanı bulur. Aynı yıl, Sultan Abdülaziz'in resmi fotoğrafçısı seçilirler. 25 Haziran 1861'de Abdülaziz'in tahta geçmesiyle birlikte, Viken'in Sadrazam Fuad Paşa'ya yakınlığı sayesinde, Abdullah Biraderler stüdyosu sultanın kabinesindeki şahsiyetlerin fotoğraflarını çeker . Saray fotoğrafçılığı görevlerini Abdülhamid döneminde de sürdürürler.
.
1893'te ABD'deki Amerikan Kongre Kütüphanesi'ne Osmanlı'yı tanıtan 51 albüm gönderdi. Osmanlı coğrafyasını fotoğraflardan takip eden Abdülhamid Han, Mekke ve Medine'nin de fotoğraflarını çektirerek kutsal topraklara olan hasretini gideriyordu. Geçtiğimiz aylarda Mekke ve Medine'nin çekilen fotoğrafları gün yüzüne çıksa da Amerikan Kongresi'ne giden 51 albümlük 1000'e yakın fotoğraf şimdiye kadar hiç bir yerde yayınlanmadı. Irak,Yunanistan ve Lübnan'dan karelerin de yer aldığı albümlerde Osmanlı'daki askeri ve sivil okullar, ordu karargahları, çeşitli fabrikalar tanıtılıyor.

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Cevap: Aldülhamid'in fotoğraf albümü. Yabancı devletlere gönderilen 128 adet arşiv

907515005.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Cevap: Aldülhamid'in fotoğraf albümü. Yabancı devletlere gönderilen 128 adet arşiv

2.ABDÜLHAMİD, bana göre Osmanlı Devletinin son dönemlerinin en büyük hükümdardır...Devletin çok zayıf düştüğü, milliyet ayaklanmalarının ve kapitülasyonların devleti son derece zayıflattığı bir dönemde, takip ettiği siyasetle Osmanlının ömrünü uzatmaya çalışmıştır.TÜRKÇÜLÜK yönü kuvvetlidir.Mithat Paşaya KANUNU_İ ESASİ ye resmi dil TÜRKÇE olmalı şartını getirtmiştir.Kendi güvenliği için de KARAKEÇİLİ obasından gençleri saraya getirmiştir.Milliyetçilik akımı dolayısıyle devletten ayrılmak isteyen müslüman unsurları elde tutmak ve Batılı sömürgeci devletşere karşı müslümanları koz olarak kullanabilmek için de İslamcılık siyasetini izlemiş ve halifelik gücünden yararlanmayı hedeflemiştir.Ancak hatıralarında halifelik makamının sanıldığı kadar etkili olmadığını belirtir.'' Halifelik makamının etkisini kaybettiğini ben biliyordum ancak Batılı devletler bilmiyordu.Mısır işgal edildiğinde savaşı göze almadığım için beni korkaklıkla suçlayanlar bilmiyorlardı ki acaba bir savaş durumunda Mısır halkı kimden yana olacaktı.Boşuna yere TÜRK askerini orada kırdırmak istemedim''

O dönemde Ermenileri kullanan İngiltere,Fransa,Rusya gibi devletlere karşı takip ettiği DOĞU ANADOLU SİYASETİ takdire şayandır.Bir Ermeni devleti bu bölgede kurulamadıysa bunun en büyük nedeni 2.ABDÜLHAMİD'in takip ettiği siyasettir.PROF.DR.Mustafa Bayram'ın(umarım yanlış hatırlamıyorumdur) 2.ABDÜLHAMİD VE DOĞU ANADOLU POLİTİKASI kitabında bu siyaset çok güzel anlatılmıştır.25 yıl önce okuduğum bu araştırma benim ufkumu açmıştır.Ermenilerin O'na ''KIZIL SULTAN'' demelerinin nedeni bu ülkülerini engellemiş olmasıdır.Bugünkü koruculuk sistemine benzer ''HAMİDİYE ALAYLARI'' Ermenilerin çalışmalarını önlemeye yöneliktir ve çok yararı olmuştur.

DÜNYA MÜSLÜMANLARINI ÖRGÜTLEMEK İÇİN ÖZEL YETİŞTİRDİĞİ ADAMLARINI ÇİN,HİNDİSTAN,ORTA ASYA,AFRİKA,JAPONYA gibi coğrafyalara göndermiştir.Hala onun adına çok uzak ülkelrdeki camilerde bu yüzden hutbe okutulur...Nurlar içinde yatsın...O öldükten sonra kıymetini anlamak mümkün olmuştur.

Sevgili DEVRE'ciğim bu güzel albümü bulup bizimle paylaştığın için sana çok teşekkür ediyorum:)

tşkler emeğinize sağlık

Türk82

Beğ Yönetici
Web sitesi
www.foto-lale.com

Canbulat kardes, ben fotograflari göremiyorum. Eklermisin tekrar tesekkürler.