Amerika Konuşturuyor ?

Ahmet Gülay

Onursal Üye
AMERİKA KONUŞTURUYOR ?

Wikileaks belgeleri yalnız Türkiye’yi değil ama tüm dünyayı ayağa kaldırmıştır. Neme lazım iyi kötü bir şekilde belli olsun. Sahtekarı, dolandırıcısı, atıp tutanı, doğruyu eğriyi söyleyeni, yanlış yapanı bilinirse kötü mü? Yüze gülen ama arkadan kuyunuzu kazan, dedikodu da olsa söylenenlerin doğruluğunun ispatlanması, iki yüzlü diplomatların deşifre edilmesi, sahte kahramanların foyasının gözler önüne serilmesi ne kadar güzel bir hareket. Wikileaks’e bravo doğrusu. Hem bunca belgeyi kendi arşivine alabilmiş, hem de Amerika’ya rağmen dünyayı sarsacak gizli belgelere, sırlara ulaşabilmiştir.

Olanlar her ne kadar bazılarının ifadesine göre, diplomasi tarihi için büyük bir şansızlık ise de, bir teknoloji harikasıdır. Ne demek bir devletin gizli kozmik odalarına girilebilmiş, dünyanın dört bir yanından gelen çok gizli ( Top secret, Confidential ) belgeler ele geçirilmiş ve büyük bir cesaretle açıklanabilmiştir. Hani ya Amerika, Rusya’da tıraş olan bir askeri izleyebiliyor, ne yaptığını an be an tespit edebiliyordu. Anında sadece dünyada olan olayları değil uçsuz, bucaksız evrende olabilecek her hareketten, hatta uçan sinekten bile haberi oluyordu. Palavra değil mi? Türkiye’yi düşmanlarına karşı koruyacak olan koruyucu kalkan hikayesi de ayni sahtekarlık ve başka düşüncelere hizmet verecek bir yutturmaca değil mi? Amerika önce kendini koruyacak kalkanları oluştursun da ikiz kuleleri gibi bu kez de Beyaz Saray’ı havaya uçmasın.

İkinci derecede en fazla belge yollayanın Ankara olduğu meydana çıktıktan sonra saçma sapan yorumlarla haklı çıkmak yarışına girilmesine de bir anlam vermek olası güç. Neden savunma ihtiyacı duyuluyor anlamak zor. Amerika’nın stratejik müttefiki, Ortadoğu projesinin eş başkanı değiller mi? Amerika Dışişleri Bakanı Bayan Clinton özür dilemiş miş. Ne gereği var ki? Bir okuyucu yorumu ile cevap vereyim. “ Kolpacılar= Dalaveracılar, işbaşında ya! Özür dilemişmiş, koskoca ABD veya bakanı senden özür dileyecek ha? Ya güldürme beni, adamlar seni fişlemiş Neo Osmanlıcı diye, ki onu da sen rüya aleminde çok kaldığın için halisünasyon ürünü olarak görmek daha doğru olur. At, ufak at da civcivler yesin misali. Önceki başkanın bir açıklamasını okumuştum. Türkiye bizim politikamızı bizden daha iyi biliyor ve karışmaması gereken işleri de daha iyi biliyor. Yani Irak’a bizden habersiz giremez demişti ya. Anlayacağın nefes alırken bile hesap verdiğiniz Amerika senden özür dileyecek. Ya güldürme adamı. İn aşağıya in oradan.”

Belgelere bakılırsa Amerika aleyhine olabilecek veya Amerika’nın ne yaptığına, ne olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Aslında bu belgeler de Wikileaks’in elinde yok. Ama Amerikan istihbaratı tarafından bilinçli olarak Wikileaks’e aktardığı belgeler var. Yani Amerikan Yönetimi konuşmuyor, konuşturuyor. Amerika diplomaside yeni tarz bir baskı yönteminin provasını yapıyor ve demek istiyor ki bende sizlerle ilgili okadar gizli belge ve haberler var ki adımınızı denk atmaz veya benimle iyi geçinmez veya benim hakkımda ileri geri konuşursanız, benim her şeyden haberim olur, istersem anında da tepenize inerim demeye getiriyor. Amerika kaybettiği prestijini kazanmak için aba altından sopa göstererek santaj yapıyor. Devlet liderlerine gözdağı vererek dünya üzerinde kendi hegomanyasını kurmak istiyor.

Ben böyle anlıyor ve yorumluyorum. Siz farklı düşünebilirsiniz. Ama gerçek olan binbir çeşit istihbarat kanalı ve süper teknoloji ile donanmış bir ülkenin gizli belgeleri bu kadar ucuza medyanın ve haliyle Wikileaks’in eline düşmez ve de yayınlanamaz.

Ahmet Gülay

Türkiye Sevdalısı

Dost Üyeler
Cevap: Amerika Konuşturuyor ?

Sayın Hocam,

Wikileaks ABD menşeilidir. Kimlerin "Yarabbi Şükür" diyeceklerinin tespitidir. "Yarabbi Şükür" diyenle yola devam denilecektir.

Saygılarımla

Son düzenleme:

Kartal Gözü

Dost Üyeler
Cevap: Amerika Konuşturuyor ?

Şimdi bizimkiler elde birikmiş müzik notaları ile beste yaparlar. :)