Antalya'da Denktaş Caddesi Açıldı

Hüseyin LAPTALI

Onursal Üye
ANTALYA'DA DENKTAŞ CADDESİ AÇILDI

Çok büyük uğraşlarla Antalya’da Ecevit Caddesi’ni takiben Barış ve Özgürlük Caddesi derken onların devamı DENKTAŞ Caddesi de 20 Aralık 2012 Perşembe günü açılmıştır. Cadde sıradan değil, her türlü bisiklet yolu, ankastre elemanların kanallarda saklanması gibi teknik donanımı ve imalatı içermektedir.

Açılışa merhum Denktaş’ın oğlu Sayın Serdar Denktaş da şeref vermişlerdir.

Sırasıyla Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP İl Başkanı Devrim Kök, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Zeynel Abidin Sezer ile birçok sivil toplum örgütü, seçkin ve kalabalık bir halk topluluğu törene katılmışlardır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, bu caddenin açılışının kendisi için çok önemli olduğunu belirterek, “Sayın Denktaş ile son 10 yılda çok özel anılarım oldu. Denktaş, iyi bir eş, iyi bir baba, mizah adamı, çok iyi bir kültür adamı, iyi bir devlet adamı, hepsinden önemlisi iyi bir ulusalcı ve vatanseverdi. Bugün gerçekten adam gibi adamlara, gerçek ulusalcılara, gerçek vatanseverlere çok ihtiyacımız olan günler yaşıyoruz. Bir kısmının hapiste zulüm gördüğü günler yaşıyoruz. Bu cadde Antalyalı hemşerileri olarak Rauf Denktaş’a minnetlerimizin karşılığında ufak bir armağandır” diye konuştu.

Açılışın onur konuğu olan Serdar Denktaş ise, ‘Sevgili kardeşlerim’ diyerek başladığı konuşmasında, “Sizlere kardeşlerim diyorum. Hissederek, öyle büyüdüğüm için söylüyorum. Rauf Denktaş sadece benim değil, tüm Kıbrıs Türkünün, Anadolu insanının da babasıydı. Bizlere Atatürkçülüğün değerlerini öğretti.

Özgürlüğe inanmış, bu uğurda sonuna kadar mücadele etmiştir. En büyük gücü Anadolu insanından, sizlerden almıştır.

Antalya’da böylesi bir yola adını vererek, aslında hem onu yaşatıyor hem de orada bir vatan daha var diye herkese hatırlatmanın yolunu açıyorsunuz.

Caddenizi güle güle kullanın. Evladı olarak büyük bir sorumluluğu bize miras olarak bıraktı. KKTC mutlaka sonsuza denk yaşamalı, yaşatılmalıdır.

Antalya’nın Kıbrıs’a yakınlığı, Kıbrıs’la bağlantısı önemli…

Şimdi bir de herkesin gelip geçtiği, kenti havaalanına bağlayan bu cadde Rauf Denktaş adıyla anılacak ve her geçen kişiye Kıbrıs’ı hatırlatacaktır.”

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ise, “Sayın Denktaş’ın kendisinden çok şey öğrendim. Bu benim için bir ayrıcalıktı. O bir devrimciydi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Akaydın’a bu yolu kentimize kazandırdığı için teşekkürler ediyorum. Çok önemli bir kazanımdır. Havaalanını hemen yanı başımıza getirmiştir. Antalya’nın ulaşımına çok ciddi katkılar koyacaktır. Hızlı başladı, hızlı bitirildi.

Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Laptalı da Rauf Denktaş’ı, “Kıbrıs’la doğdu, bir ömür Kıbrıs’la yaşadı, yaşamını Kıbrıs’la noktaladı. Onun için Kıbrıs Türk’ü Anadolu’nun kopmaz parçasıydı. Ayak izleri Anadolu’nun her yerinde vardı. Serhat boylarının Kıbrıs’taki özgürlük savaşçısıydı” sözleriyle anlattı ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra Muharip Gaziler Derneği Antalya Şube Başkanı Zeynel Abidin Sezer, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Serdar Denktaş’a plaket takdim etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın başta olmak üzere emeği geçen tüm belediye çalışanlarına, tüm Kıbrıs Türk’ü adına sonsuz teşekkürlerimi arz etmeyi vefa borcu sayarım. Vefa borcu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ebediyen yaşatmaktır.

Bu konuda tören başlangıcında yapmış olduğum şiirsel konuşmam da fevkalade beğenilerek büyük alkış toplamıştır.

Ek’de tekrar verdiğim söz konusu konuşmamı Kıbrıs Mektubu 1035 de yayınlamıştım.

Hoşça Kalınız
24 Aralık 2012
Hüseyin LAPTALI