Aytunç Altındal'ın Evine Giren Tuhaf Hırsızlar

GökTürk

Kurucu
Web sitesi
www.kibris1974.com
AYTUNÇ ALTINDAL'IN EVİNE GİREN TUHAF HIRSIZLAR

Araştırmacı Yazar Aytunç Altındal Evine Giren Esrarengiz Hırsızları Anlattı

Gizlice evine girildi, belgeler yakıldı, bilgisayarı kırıldı. Üstelik iki de mesaj bırakıldı: Siyah bir çorap ve ‘ Bilinmeyen Hitler' kitabının içine konulan bir kuş tüyü. Aytunç Altındal bu mesajların anlamını Haftalık'la paylaştı.

Ocak ayı sonunda araştırmacı-yazar Aytunç Altındal'ın ev-ofisine girilerek birtakım belgeleri yakıldı, bilgisayarı ve disketleri kırıldı. Üstelik kıymetli eşyalar yerlerinden çıkarılıp ortaya konulmuştu. Bir tür ‘Amacımız hırsızlık değil' mesajı veriliyordu. Ancak tek mesaj bu değildi. Kapının önünde bir siyah çorap bırakılmış, Altındal'ın ‘ Bilinmeyen Hitler' kitabının içine de bir kuş tüyü konmuştu. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Yazar özellikle bu kitabının seçilmesini önümüzdeki günlerde Destek Yayınları'ndan çıkacak olan bir başka kitaba bağlıyor: Arthur Smith adlı İngiliz araştırmacının yazdığı ‘Hitler'in Altınları'. Altındal ile yakılan belgeleri, evine bırakılan siyah çorapla kuş tüyünün ne anlama geldiğini ve bunu yapanların amacını konuştuk.

Birtakım kişiler evinize girip bazı belgeleri ortadan kaldırdı. Bu olay ne zaman oldu?

Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra Fehmi Koru, Yeni Şafak'ta ‘ Şimdi nerede o gazeteci, çıksın konuşsun diye beni suçlayan bir yazı yazmıştı. Bundan bir süre sonra

İsma,l Cem'in cenazesinin olduğu günlerde de bu olay yaşandı. Ben o zaman yurtdışındaydım.

Yaşanan bir hırsızlık olayı mıydı?

Evden hiçbir şey çalınmamış. Dolayısıyla bu olay hırsızlık değil haneye tecavüz olarak ele alınmalı. İstanbul'daki ev-ofisimde çok önemli bilgileri saklayacak kadar enayi değilim. Ama birkaç tanesi gitti. Bir kucak dolusu dokümanı küvete atıp yakmışlar. Bilgisayar kullanmasını bilmem ve kullanmam. Durup dururken evde göstermelik olan bilgisayara ve disketler kırılmış. İçlerinde bir şey yoktu. Bilgisayara ortamında yazışmıyorum zaten.

Yakılan belgeler arasında neler vardı? Sizce ne arıyorlardı?

Ne aradıkları meçhul. CHP İle ilgili 1933 tarihli bazı belgeler yakılmış mesela. Ama yakılan dokümanların arasında ilgisiz, gazetede çıkan ve ilgimi çektiği için bir kenara ayırdığım , belge değeri olmayan kupürler de var.

Çorap ve kuş tüyünün anlamı

Hrant Dink suikastinden sonra hakkınızda çıkan bir yazıdan bahsettiniz. Bu iki olayı birleştiriyor musunuz?

Soruşturma sürüyor. Sanki ‘Görün hiçbirini almıyoruz' dercesine altın çakmak, sigara tabakası gibi eşyalar yerlerinden çıkarılıp masanın üstüne konulmuş.

Siz bir araştırma yapıyordunuz ve birileri hangi bilgilere sahip olduğunuzu öğrenmek ve buna engel olmak için mi böyle bir şey yaptı? Yoksa sadece sizin gözünüzü korkutmak mı istediler?

Daha önce de bu yapıldı. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesinin ardından gelen ihbarlar üzerine bana koruma polisleri verildi. Yani o olaylar hala devam ediyor. Burada ilginç olan kapıya siyah bir çorap ve ‘ Bilinmeyen Hitler' kitabımın içine büyük bir kuş tüyü konması. Bunu kim akıl eder belli değil.

Çorap ve kuş tüyüyle size ne mesaj verilmeye çalışılıyor?

Kapının önüne konan çorap dünyanın her yerinde başına çorap örmek anlamına gelir. Tüyün özel bir anlamı var. Onu kim neden seçmiş ben de bilmiyorum. Bizden haber alacaksın ya da daha çok şey duyacaksın demek.

Kuş tüyü neden özellikle ‘Bilinmeyen Hitler' kitabının içine konulmuş?

Önümüzdeki günlerde Destek Yayınları'ndan ‘ Hitler'in Altınları' diye bir kitap çıkacak. Hitler döneminde Türkiye'ye gelen paralarla ilgili. Merkez Bankası'nda uzun yıllar görev yapmış bir İngiliz araştırmacının yazdığı bu kitabı ‘ Yayınlanmalıdır' diye ben seçtim. İçinde Türkiye ile ilgili birçok husus var. Kitabın önsözünü eski Dışişleri Bakanı Prof.Dr. Şükrü Sina Gürel yazdı. Çünkü bu hadiseleri onun döneminde yaşadık. Muhtemeldir ki bunlarla da bağlantılı bir olay.

‘Hitler'in Altınları' kitabında ne tür bilgiler yer alıyor?

Kitapta Almanlar'ın 1943'te bazı Türkler'e verdikleri rüşvetlerin belgeleri var. Bu Alman belgelerine göre o zaman beş milyon altın verilmiş. Altın mark yani. Veriliş nedenlerinden biri şöyle geçiyor; Büyükleçiye Türkiye'deki dostlarımıza bu parayı cömertçe dağıtın' deniyor. Paranın bir kısmının Kürtleri ayaklandırmak için onlara da verilmesi söyleniyor. 1943'te Türkiye, Almanya'nın safında değildi. Bugün olduğu gibi o dönemde Türkiye'yi savaşa sokmak için bir Kürt problemi çıkarılmak isteniyordu. O belgeleri zamanında yayınlamıştım.

Birtakım kişiler bu konunun gündeme gelmesini engellemeye mi çalışıyor?

Uyarıda bulunuyorlar. Engel olmaya kimsenin gücü yetmez.

Peki bu kimler tarafından yapılmış olabilir?

Bunlar büyük bir ihtimalle bir dini cemaatin taraftarları.

Hitler'in Altınları

California Üniversitesi Tarih Profesörü Arthur L. Smith Jr.'ın yazdığı ‘Hitler'in Altınları' önümüzdeki hafta Destek Yayınları tarafından yayınlanacak. Smith, Nazi yağma altınlarının hikayesini anlatıyor. Buna göre Nazi Almanyası için 1939-1942 yılları arasında işgal edilen Avrupa ülkelerinin Merkez Bankası'ndan yağmaladığı altınlar önemli bir ekonomik silahtı. Bu altın rezervleri II. Dünya Savaşı'nın finansmanında kullanıldı. Savaş bittikten sonra müttefikler Türkiye'yi de bu soygundan pay almakla suçladı. 1940'ların sonundaki bu suçlamalar yarım asır sonra tekrar gündeme geldi.

Bilinmeyen Hitler

Aytunç Altındal'ın ‘Bilinmeyen Hitler' adlı kitabında yeni belgeler ve bilgilerle Hitler'in iktidara geldiği 1933 yılına kadar hayatından kesitler yer alıyor.kitap aynı zamanda Naziler'in iktidara gelmesini sağlayan gizli örgüt ‘Thule Gesselschaft' hakkındaki önemli bilgileri de ortaya çıkardı. Bu ökült örgütün kurucusu Baron Rodolf von Sebottendorff'tu. Hitler'in yol göstericisi ve rakibi olan Baron, Bektaşi ve Mason'du. Çift taraflı casusu olan Sebottendorff aynı zamanda Türk vatandaşıydı ve örgütün temellerini İstanbul'da atmıştı.

HAFTALIK 1 NİSAN 2007 Sayfa: 38-39