Bende İsterim Bir "T"

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
Bende İsterim Bir "T"

Hafta sonu Kiralık Araç İşletmecilerin genel kurulu vardı. Ülkemizde faaliyet gösteren Kiralık Araç işletmecileri kendi yönetimlerini belirlemek üzere sandık başına gitti.

Seçim oldu yeni yönetim belli oldu. Oldu olmasına ancak ülkemizde Kiralık Araç İşletmeciliği ile ilgili bir yasa var mı?

Veya neye göre kiralık araç işletme izni veriliyor? Kriterler ne? Veyahut 20 arabası olana 100 araba izni veriliyor?

Son verilen 700 kiralık araç hariç ülkemizde kaç tane kiralık araç var? Bileniniz var mı?

Biz söyleyelim, eğer bilgimiz doğru ise şuan Kırmızı plakası üzerinde takılı olan ve yollarda gezen 4 bin 725 tane kiralık araç var.

Bunların bölgelere göre dağılımı ise şöyle;
Güzelyurt: 101 araç
İskele: 124 araç
Gazimağusa: 592 araç
Lefkoşa: 733 araç
Girne: 3.175 araç

Tabloda da görüldüğü üzere en çok kiralık araç Girne’de var. Diğer 4 ilçe toplamından bile fazla araca sahip Girne. En az kiralık araç ise Güzelyurt’ta.

Birde son dönemde yapılan başvurular var. Toplam 620 tane yeni başvuru var. Birde ek izin isteyenler var, onların da sayısı 724 tane.

Kiralık araçların en yoğun olarak bulunmaları gereken yer Ercan Devlet Havalimanı. Eskiden kendilerine özel park yeri vardı. Kiraladığınız arabaya orya park edebiliyordunuz. Şimdi yüksek gelen kira yüzünden o alan boşaltıldı. Ve arabaları ücretli parka bırakmak zorundasınız. Buda işletmeler için ayrı bir maliyet unsuru.

İşin bir başka yönü ise kiralık araç izni alanlar, aldıkları izin sayısı doğrultusunda bir seferde araçlarını almaları gerekiyor. Örneğin 100 yeni ZET izni aldınız, hemen izin süreniz bitmeden tek seferde 100 yeni araç almanız gerekiyor.

Sektördeki iki büyük otomobil satıcısı bu işin kaymağını yiyiyor sizin anlayacağınız. Onca galeri olmasına karşın onlara 10 kuruşluk faydası yok!

Gördüğünüz gibi yasası yok, herkes başvurabiliyor ve alabiliyor. 5 bin kırmızı plaka yollarda dolaşıyor. Bu işte bir rant kapısı olmuş, kimisi izni alıp devredip köşeyi dönüyor, kimisi arabaları satıp köşe oluyor. Bende istiyorum işte bir ZET,

Değirmenlik’te Güçlüsoy
7mbYqm.jpg

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün özel kalemi Durali Güçlüsoy’un Değirmenlik aşkı bitmiyor. Bir yıl önce de aday adayı olan Güçlüsoy ittifakın dağılmasından hemen sonra UBP Lefkoşa ilçesine gidip dilekçesini verdi ve Değirmenlik Belediye Başkan adaylığı için aday adayı oldu UBP’den.

Değirmenlik Belediyesini daha güzel günlere götüreceğini söyleyen Güçlüsoy “yapılmayanları yapmak için yola çıktık. İlk önce aday adayıyız. Eğer partililerim beni tercih ederlerse var gücümle çalışacağım” dedi.

Köse’de Yuvasına Döndü

Ebeler ve Hemşireler Sendikası başkanı Oğuz Köse, aslında UBP’lidir. Ama kurultay sürecinde Ahmet Kaşif’in yanında yer almış ve Kaşif’lerin DP’ye geçmesi ile birlikte o kanatta kalmıştı.

Son seçimlerde de Kapraz’da seçim koordinatörü olarak görev yapmıştı. Özellikle Çevre Bakanı Hamit Bakırcı’nın bölgedeki en büyük destekçisiydi.

Oğuz Köse geçtiğimiz günlerde DP ile yolları ayırdı ve yuvasına yani UBP’ye geri döndü. İskele’de Halil İbrahim Orun’a güçlü bir destek vermeye hazırlanıyor.

Büyükkonuk’ta henüz UBP adayına tam destek verip vermek konusunda karar kalsa da DP adayına oy vermeyeceğini açıkladı bile.

Ne diyelim, taş yerinde ağırdır Oğuz kardeş!

Özkan YORGANCIOĞLU: Valla hiç göstermeseniz de artık dede oldunuz, ona göre. Allah analı babalı dedeli neneli büyütmek nasip etsin Özkan bebeği.

Hüseyin ÖZGÜRGÜN: Kimseye torpil yok deyip özel kalemi delegenin önüne koymuşsunuz. Size de bu yakışırdı zaten.

Serdar DENKTAŞ: Girne’de Denizci başkan adayınızı ne zaman açıklayacaksınız kamuoyuna. Deniz havası Girne’ye bakalım nasıl gelecek?

Dr. Hamit BAKIRCI: Siyaset açısından çok az bir zamanda yakınızdakiler çok erken değişti. Bu pek iyi bir şey değil.Bizden söylemesi

Hasan TAÇOY: Lefkoşa için sürpriz adayımız var demişsiniz. Sürpriz adayı yoksa şapkadan mı çıkaracaksınız?

Zorlu TÖRE: İskele’deydik hafta sonu. Neredeyse tüm bölge sizi konuşuyor. Ne zaman gideceksiniz İskele’ye.

Tahsin ERTUĞRULOĞLU: Beşiktaş ile Fener bir bir berabere kalınca buna çok sevinmiş ve hemen Kemal Dürüst’ü arayıp tebrik etmişsiniz. Cimbom 2. Olmasında ne olursa olsun değil mi?

Çağatay ÖZBİRİM: Geçen Perşembe günü meclisin üçte biri sizin mekanda makarna bulli partisindeymiş. Yakında M.B.Partisini kurarsanız şaşmayacağız. Hazır vekillerde yanınızdayken.

Erdinç KÜÇÜKUNCULAR: Dün Girne kordonda gösteri yapan 23 Nisan ekiplerine tam 700 adet simitti bizzat dağıtmışsınız. Hem ülke tanıtımına büyük bir katkı koydunuz hem de bu konularda ne kadar cömert olduğunuzu ele güne gösterdiniz.

Aybars KARAATMACA: Kan donör veri bankasına verdiğiniz destek için bu ülke adına size ne kadar teşekkür etsek azdır. Çok büyük bir iş, çok büyük bir sevap. Ne diyebiliriz ki başka…

Bengü ŞONYA: Geçen gece keçi partisi varmış Lefkoşa Arapahmet bölgesinde. Afiyet olsun, bu aralar yeme içmeleri iyice arttırdınız valla.

Derviş EKŞİCİ: Afyon geziniz nasıl geçti? Afyon gaymağı getirdiniz mi bize? Bu arada fark ettiniz mi pastırmalar ne kadarda ucuz Afyon’da..

Olgun AMCAOĞLU: Geçen Cuma gecesi Gönyeli’de gençlerle bir araya gelmişsiniz. Örgüt binası ağzına kadar dolunca keyfiniz yerine gelmiş. Bu arada DP’li gençlerde gecenin sürprizi olmuş.

Zeki ÇELER: Bakalım Askerlik yasası ile bugün bir gelişme medyana gelecek mi? Bu arada uzman askerler de sizden yardım bekliyorlarmış.

Halil İbrahim ORUN: İskele sahil projesini görmeden sizi eleştirenleri gelin kaile almayın. Önce İskele’yi gezsinler sonra eleştirsinler.

Mustafa GÖÇER (Çatlı): Doğum gününüz için Ufuk Hanım muhteşem bir organizasyon yapmış. Valla yatın kalkın da dua edin ufuk hanım gibi bir eş bulduğunuza. Bu arada hayırlı yaşlar.

Aytekin AYAZ: give voice…
GÜNÜN SÖZÜ
“ Hükümet bakanlıklara ve dairelere birer genelge yollayarak şöyle demiş; “Gazete alımlarını mümkün olduğu kadar kısıtlayın!" Kısıtlayın ki devlet tasarruf yapsın! Şimdi başta kendini sosyal demokrat diye tanıtan bir parti olmasa çok üzerinde durmazdım ama sürekli demokrasiden, sosyal adaletten ve basın özgürlüğünden bahseden bir parti böyle bir karar üretiyorsa, 'yok artık' derim... Bunun elle tutulur hiç bir gerekçesi de olamaz!”
Levent ÖZADAM

BİZİM TEMEL
Temelle Fadime çok yaşlanmışlar. Temel 85 Fadime de 80 yaşındaymış. Evde yalnız oldukları bir gün Fadime temele;
"Temel hadi ben odaya çıkıyom eskiden yaptımızı yapalım çok ozledim da " demiş.
Temelde " tamam " demiş.
Az sonra Fadime Temel’e; " Ula temel gelmiyomusun da haçen bak şevkim kaçıyor "
Temel bunun üzerine; " Dur be Fadime sen orada mezar açmış bekliysin ben burda ölü dirilttim daa!!! "

GÜNÜN FOTOGRAFI
Dr. Hakan Dinçyürek ve Muhteşem Kardeşler
mlzd4y.jpg