Benzinci Eylemi

Kamil Özkaloğlu

Onursal Üye
BENZİNCİ EYLEMİ

Birdenbire Benzinciler Birliği’nin Başkanı kameralar karşısına geçip
Benzincilerin bugünden itibaren greve gideceklerini açıkladı…

Gerekçe de ne imiş?

KKTC’de benzincilerin sayısı çokmuş ve gelirleri yetersizmiş…

Bu da bana öğretmen sendikalarından birinin, hademe eksikliği nedeniile bir okulda art niyetli, saçma bir grev başlatmasını anımsattı…

Bu açıklama üzerine birdenbire KKTC’deki benzincilerin kapısında kuyruklar oluştu…

Birkaç saat içinde de benzincilerin stokları tükendi…

Kuyruklarda bekleyen birçok yurttaşın beklerken harcadıkları zaman da yanlarına kâr kaldı…

Gerçek kârlı çıkanların kuyruklarda bekleyip te benzin alamayanlar olduğu sonradan anlaşıldı…

İlginç bir rastlantı,
Dün akşamüzeri eve dönerken benzin depomun neredeyse boşaldığını fark ettim. Ama çok yorgun olduğum için benzin alma işini sabaha bıraktım. Bu arada oğlum aradı, “Baba, benzin kuyruğundayım, yarın benzinciler grev yapacakmış. İhtiyacın varsa sen de gel” diyerek beni uyardı. Ben de ona “Boş ver oğlum kaderimizde ne varsa onu yaşayacağız” dedim.

Dün sabah evden çıktıktan sonra baktım hiçbir benzincinin kapısında “ bu iş yerinde grev var” gibi bir şov afişi yoktu… Birkaç benzinciye sordum; “Grevdeyiz” demedi, “Benzinimiz tükendi” dedi…

Bir başka ilginç rastlantı da; benzincilerin grev açıklaması öncesinde güzide iktidarımızın benzin fiyatlarının dün sabah itibariyle düşürüleceğini açıklaması…

Yine bir rastlantı sonucu olsa gerek; grev ilanı sayesinde ertesi gün ucuza satılacakken, benzinci stokları, pahalı fiyattan satılarak boşaltıldı…

Bu bir benzinci tekmesi mi?

İktidar tekmesi mi?

Benzinci-iktidar ortak tekmesi mi?

Yoksa sadece bir rastlantı mı?

Dün sabah OYAK bankasında rastladığım bir öğretmen kardeşim bana, “Ne kadar ayıp bir olay bu Hocam, bu kadar mı bozulduk. İnsanın bu benzincilerin inadına benzini sürekli Rum tarafından alası geliyor.”

Dedi…

Öğretmen kardeşimin sözünü ettiği şekildeki bir tepki, tabii ki benim onayımı almaz. Ama bu, hesapsız kitapsız ucuz eylemlerin nelere neden olabileceğinin açık bir göstergesi...

Kamil Özkaloğlu
16 Mayıs 2012