BES'te "Mağdurlar" Kazandı Mı ?

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
BES'te "Mağdurlar" Kazandı Mı ?

Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’in geçen gün yapılan olağan genel kurulunda

başkanlığa Savaş Bozat seçildi. Yoğun katılımla gerçekleşen ve 904 üyenin oy kullandığı seçimde poliste görev yaptı. Seçimden sonra da herkes Bozat’ı ve seçilenleri kutladı. Peki ya seçim öncesi gündeme gelen iddialar ne oldu? – hiç, unutuldu gitti..

Çünkü BES’e başkan adayı olan Savaş Bozat sinsi bir plan hazırladı. Bu plan dahilinde “mağdur” olduğunu önce deklare etti sonra siyasi partileri tek bir çatı altında topladı ve seçimi kazandı. Bu kadar sinsi bir plan uyguladığı için asıl mafya kendisi. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bir oyun oynadı BES seçimlerinde.

Bu kanıya varmak aslında çok zor değil. Bozat’ı başkanlığa götüren süreç bakın nasıl gerçekleşti;

Önce zemin yoklandı. Ayça Soygür Çıralı ilk kendini gösteren aday oldu. Zaten son zamanlarda da sendikada ağırlığını hissettirmişti. Kemal Şener’inde güçlü bir şekilde çıkması Bozat’ın şansını sıfırladı. Herkes Ayça Soygür Çıralı ile Kemal Şener arasında bir seçim beklerken birden Savaş Bozat ortaya çıktı.

İlk olarak medyada ve siyasi partilerde prim yapmak için bildik yöntem “mağdur” oyunu sergilendi. Tehdit edildiklerini söylediler ve UBP dışında tüm siyasi partileri gezdiler. Basına gittiler, Hüseyin Eminoğlu’nu şahit gösterip “bizi tehdit ediyorlar” dediler. Muhtar Hüseyin Eminoğlu her ne kadar çıkıp “böyle bir şey yok, yalan söylüyor” dese de sesini duyuramadı. Çünkü Bozat çıktığı bu yolda yandaş basını kullanmasını iyi bildi.

Ne polis “tehdit ile ilgili kimseye dava okudu nede tehdit’te şahit olarak gösterilenler “doğrudur” demedi. Ama UBP dışındaki tüm siyasi partiler “mağdur” olana destek beyan ettiler. Üstelik kameralar önünde. Sonuçta her siyasi partinin kendi yandaşlarına “mağdur Savaş Bozat’ı “ adres gösterdi. Farkındaysanız Bozat bir tek UBP’ye gitmedi. Çünkü siyasi partileri de UBP’nin adayı varmış gibi kandırdı.

Ve sonunda mağdur edebiyatı ile Savaş Bozat BES’e başkan oldu, belediye çalışanları ise bundan sonra “mağdur “ olacaklar. Çünkü mağdur edebiyatı ile gelenler bundan önce hep kendilerini seçenleri mağdur etti, tarih bu ve bunun benzeri örneklerle doludur.

Birbirimize nasıl sesleneceğiz?

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, “birliğin simgesi” olarak partililerin birbirlerine “Gardaş” demesini istemiş. CTP’ler de “yoldaş”ı bir dönem zap etmişlerdi. MAP’lılar “ülküdaş” ı kullanıyorlardı. Elimizin altından önce renkler gitti, şimdi de sıfatlar.

Örneğin “yeşil” bir kravat takarsan CTP’li olursun, ya da turuncu takarsan UBP’li. Birisine “yoldaş” diye seslenirsen CTP’li şimdi “gardaş” dersen DP’li olacaksın. Ee biz bir birimize nasıl sesleneceğiz şimdi. Üstelik Adanalılar DP’nin bu kararından en mağdur kesim olacak! Çünkü genelde Adana ve civarında herkes birbirine “gardaş” diye hitap eder.

Afrika'nın manşeti ortalığı karıştırdı

Rum hükümetinin eski Maliye Bakanını, Shortbus Movement "doğaya aykırı ilişki" içine girmesi ve Afrika Gazetesinin de “bizde de var” demesi dün mecliste en çok konuşulan konuydu. İktidarı muhalefeti herkes dün mecliste bu konuyu konuşuyordu. Herkes “ben o değilim” telaşı içindeydi. Kimisi ben güney’e hiç geçmedim derken kimisi de başka başka öneriler sundu mecliste. UBP’li Ahmet Zengin “ben zaten güneye geçemiyorum o yüzden ben rahatım” derken bazı vekillerde hiç geçmediğini söyleyerek durumdan vazife çıkardılar.

Sonay Adem ve malum banka olayı!

Son günlerin tartışma konusu Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun bankadaki mevduat hesapları dün bir kez daha meclis gündemindeydi. Olayı gündeme taşıyan CTP’li Sonay Adem dün bir kez daha konuyu mecliste değerlendir. Adem’in konuşmasını dinledim, sağ olsun ismimizi kürsüden zikretmese de gazetemizin adını verdi ve “volkan’ı adres gösterdi ve bir konuya da açıklık getirdi. Malum banka hesaplarında Sayın Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun emekli ikramiyesinin dahil olmadığını söyledi ve “bizleri başka tavırlar içine girmeye” davet etti. Sonay Adem’in “başka tavır” olarak neyi adres gösterdiğini anlamadım ama şunu kendi adıma söyleyebilirim; “UBP iktidarı döneminde temeli atılan ve Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Başbakanlık Denetleme kurulu elini çabuk tutmalı ve yargı süreçleri hızlı ilerlemelidir”

GÜNÜN SÖZÜ
Belgeyi İrsen Küçük'ten almadım ama Saray çevrelerine bir baksınlar.

CTP Gazimağusa milletvekili Sonay ADEM

BİZİM TEMEL

Temel uçakla Trabzon’a gidecekmiş. Oturmuş bir yere rasgele... Asil yer sahibi gelmiş;

Yer sahibi: Beydendi burası benim yerim kalkar mısınız?

Temel: Hayır

Yer sahibi: Beydendi burası benim yerim kalkın

Temel: Hayır

Yer sahibi gider hostese başvurur.

Hostes: Beyefendi burası sizin yeriniz değil kalkar mısınız lütfen

Temel: Kalkmam

Hostes çare bulamayınca kaptana başvurur. Kaptan, Temel'in kulağına bir şey fısıldar ve Temel geçer arka tarafa oturur. Herkes hayret etmiş biz bu kadar uğraştık kalkmadı acaba Kaptan nasıl kaldırdı bunu. Dayanamayıp sormuşlar kaptana:

Kaptan:

-Dedim ki Burası Trabzon'a Gitmez.

Günün Fotoğrafı
8g3.jpg