Bin Yıl Önce Ömer Hayam, Fazıl Say, Bin Yıl Sonra Bülent Arınç?..

Hüseyin LAPTALI

Onursal Üye
BİN YIL ÖNCE ÖMER HAYAM, FAZIL SAY,
BİN YIL SONRA BÜLENT ARINÇ?..

Ömer HAYYAM Kimdir?

Ömer Hayyam, İranlı Matematikçi, Astronom, Filozof ve Şair idi. Binyüz yıllarında yaşamıştır.

Matematikçiler şair olabilir, ancak her şair matematikçi olamaz.

O güçlü bir matematikçi idi. Zamanının karmaşık zayıf kültüründe doğum tarihini bu günkü ölçülere göre yazmak her babayiğidin harcı değildi. Doğum gününü kendi hesapları sonucu Milat ölçülerine göre hesaplayıp yazmıştır. 18 Mayıs 1048 doğdu, 4 Aralık 1131’de öldü. Ölüm tarihini tabii ki kendisi yazmamıştır.

Astronom yönü ile Evreni tanımaya merak sarmıştır. Evreni tanımak İslam kültürü ile mümkün değildi. Filozof, kendi matematiksel düşünceleri ile evreni ve yaşamı rubailerinde de tanımlamıştır. Hayyam’ı anlamak zor zanaat! İşte sıradan en hafifinden bir dörtlük… Fikir beyan etmiyorum. Belli olmaz, bakarsın bizi de içeri atarlar.

Sen içmiyorsan içenleri kınama bari,
Bırak aldatmacayı iki yüzlülükleri,
Şarap içmem diye övünüyorsun ama,

Yediğin haltlar yanında şarap nedir ki…

Fazıl SAY kimdir?

Piyano müziği çalgı ustası olan, en iyi teknikle piyano çalan, yorumda bulunan büyük bir piyano bestecisidir. Besteciliğinde dikkat çeken özellikler bulunması, onu Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışına taşımıştır. Dünya çapında bilinen ve aranan ünlü bir sanatçıdır.

Tweetlerde Ömer Hayyam’ın sözlerini kabullenmiş, 10 ay hapis cezası almıştır. TC mahkemesinin aklı bin sene öncelerde takılıp kalmış…

Bin yıl sonra bu gün Bülent ARINÇ kimdir?

Fazıl SAY hakkında söyledikleri ile değerlendirelim. Kendisi hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısıdır.

“Başkalarının inancına hakareti esas alırsan, bunun bir yaptırımı varsa ve bu kanun şu kadar yıldan beri geçerliyse, “işte say sen de say” demeye gerek yok. Türkiye'de suç işleme imtiyazına kimse sahip değil, nice komutanların, muvazzaf veya emekli yargılandığı bir Türkiye'de Genelkurmay başkanlarının kendilerine isnat edilen suçlar nedeniyle bugün savunma yapar noktaya geldiği bir Türkiye'de, yani Fazıl Say'ın hangi özelliği var ki suçlanmasın veya mahkeme önüne çıkmasın. Sen yaptığın suç teşkil ediyorsa, bunun hesabını rahatlıkla vereceksin veya benim yaptığım yanlışmış, herkesten, her inançlı insandan özür diliyorum diyeceksin, yok öyle beş kuruşa simit devri geçti.

Fazıl SAY mahkeme kararından sonra ne dedi?

Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam, şahsımdan çok Türkiye’deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir.

Dünya Basını: BBC, Libero Qutidiano, Bloomberg, Huffington Post, New York Times, Financial Times, El Ahram, Ansa, Larepubblica’da konu manşet olmuştur.

BBC’nin yazdıkları:Türk piyanist İslam’a hakaretten suçlu bulundu. Dünya çapında ünlü piyanist Fazıl Say İslamların değerlerine hakaretten 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmaya katılmayan Say suçlamaları reddetti, bunların politik temelleri olduğu savunmasını yaptı. Bazı sanatçılar ve entelektüel çevreler AK Parti hükümetini Türkiye’nin seküler değerlerinin altını oymakla suçluyor.

Hoşça kalınız
20 Nisan 2012
Hüseyin LAPTALI