Bir Aşk Kaç Biz Eder? Bir Aşk Kaç Kere ölüm?

Firuze

Dost Üyeler
689_by_lenagnl.jpg

Bir Aşk Kaç Biz Eder? Bir Aşk Kaç Kere ölüm?
G/izini sürdüm…
Saçları dökülmüş ayrılığın, gözleri haki.
Seni görmek istediğimi bilmiyorum, uyu/yorum yüreğimin üstü açık. Yine sancım var dilimden yukarı. Belki, annen seni bana doğuruyor.

Yetim feryat…
Bir tas su vereni yok hasretin. İmbikten aşk sızarken lehçem lâl ü ebkem . Açım, açığım, üstüme bürü aheste aheste halvetimi. Al bir şal, al bir şal titremesin gözünün nazlı benekleri.

Güneşli günler getirdim, bakmayı bilmeyişimin ar’ından sığınırken gözlerine inen ince belli yağmuruna sağanak sağanak. Susmaktı en akıllıcası belki, çünkü bir aşk ancak bu kadar anlatılamazdı.

''Dalgalar çoğaldı mı?''

Sol avucumu soğuk terletiyor Firdevs kıyısından yazgıma döşediğin deniz taşları. Kumdan kaleydi beklide visalimiz, bizse bir kumdan kalenin ömrünü gözde büyütecek kadar çocuk! Hadi bana ellerini ver, hadi seni saçlarımdan geç. En yeşili tuttum ölümlerden, sahi Nil karası gözlerin kaç boğumluk?

Mavi kıyım…
Sana bakmak bir bahar temaşası. Tenindeki izlerin, annesinin ellerini düşüren bir çocuk Eyüp mezarlık yokuşunda. Bense hayat kadar beceriksiz, al beni hüznüne vur! Dur! Bir aşk kaç biz eder? Bir kent kaç kere aşk? Bir aşk kaç kere ölüm?

Sen bir meleksin ve ben öldüm… Bildim, bahara elçi tek bir papatyaymış. Ve deniz, tenine ilk değen yağmuruna beste yaparmış. Yanındayım hadi omzuma dayan. Dayan! Az sonra martı sesleri kısılacak. Sukutun perdelerini iğneleyecek gece toplayıp tüm çaresizliğimizi. Uyu/ma! Geliyorum rüyana…

Ölümlerden ölüm beğen benim için,
sana en fiyakalı yenilgimi sakladım”

Gözlerimi alıyor kız kulesinin işvesi yanağının kenarından. Evet, evet şu karşıda süzülen karabatak! Etrafta herkes çok, kimse yokken, öptürme yüreğinden. Ah bu deli ıslık, armağan olsun mu salacağa bizden? Sahi, son kuruşunu aşka vermişken sen, iskeleye tünemiş bir martı olsaydı cesedim, hani öylesi belil, hani baran yemiş az biraz önce, hani a’bad, üstüme hulleti örter miydin? Vasf-ı halim ayan, zulalim. Şifa olsam da havz-ı kevseri bekler miydin?

Abdest alıyorum deniz suyundan…
Üç kere ağza ,

üç kere burna

ve kalbe binlerce kez…”

İki sücut daha gerekti gözlerin için, ömrüm, az bekler misin? Yirmi yedi yıl çehrene nazar eyleyen efsunu gözünün beyazına iliştir. Eksik öpücük izlerini düşür çocukluğundan. Gamzelerindeki ten perdesini sıyır! Gök mü ağladı saçlarının kucağına, alnımın narına değdir. Tevafuk, ayrı kentlerin dolunayıydı işte, aynı yüreğin ortasına vehleten çömelen. Sen bana ‘mor menevşem’ de, ben tüm kır çiçeklerini geçireyim aklımdan. Hadi beni öl biraz, yaşam adına! Aklım yok ki benim, bak, niçin özlediğimi unuttum. Ah, yoksa sen mi şikâyet ettin gurbeti ay ışığına kanı deli çocuk? Bundan mıdır nicedir şu’le gök/yüzünün yanağı?

Musa gibi nil’e mi bıraktılar seni eyy?
kıyındayım al yürüt.

Kıyımdayım al büyüt…

Al!

Sen et beni!”

Kadife gül katresi…
Benekli yeşil…

Taş fırın kokulu peksimet…

Bir düş asıldı sağ bileğimden yukarı, iki ben arana. Afedersiniz, burası cennetin şubesi mi kirâmen kâtibîn? Ayakucuma gölgesi düşen bu eşrefi mahlûkatta kim?

Anımsamak güç, hanginiz unuttunuz bu mahfî huzuru ensemde? Daha dün öldüm melek, şimdi soluğumun terkini bir şükür öteye ekler misin? Yani diyorum ki,

bir eshar-ı bahar hani, az ötemde bekler misin?

''Burası son durak,
çift bilet bas kabristana!''

Sen yolunu şaşırdın çocuk. Oysa ben kaç kervansaray bekledim gözüm yaslı. Az kaldım, ferim iki fütun çekmiş elalığımın mal-i hülyasına. Eyvah eyvah bir deli güzare mi koydu ismini ‘elfirak’!
Öyleyse gelme ölesim var!

Öyleyse bittim ben, canımdan başla silmeye.

“ Gel sür perçemini alnıma baktığım her yerde birsen varsın.
Çok şükür imtihan üstü imtihansın.

Züleyha Çay

Firuze

Dost Üyeler
Cevap: Bir Aşk Kaç Biz Eder? Bir Aşk Kaç Kere ölüm?

Aşk dediğin elif gibi olmalı, dümdüz, dosdoğru…

Aşk dediğin şın gibi olmalı, şeksiz, şüphesiz ve üç noktası özü, sözü, gözü anlatmalı…

Aşk dediğin kaf gibi olmalı, kaf dağı gibi ulaşılmaz erişilmez olmalı, iki zirvesi iki nokta gibi göğe uzanmalı, biri can biri canan olmalı… Hem kaf aşkın kalbidir onu çıkarınca gariye aş kalır mide kalır…

Aşk gönül işidir; gıdası cananın tebessümü, bir tatlı sözüdür…

Alemin var olma sebebi Aşk’tır, dünya Aşk ile döner, güneş her sabah Aşk’a gülümser, yıldızlar kara gecede Aşk’ı aydınlatır, yağmur bile Aşk’ı yeşertmek için yağar aleme…

Gülün nazı, bülbülün niyazı hep Aşk içindir…

Şairlerin yazdığı, ressamların çizdiği hep Aşk değil midir?

“… Aşk sözcüğü zaten sözlükte sarmaşık demekmiş. Bir sarmaşık çınarları servileri nasıl sarmalarsa Aşk da öyle sarıp sarmalarmış çınar gibi yiğitleri, servi boylu dilberleri ve her sarmaşık sardığı ağacı kuruturmuş; sonunda dıştan yemyeşil ve güzel gösterirmiş ama içten içe kurutur, çürütür, çökertirmiş… ”

“ … sevmenin tabakaları muhabbet, Aşk ve dert olmak üzere üç derecedir;

- muhabbet odur ki; mahbubunu görürse memnundur, görmezse kaydında değildir,Kaynakwh webhatti.com:

- Aşk odur ki; mahbubunu görürse memnundur, görmezse mahzundur,

- dert odur ki; mahbubunu görürse de mahzundur, görmezse de mahzundur… ”

Aşk hüznün dostudur, hasretin yoldaşı… Gurbettir hep aşkın mekanı… Hep biri ister, biri gözler, birden başkası düşmanıdır aşkın…

Aşkın tek gıdası, ekmeği, aşı, aşığın gözyaşıdır. Aşkın bayramı maşuğun bir tek tebessümüdür…

Aşk; görebilmektir, binlerce kişi içinde onu görebilmek, ama bazen de görmezden gelebilmektir.

Aşk dua etmektir; “Yarabbi ona da benim sevgimi ver” gibi dualar aşığın duası değildir, çünkü aşkta karşılık beklemek yoktur. Aşığın duası her an “Yarabbi onun hakkında hep en hayrlısını nasip et, ona gelecek dertler, üzüntüler bana gelsin” diyebilmektir. Ya da “Ben öleyim o kalsın, ben ağlayayım o gülsün” …

Ama en önemlisi Hz.Ebubekir’in duası gibi dua etmektir. Hani diyor ya “Yarabbi benim vücudumu o kadar büyüt ki cehennemde benden başka kimseye yer kalmasın.” İşte Aşık en azından diyebilmeli ki “Yarabbi benim vücudumu iki kişilik yap eğer onun cezası varsa onun yerine de ben yanayım, yer kalmasın cehennemde o dışarda kalsın.”

Hatırlamak; unutanlara has bir özellktir. Aşk dediğin unutmak tükenmektir diye bilip hiç unutmamaktır…

Aşk; herşeyi, her anı, her zamanı, her mekanı O ve diğerleri diye ayırmaktır. Onsuz bir geçmişi buruşturup çöpe atabilmek, onsuz bir geleceği hayal bile etmemektir.

Aşk, Nazdır. Tüm sevdaların olmazsa olmazı naz.. Türk’ün ta Türkistan’dan çıkıp geldiği, İstanbul’un Fatih’e ettiği naz… Naz anlayana niyazdır. Bilesin!

Aşk en çok da haddini bilmektir…

Ve aşk susmayı bilmektir, susabilmektir…

Aşk dediğin…

Neyse…

alıntı

Firuze

Dost Üyeler

181834_1561375955645_1272705290_31312060_1626899_n.jpg

Zin'in kendini sevdasına teslim ettiği dağların, şefkatli

rüzgârlarının melodisini mırıldanacaktım... Belki de eğilip gözlerinden öpecektim Mem edâsıyla... Ama, gönlünden akan kan deryasında, vuruyorsun yüreğimi taştan taşa...bârânî.

Firuze

Dost Üyeler

Yürünesi yollar kapanası olduğunda kanadı yitik turnalar gördüm rüyamda…

Sustu(n)…. zayii oldum…Ellerimi cebime koydum hüzün bulaştı parmaklarıma…Poyrazın zulmune takıldı uçurtmalarım…

alıntı

Firuze

Dost Üyeler

180926_1558492163552_1272705290_31306555_2277270_n.jpg

Söz gelimi Leylâ Mecnun’u, Şirin Ferhad’ı,

Züleyha Yûsuf’u sevdiğini zannedebilir.

Oysa sevmek, en fazla, neyi sevdiğini fark etmek demektir

ve seven biraz da neyi sevdiğini bilendir..

Çünkü ışığın kaynağı tektir ve

kim aydınlığının kendinden menkul olduğunu iddia edebilir? ki

Firuze

Dost Üyeler

kalbimin.jpg

Kan ile, cân ile,
cânân ile… Sen ile, sevgi ile, sevda ile… Âşk ile, hasret ile,muhabbet ile… Bülbüle gülmeyen gül, güle ötmeyen bülbül âşkına… Gökte bir yerlere yetişirmişçesine salınan bulutların, yerde ruhundan koparılan bedenlerin, insanı umutlandıran rüyaların âşkına… Evvel Leyla ile Mecnun, evvel Ferhat ile Şirin, evvel Aslı ile Kerem âşkına… Sonra yağmurla toprağın, sonra arıyla papatyanın, sonra geceyle ayın âşkına… Yaşayıp da kavuşamayan, kavuşup da yaşayamayan, öte yarısını kabristana bırakan, kalbine çoktan beri mühür vurmuş yaralılar âşkına… Gönlünü hayırsıza, gözünü halden anlamayana, sevdasını bir başka bahara bırakanların âşkına… Sevmeyi ayrıcalık, sevilmeyi maharet, sevgisizliği selâmet sayanların âşkına… Ruhları çalınmış, bedenleri satılmış, yüzleri kızarmamış edepsizler âşkına… Âşkı tatmamış, âşka ulaşamamış, âşkı bulamamış, âşktan yana yanmış, âşkla yanmış, âşka yanmış âşıkların âşkına… Sevda rıhtımında dolaşan, Babil’de kanayan, İstanbul’da yaşanan sevda âşkına… Denizle kabaran, rüzgârla salınan, güneşle ısınan sevda âşkına… Toprakta açan, göklerde yağan, insanla buluşan sevda âşkına… Yavuz ile lâl olan, Kanunî ile nakşolan, Fatih ile fetholan sevda âşkına… Âkif ile dillenen, Fazıl ile söylenen, Üstad ile filizlenen sevda âşkına… Hamza ile ağlatan, Mus’ab ile sızlatan, Muhammed (s.a.v.) ile yakan sevda âşkına… Minber âşkına, mâkber âşkına, peygamber âşkına… Yanmışlar âşkına, yananlar âşkına, yakan âşkına… Allah âşkına… ... HAY ...

alıntı

Firuze

Dost Üyeler

bamszxy7.gif

Katran karası geceler vardır, seni bağırına basmıştır.! Kalemi ele aldırır, yazdırır, çizdirir.. Ama ne birşey değişir, ne yeni gündeki güzellikler için haber verilir.!

Gecem soğuk_!

Odam sensiz_!

Ümitler bitmiş_!

Kadehimde şarap bitmiş, hayalin gitmiş_!

Anlar vardır, şarkılarda buldurur matemi_!

Sözler bir yana dursun, ritimler bile acıtır içini. Kanatır kapanması zor yaralarını, her bir enstrüman sesi.! Oysa yaraların kabuk bağlamaya yüz tutmuştur.. Bir şarkı duyarsın bir yerde.. Her bir söz çarpar darbeyle,her bir enstrüman sesiyle açılır kabuklar.. dilindeki çığlıklara, ahlara aldırmazlar.!

Ve sen içinde sorguya başlamışken.. şarkıda tınılarıyla acıtır bir yandan, bir yandan da sorguna eşlik eder:

Dağlar mı, yollar mı, denizler mi engel_?

Neden_? Neden gelmez oldun_?

Eller mi, diller mi, sözlerim mi engel_?

Neden_? Neden gelmez oldun_?

Sorgular vardır, sadece kanatır!Asla cevap buldurmaz.!

Sorular,sorular, sorular..Cevabı yok, muhatabı yok ve hatta soranınının aynada bir sureti bile yok.! Devam edip gider sorgu, tâki yaranın kanı dışına sızıpta, sol yanın kızarana kadar.! Umudunu bir hışımla alırsın avucuna, elini götürürsün zorlukla sol yanına, ama kanın akmaya devam eder.. Beliki acının dinmeye niyeti yoktur.! Umut tuz misali kanatırda, bir merhem "O"dur kapanacak yarana.!

Zaman durdu, gökyüzünden yıldırımlar düşerken..

İçimdeki yağmur dindi, yoruldum beklemekten.!

Izdıraplar vardır, söyletir, "O" duymasada gecelerine seslenir.!

Derken biter son enstrümanın son darbesiyle matem..katılırsın çığlık atarcasına tekrar edersin can havliyle..Yeter artık bitsin.!
Yoruldum Beklemekten!!!!!! dersin.

Geceler/Anlar/Sorgular/Izdıraplar vardır da bir tek "O" yoktur işte.!

Firuze

Dost Üyeler

despertardelainocenciab.jpg

"Git" demeyeceksin.!

Gelecek ki;" Kıymetsizliğini "Görecek," Anlamsızlığını"......Bilecek....!

Sonra mı? Çakacaksın Kibriti," Yandığım gibi yan..!!" diyeceksin.

Firuze

Dost Üyeler

adistantfigurebythetrag.jpg

Yarasını sever insan,
değenden,
değmiş olandan parçadır...

Ne kadar kabuk bağlasada
tende iz bırakır...

Sızı hep yeni kalır
bir damla kan
yüreğe bırakır...

Firuze

Dost Üyeler

3dphotocopyzq5.png

Hiçbir şey yüreğimi okşamadı o sıcak gülüşün gibi...

ve..hiçbir şey incitmedi verdiğin acı kadar...

Senin için atan bu kalbe sahip çıkmadın ki...

Her rüzgarında ayrı yöne savurduğun, kanattığın bu kalp

sana nefes aldığım her an binbir acı çekti bilmedin!

Oysa ki tüm hüznümü yakıyordu bakışların...

Düşmüştüm sensizliğin bilinmezine bunu da bilmedin!

Bilmem bana inat mı bu sevdalı,suskun bakışlar

Bende değilsin ki artık ellerin başka ellerde...

Şimdi dönüp bakıyorum da ardıma

ben hayallerimin değil,

bir deli sevdanın peşinden koşmuşum meğer...

Ben hep sana sustum AŞK!

yine susuyorum...

bu da senin için yazılmış son satırlar...

Firuze

Dost Üyeler

kimdi beni bu muammalara salan...
Ruhumun suskunlukları beni neden hep aynı sona götürüyor...
kim bilir,hangi onulmaz
sancılara gebe oldu yüreklerimiz...
Gel gitler prangasındayım...
kelimeler
boğazımda düğümlenirken,..
suskunluğum haykırıyor gönlümde ki sevdanı...
Ve
aşk nedir diye düşünene inat,
aşk;
susmak ve aşk,adına önsöz olmaktır...

Firuze

Dost Üyeler

Halbuki ne çok kazandı içim, ne çok sevdirdin bana Ben' de olan Sen'i..
ince ince..sızı sızı yükselttiğim ruhumu
ve bağrı yanık büyüttüğüm çocukluğumu
unutursam yar..ah unutursam unuturum onurumu..
herşey SENden yadigar..
bana gaip..
SANa aşikar..
BİLESİN.....