Bugün Ermenistan Sınırını Açanlar Yarın Nerelerini Açarlar ?

BAHAR

Dost Üyeler
Kardeşe bu yapılır mı!

Ermenistan sınırını açma girişimine ihanet gözüyle bakan Azeri milletvekilleri Türkiye’ye böyle seslendi

İktidarı, muhalefeti ayağa kalktı!..

AKP’nin sınırı açmak için artan çabası, Azerbaycan’da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açtı. Milli Meclis Başkanı, “Türkiye’nin çıkarına olmaz” derken, bazı vekiller AKP’yi ‘ihanet’le suçladı.

Kardeşe bu yapılır mı!

GelİŞmeler üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstanbul’daki “Medeniyetler İttifakı” toplantısına gelmekten vazgeçti. Türk Dışişleri, Aliyev’i iknaya çalışıyor.

Azerbaycan’da ‘sınır’ isyanı

Ermeni sınırının açılacağı iddiası Bakü ile Ankara’yı karşı karşıya getirdi. İlham Aliyev, İstanbul
programını iptal etti, Azeri vekiller öfkeli

Türkiye’nin 16 Nisan’da Ermenistan sınırını açacağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Haber, Ermenistan kaynaklarından da teyit edilirken, kardeş ülke Azerbaycan’dan öfke ve hayal kırıklığı sesleri yükseldi. İlk tepki Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi.

Ankara devreye girdi

Azeri APA Ajansı, Aliyev’in İstanbul’da 6-7 Nisan’da düzenlenecek “Medeniyetler İttifakı” Projesi toplantısına katılmaktan vazgeçtiğini duyurdu. Ajans, Aliyev’in iptal kararının “Türkiye’nin Ermenistan ile sınırları açmaya hazırlanmasına” itiraz gibi değerlendirilebileceğini yazdı. Ankara ise Bakü’den gelen haber üzerine devreye girdi, Dışişleri Aliyev’i kararından vazgeçirmeye çalışıyor. Azerbaycan Milli Meclisi’nde de konuyla ilgili bir oturum düzenlenerek AKP iktidarına sert mesajlar verildi.

Hayrımıza olmayacak

CNNTÜRK’ün haberine göre oturumda söz alan Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov, “Sınırların açılması Azerbaycan’ın zaferi gibi gösteriyorlar. Sınırların açılması hiç bir zaman Türkiye’nin çıkarına olmayacak ve Azerbaycan’ın da hayırına değil. Biz bunun aleyhineyiz. Bu yönde çalışmalı ve faaliyetimizi güçlendirmeliyiz” dedi. Türkiye parlamentosundan Azerbaycanlı kadın milletvekillerine davet geldiğini ifade eden Esedov, “Bu meselenin müzakeresi için Türkiye’ye ziyaret yapılacak” ifadesini kullandı.

İhanet suçlaması

“Biz yayılan malumatların ne derece gerçeğe uygun olduğunu bilmiyoruz” diyen Ümit Partisi Genel Başkanı İkbal Ağazade ise, Türkiye’nin Ermenistan’a sınırları açması halinde Bakü ile Ankara arasında 1991 yılında formalaşan siyasetin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savundu. İkbal Ağazade, “Bununla ilgili olarak Azerbaycan tarafı Türkiye’den yeterli bilgi alamıyor. Türkiye siyaseti halen iktidarda olan AKP ile sınırlanamaz. Türkiye içinde sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerden bu konuda ciddi rahatsız olanlar var. Azerbaycan Parlamentosu’ndan bir heyet Türkiye giderek meselenin mahiyetini kardeşlerimize duyurmalı” diye konuştu. Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Kudret Hasanguliyev de, AKP iktidarını Azerbaycan’a ihanetle suçladı.

Psikolojik sınır

Ana Vatan Partisi Başkan Yardımcısı Zahid Orucov da, Türkiye-Ermenistan arasındaki kapıların aynı zamanda psikolojik sınır olduğuna dikkat çekerek, “Bu settin kaldırılması Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine zarar verebilir. Onun için TBMM Başkanı Azerbaycan’a davet edilmeli ve bu konu ciddi şekilde müzakere edilmelidir” şeklinde konuştu.

ABD’de sürece müdahil oldu. Washington, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i sınır konuusundaki tutumundan vazgeçirmeye çalışıyor

4 maddelik anlaşma imzayı bekliyor

Muhalif Ermenistan Milli Kongresi Sözcüsü David Şahnazaryan ise sınır konusundaki anlaşmanın hazır olduğunru söyledi. Şahnazaryan, “Taraflarca onaylanan 4 maddelik belge artık hazır ve imzalanması için uygun zaman bekleniyor. Anlaşmaya göre, diplomatik ilişkiler kurulacak, sınır çizgisi karşılıklı olarak tanınacak ve açılacak, ve de soykırımın tartışılacağı komisyon oluşturulacak” dedi.

Nalbantyan İstanbul’a gelecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in katılmaktan vazgeçtiği Medeniyetler İttifakı toplantısına Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan da katılacak. Ermeni basınının haberlerine göre Nalbantyan 6-7 Nisan da da İstanbul’da olacak ve konferansa katılacak. Yine Ermeni basının haberlerine göre Nalbantyan sınırın açılması konusunda oldukça umutlu. Nalbantyan, “Türkiye ile sınırların açılması ile ilgili görüşmeler yakında mantıklı bir şekilde sonuçlanacak” dedi.

CHP’li Arıtman: Millet affetmez

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Türkiye-Ermenistan sınırının açılacağına ilişkin iddialara sert tepki gösterdi. CHP’li Arıtman, Türkiye sınırlarını tanımayan ve Ağrı Dağı’nı devlet logosunda kullanan Ermenistan’a sınırı açacak bir hükümeti bu milletin asla affetmeyeceğini söyledi. Amerika’nın Türkiye’nin Azerbaycan ile ilişkilerini de başka bir yöne çekmek istediğini ifade eden Arıtman, “Bizim Atatürk’ten bu yana Azerbaycan ile politikamız, bir ve beraber olma ekseninde gelişmiştir. ABD bu birliği ortadan kaldırmak istiyor. Zaten son gelişmelerle, Azerbaycan Türkiye’den uzaklaşmaya başladı. Sınır da açılırsa tam anlamıyla bitecektir” dedi.

Erivan’da bayram havası esiyor

İktidarın, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırı açmaya gönelik girişimler Erivan’da ‘bayram havası’ estirdi. Her fırsatta Türkiye’nin birliğine ve bütünlüğüne dil uzatan Erivan yönetimi, kapının açılacağından umutlu. Ermenistan’daki Kafkas Enstitüsü Direktörü Alexander İskandaryan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın 16 Nisan’da açılması olasılığının bulunduğunu savundu. İskandaryan, “Sınırın açılması kazanç. Bize denize ve Türkiye’nin Doğu illerine bir yol sağlayacak” diye konuştu.

Zaman:Arabuluculuğu İsviçre yapıyor

Taraf gazetesinin Ermeni asılı yazarı Amberin Zaman, dünkü yazısında Türkiye-Ermenistan sınırının açılması gerektiğini savunarak, çarpıcı iddialarda bulundu. Sınırın 1993 yılından beri kapalı olduğunu hatırlatan Zaman, şunları yazdı: “... Ermenistan ile imzalanacak, diplomatik ilişki kurulmasını ve sınırların tamamıyla açılmasını öngören belgenin son rötuşlarla birlikte artık nihai halini aldığı bilgisini güvenilir kaynaklardan duyduk. İki ülke arasında aylarca mekik diplomasisi yürüten İsviçre, büyük ihtimalle tarafları belgeyi paraflamak üzere ya Bern’de bir araya getirecek ya da kâh Ankara’da kâh Erivan’da her iki ülkenin dışişleri bakanlarının önüne koyarak imzalatacak. Geçtiğimiz hafta köşemizde belirttiğimiz gibi, Türkiye, anlaşmanın yürürlüğe sokulmasına ancak Obama’nın 24 Nisan’da “soykırım” kelimesini kullanmamasını garantiledikten sonra razı olma eğiliminde. Buna rağmen Türkiye’den gelen olumlu sinyaller Erivan’da büyük heyecan yaratmış durumda... “

Kavaz

Dost Üyeler
Cevap: Bugün Ermenistan Sınırını Açanlar Yarın Nerelerini Açarlar ?

Turkiye ermeni sinirinin acilmasina Kardes ulke Azerbaycanin alacagi her kararin Turkiye tamamaiyle 100% arkasinda durmali.ABD'nin isdegiyle degil.Obama bey efendi ermenileri acik acik hakli gorerek ve yanlarinda durarak, Kardes Azerileri dusurtmek Yuce Ataturku hic SAYMAKDIR.!!!!!Sinir kapilari acildigi an Turkiyenin parcalanmasina ilk adim OLACAK!!!!
Allah Turku korusun.!!!

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Bunlar yeni Osmanlıcılık oynuyorlar ya, Osmanlının yanlış dönemini örnek almışlar hepsi budur.

Kuruluş ve yükselme dönemi örnek alınsaydı daha nezih kararlar alırlardı. Oysa batış dönemini örnek alıp öğrenmişler.

PİRTÜRK

Dost Üyeler

Türk, Türk'e ihanet etmemelidir. ABD Başkanı B.H.Obama'nın Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Türkiye -Ermenistan sınır kapısının açılması yönündeki talimatvari konuşmasının kaynağı 1940 lara dayanan menfur bir planın, "Wilson Prensipleri" ile hedeflenen büyük projenin bir uzantısıdır. ABD de başkanlar değişir bu politika değişmez, İngiliz emperyalizminin ezdiği topraklarda doğan Amerika Birleşik Devletleri, emperyalizmin bayrağını İngiliz'den devralarak bu şerefsiz ...izm'in gereğini bugüne kadar layıkıyla yerine getirmiştir. Ama bu defa çarpılan kaya sağlam, idarecileri maslahatçı da olsa, bir kısmı özel görevli de olsa (!) Amerikanın karşısında Türk Ulusu var. Tarihin kökünden gelmiş, Çin İmparatorluğuna Dünyanın 7 harikasından biri sayılan Seddi Türk korkusundan korunmak için yaptırmış bir ulus bu.
Yedi düvelin işgal ettiği Anadolu'sunu yoktan var ederek yarattığı mücadele ile kurtaran bir Ulus var. Türk Ulusu'dur bu. Ulusların en nadidesi en değerlisidir.
Ve Türk'e Türk'ten başkası dost ve yaren olamaz. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti hangi kaldı şart altında olursa olsun Kıbrıs'taki Kardeşlerinin daima yanında olduğu gibi Azerbaycan'daki ve Karabağ'daki Kardeşlerinin de yanında, gönlünde olmalıdır. Hiç unutmuyorum Azerbaycan Parlamentosunun Bayan Milletvekili Heyetinin Sınır olayı sözkonusu olduğunda Türkiye'ye görüşmeler yapmak üzere geldiklerinde, heyet Başkanı Bayan Milletvekili kardeşimin sözlerini; Demişti ki, "Karabağ'daki insanlar Türk Oldukları için öldürülüyorlar." Bu çok şey anlatan sözcükler karşısında kanı, ruhu, yüreği, benliği TÜRK olan herkes aynı davranış ve tepkiyi gösterir. Kansız, ruhsuz, yüreksiz ve benliksizler başka.
Yaşasın Türk Ulusu ve Dünyanın her yerindeki Türklerin Kardeşliği.

DEMİR

Beğ Yönetici

Sagıdeğer Arkadaşlarım;

Öncelikle Şunu söylemek isterim ki Ermeni sınırının açılmaması konusunda hemfikiriz. Ancak şunu da belirtmek isterim ki; biz Azeri Türk'ü kardeşlerimize yanlış yapmamalıyız ama Azeri kardeşlerimiz de Kıbrıs konusunda bize destek olmalıdır.

Maalesef görüyoruz ki Azerbaycan yönetimi Avrupa Parlamentosundaki Kıbrıs oylamasında; lehimize oy kullanmayı bırakın, oylamaya dahi katılmamıştır. Bununla birlikte Azeri yönetimi K.K.T.C.yi hala resmen tanımamıştır. Kıbrıs durumunun Karabağ sorununa örnek teşkil etmesinden çekindiklerini mazaret olarak fısıldamaktadırlar kapalı kapılar ardında.

Ama bu durum özrü kabahatinden büyük durumunu ortaya çıkarmaktadır. Çünkü Karabağ resmen Ermeni işgali altındadır. Yoksa Azeri kardeşlerimiz Türkiye'yi de Kıbrıs'ta "işgalci" olarak mı görmektedir!

Bu yönüyle bakınca biz mevcut hükümetin kardeşlerimize yanlış yapmaması gerektiğini; Türkçü duruş sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz, doğrudur; ama aynı hassas durum Azerbaycan için de geçerlidir. Onlar da kardeşleri olan Kıbrıs Türklüğü'nü desteklemeli ve üzerine düşenleri yapmalıdır.

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Eksik bilginiz var, Azerbaycanın Kıbrısı tanıma istekleri ne yazık ki ülkemiz tarafından şimdi zamanı değil denilerek bekletiliyor.

Oylamalarda haklısın. Konu edildiğinde 1946 yılını dile getiriyorlar.

DoGaN DuRMuS

Dost Üyeler
Web sitesi
www.yakindoguforum.com

Bu konuda cok haklısınız ama. Ermeni sınırının acılması sadede azerbaycanı da ilgilindirmiyor.Uluslararası birşey..Ama şu da unutulmamalıdır ki:
Türk'ün Türk'ten başka dostu hiçbir zaman yokken
Ermenilerle işimiz ne ki özümüzde çokken...

Tenrikut

Dost Üyeler

Azeri diye ibareler okudum üzüldüm. Azeri diye birsey yoktur, hicbirzamanda olmamistir. Azerbaycan Türk'lerinin neredeyse tamami Anadolu'da da oldugu gibi Oguz Türk'ü yani Türkmen'dir. Azeri demeyi biran önce unutmamiz gerek.

Ben bir konuya dikkat çekmek istiyorum, Ganire Pasayeva hanimi Türkiye'de yaptigi konusmalari ve katildigi "siyaset meydani" gibi programlardaki söylemleriyle takdir ettik.
Adeta hepimize Türk milliyetçiligi dersi verdi demek zorunda kaldik.

Ne hikmetse ayni Ganire Pasayeva Azerbaycan parlementosunda bu fevri ve hakli çikislarini yapamiyor. Ne hikmetse herkes öfkesini hep Türkiye Cumhuriyeti'ne gösteriyor. Sus pus olan bugünkü akp iktidari varken biz daha çok ondan bundan, yardan serden, elden koldan firçalar yeriz.

Gönül ister ki Türkiye Cumhuriyeti devleti gereken agabeyligini yapsin. Biz Azerbaycan'in kardesi degiliz, biz onlarin agabeyiyiz. Eger kardeslikten kastiniz soy birligimiz ise eger, bunu kandas, soydas, irktas gibi kelimelerle belirtmek galiba daha dogru olur. Dedigim gibi biz dünde Azerbaycan'in agabeyiydik, bugúnde agabeyiyiz, onlar bizim aziz soydaslarimiz vede küçük kardesimizdir. Ne zaman ki Güney Azerbaycan istiklaline kavusur ve büyük Azerbaycan kurulursa belki ilerde denk kardes oluruz. Agabeyler kardeslerine her destegi sunmali, gerektiginde kulagini çekmeyide ihmal etmemelidir.

Karabag isgali demek benim biraz tuhafima gidiyor, bugünkü ermenistanin tamami Azerbaycan topragidir, sadece Karabag degil. Gence, Laçin, Revan hepsi hepsi Türk topragidir.

Kavaz

Dost Üyeler

Demir kardesim.KKTC'e hakinda bilmiyordum,bunu'da bizlere Azeri kardeslerin yapmamasi lazimdi.Butun Turklerin karsilikli cikarlari ne isderse olsun her konuda biri birine desdek olmasi en iyisi ama ne yazik ki her Turk vatanlarinda cikarci menfatci siyasecilerin ucuz gorusleri ve fikirlerinin kurbanlari oluyoruz.
Allah butun Turkleri korusun..

DEMİR

Beğ Yönetici

Eksik bilgi değil efendim. Türkiye'nin 10-12 kadar ülkeyi K.K.T.C.yi tanıma konusunda beklettiği sürekli işlenir farklı platformlarda. Sebep olarak da uzlaşmacı tutum tarafı olarak önce tüm uzlaşma yollarını denemeye çalıştığımızdan bahsedilir. Ama bizim için önemli olan Azerbaycan'ın dış politikasında K.K.T.C'nin haklı davasını güçlü biçimde seslendirmekten uzak durmasıdır. Eksik bilgi derken bunları söylediğimiz düşünülsün lütfen

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Tenri kutu kutlarim, azeri kazak, özbek,türkmen, uygur gibi kelimeleri sözlüklerimizden atmalıyız.

Azerbaycan Türkü, Kazakistan Türkü, Özbekistan Türkü v.b. şeklinde tanımlarken aynı zamanda Azerbaycan Türkçesi, Kazakistan Türkçesi gibi de dilleri tanımlamalıyız.

Aynı şekilde Türkiyenin "Abi" olduğunu da dile getirmemek gerekiyor. Öncelikle bu abi sözü rahmetli Elçibey tarafından Demirele söylenmiş bir saygı sözüydü, Türkiye için telaffuz edilmemişti.

İkinci olarak da ne yazık ki biz Türkiye olarak, binlerce yıllık devletcilik geleneğimize rağmen son 70 yılda idarecilerimizi seçmekte yaptığımız hatalar nedeniyle hasbelkader yuvarlanıyoruz. Özellikle 1991 de sovyetlerin küçülme kararı aldığı zamana hiç hazırlıklı değildik. Atamızı dinlememiştik ve öylece şaşkın ortada kalakaldık. Fetoşun kardeşlerimizin ülkelerinde okul açmasına izin vermekle başlayan hatalı bir süreci de başlattık. Abi olmayı hak etmedik açıkcası. Abi değiliz, olamadığımız için. Sorumluluklarımızı taşıyamadık, telaffuz etmemeyi tercih ediyoruz, ziyadesi ile tepki çekiyor bu söz.

Demir, aynı şeyi söylemişiz, hatta bir defasında Kıbrısın ve Türkiyenin aleyhine de oy kullanmıştı Azerbaycan.

Sorduğumuz zaman ise 1946 nın intikamı gibi şeyler evelemişlerdi. Size hak veriyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi 1991 den sonra toparlayıcı rol üstlenemedik. Kazakistan ve Türkmenistan veya Kırgızistandan birisi de yani iki Türk devleti Kıbrıs rum kesiminde temsicilik de açtılar. KKTC yi tanımadan rum kesimine temsilcilik açmalarını da değerlendirmek gerekiyor.

Önüne gelen ülkemize çemkiriyor, ne yapıp da durumu toparlarız diye çalışmamız lazım.

Bu anlamda düşündüğüm zaman KKTC nin 19 Nisan seçim sonuçları bende yeni bir ışık doğmasına yol açtı.

Kıbrısa sahip çıkmakla çok şeyi yeni baştan düzenleme imkanı bulacağımıza inanıyorum.

DEMİR

Beğ Yönetici

Kesinlikle size katılıyorum. Bizler maalesef şu anda ülke yöneticilerimizin Türkçü olmamasından yakınmaktayız. Bu Türkiyede de Azerbaycanda da ortak sorundur.
Bununla birlikte Tenrikuta katılmakla beraber bu sitede yöneticilik yapan herkesin Türkçülük konusunda hassas ve ince değerlerin tamamına sahip olduğunu kesinlikle bilmekteyiz. Pek çoğuyla sanal hayatın dışında görüşmüyor olsam da; hepsinin görüşlerinden eminim. Ve söylediklerinin üzerinde hatalar bulmak üzerine değil söylediklerinden olumlu ne alırım diye tamamen iyi niyetle bakmak gerektiğini biliyorum.

Tenrikut

Dost Üyeler

Kartal Gözü beye kesinlikle katılıyorum, özellikle 1991'de başlayan sürece iyi hazırlanmadıgımız ve o andan itibaren büyük bir bocalama içine girdigimiz şeklindeki ifadesi müthiş güzel bir tespit. Genelde bizim fikriyatımızdan olan kişilerde daha hamasi fikirler barınıyor ve bu tip tespitleri cogu zaman yapamıyoruz ne yazık ki, buna ben de dahilim kesinlikle.

Diger taraftan Demir beyede tesekkür ederim çünkü ben ola ki, azeri ibaresinden kaçınmalıyız derken bu iyi niyetli söylemi yanlıs aksettirdiysem. Kendim de dahil olmak üzere hepimizin zaman zaman icine düstügü (hatalı) bir durum diyeyim.
Ben kendi adıma belirtmek isterim ki ben bu hataya çok düşüyordum daha düne kadar. Son zamanlarda sesli sohbet yapılan bir platformda özellikle Güney Azerbaycan'lı soydaslarımla çok sohbet etme imkanım oluyor. Başta Güney Azerbaycan olmak üzere, tüm Azerbaycan Türk cografyasından bilmedigim birçok seyi ögrendim. Lehçelerinede epey kulak yatkınlıgı başladı. Konuşurken tam benzetemiyorum belki ama olsun, artık o zamanla gelişecektir kendiliginden.

Milli mücadelenin devam etmekte oldugu 1920 başlarında Başbug AtaTürk mali imkanların tükendigi bir an, aklına ilk olarak o zamanki Sovyet Sosyalist Azerbaycan Halk Cumhuriyeti gelir. Borç olarak istedi Başbug ama Azerbaycan dedi ki; "ne borcu, kardeşin kardeşe borcumu olurmuş" ilk etapta 500 kilo altın yolladılar. Birkaç defa olmak üzere Azerbaycan'dan Mustafa Kemal ordusuna yollanan kerosin ve diger yakıt çeşitleride malumumuzdur. Bunlar unutulabilecek şeyler degil.
Bakü işgalini sona erdiren Nuri paşa konusu diger taraftan bizim hanemizin övünç kaynagıdır. Tabiki bunları söylerken kesinlikle bir yarışma edasında degil, ne kadar bariz bir soydaşlık politikasının hakim oldugunu ve bunun fiili yansımalarına dair örnekler verme adına belirtiyoruz.

Azerbaycan ne yazık ki Kartal Gözü beyin tespitinde belirttigi, bizim bocalama sürecimizde Rusya'ya (daha) bagımlı bir duruma girmis bulundu. Bunun sonuçlarını Demir beyinde belirttigi bazı örneklerde görüyoruz.

Sonuç olarak bugünkü akp iktidarı bence beklediginden daha fazla tepki görünce hudut kapısı mevzusunda geri adım attı. Eger akp bir an hissetseydi ki, millet yeteri tepki vermiyor ve kendi içinde bulundugu sorunlarla bogulmus vaziyette, geri adım atmaz ve hudut kapısını ermenilere açmıs olurdu. Bu hayret ettigimiz bir sonuç aslında. Akp daha iyi zamanlama ile milleti uyutarak kapıyı açardı ama adeta birileri ilk defa bizden tarafmıs gibi bir his dogdu bende. Bence bu mevzu daha çok seye gebe. Zaman gösterecek, daha fazla komplo teorilerine dalmadan burda noktalamak en iyisi.

PİRTÜRK

Dost Üyeler

Hepimiz izledik, dün gece Eurovision Şarkı Yarışması yapıldı. Bir şey dikkatimi çekti ve çok hoşuma gitti. Azerbaycan Ülkemizi temsel eden Hadise 'ye tam puan verirken, Azerbaycan Televizyonunun halk oylaması sonuçlarını bildiren sunucusu şöyle dedi; "TÜRKİYE 12 points" diğer ülkelerin hepsi bize TURKEY şeklinde İngilizce ifadeyi kullandılar. Bence bu konunun üzerine gidilmelidir. Ulusal Hava Yolumuzun uçaklarının üzerine Türk Hava Yolları yazısı Turkish Airlines yerine daha görünür yazılmalıdır. Diğer taraftan Türkiye Posta İdaresi bütün Dünya ülkelerine bir deklarasyon yayınlamalıdır, aynen Habeşistan'ın yaptığı gibi. Bu mesaj şöyle olabilir; "..........tarihinden itibaren 1 yıllık bir geçiş süresi sonucunda Türkiyeye gönderilen bütün posta gönderisi vb gibi tüm işlemlerde Adresin ÜLKE BÖLÜMÜNE TÜRKİYE YAZILMADIĞI TAKDİRDE GÖNDERİ İADE EDİLECEKTİR." Bizim güzel ülkemizin adı TÜRKİYE, hindi değil.

Tenrikut

Dost Üyeler

Topikte sorulan soru espirili ama bir o kadar da manidar.
Biz Ermenistan hudut kapısını kapalı tutuyoruz, ben bunu bir basarı olarak göremiyorum ne yazık ki.
Uefa denilen avrupa futbol federasyonunun etkinliklerine kulüpler bazında ve milli takımlarımızla katılıyoruz. Basketboldan voleybola ve daha birçok uluslararası etkinliklerin turnuvalara katılıyoruz. Bunların hepsinde karsımıza ya ermenistan ya da Kıbrıs çıkıyor. Rum kesimi boyuna posuna bakmadan tüm Kıbrıs'ı gösteren bayrakla çıkıyor. Ermenistan o keza Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlügünü ve kırmızı çizgilerini ihlal eden birçok seyi anayasasına bile koymus.
Biz neden buna benzer birsey yapmıyoruz!
Neden bütün Ermenistan'ı Türk topragı gösteren bir haritayı masustan bile olsa TBMM'de dillendirip göstermiyoruz!
Türkiye gücünün ve elinde ki potansiyelin farkına ne zaman varacak!?!
Biz istesek 5 senelik gizli bir plan hazırlarız ve gerekli mühimmat ve teçhizat stokunu iyice tamamlar ve sonra anca bizim aleyhimize olmaya baslamıs olan Nato'dan çıkarım, AB müzakerelerini durdururum, evet hamasi olacak ama IMF'yede 5 kurus ödemem. Kim alabiliyorsa gelsin alsın. Güçlü bir iktidar isterse der ki, ben benden öncekilerin borçlarını kabul etmiyorum. Kime verdiyseniz ondan alın.
Uefadan çekilirim, bütün etkinliklere katılmayı durdururum.
Biz bunların hepsini tabiki yapamayız, hamasete bogulmus bu gence gülüyorsunuz diye zihninizden geçtigini görür gibi oluyorum. herhangi birini veya benim aklıma gelmeyen baska birsey bile yapsak, ben eminimki gerek Avrupa ve gerek dünya hepsi geri adım atarlar.

Tamam hamaseti kesip PirTürk beyin degindigi konuya dair birseyler söylemek istiyorum. Ben kaç yıldır erovizyon yarısmasını boykot ediyorum ve bakmıyorum.
El oglu bizi parmagında oynatıyor ve alay ediyor. Yarı çıplak bir kızı çıkarıyoruz ve sonrada ingilizce sarkı ile Türkiye'mizi temsil ettiriyoruz. Bu hangi Türkiye acaba ingilizce ile! Rober koleji Türkiye'simi, ingiliz mandası Türkiye'simi oluyor bu acaba hangi Türkiye! Tamam bana kızabilirsiniz ama katılan kızımızın Türk'lügüne bakıyorum Sivas zaza'sı. Türkçesi zaten bozuk, hadi diyelim ki tamam bu kızımız Türk fakat Belçika'da hiçte öyle söylemiyor canı nasıl isterse öyle takılıyor. Halbu ki bir sene harmandalı ile, bir sene horonumuzla, birsene çayda çıramızla, bir sene silifke kasık ekibiyle katılsak hem folklörümüzü tanıtmıs olur, hemde sonuncuda olsak gam yemeyiz.
Israil'i kıskandım, çünkü 3 kelime ingilizce söylediler, sarkı adı olarak ingilizce koymuslar ama hep ibranice söylediler. 3-5 milyonluk yahudiler kadar olamıyoruz.
Birkaç sene içinde Türkiye kürtçe parçayla erovizyona katılırsa sakın ola sasırmayın veya ola ki Kürdistan diye rojin mojin gibi biri katılırsa sasırmayın.

Bu konustuklarımızın hepsi ortadayken, ermenistan hudut kapısı açılsa ne olur açılmasa ne olur diyesim de gelmiyor degil.

DoGaN DuRMuS

Dost Üyeler
Web sitesi
www.yakindoguforum.com

PİRTÜRK, tam da ben bu knudan bahsedecektim.Azerbaycan-Türkiye Türk'ün dayanışmasını Dünyaya gösterdi.Turkey değilde Türkiye denmesi banmde hoşuma gitti..Bütün dünya Türkiye demeli.

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör

Karabağ mevzusu yada Ermenilerin Hocalı katliamı Türk dünyası adına utanç verici bir hadise.Osmanlı'nın iki utancı vardır birisi 93 Balkan harbi diğeri ise İstanbul'un işgali.İşte günümüz Türk dünyasının üzüntü veren kanayan hadiseleride bunlardır.Bizler 350 milyonluk Türk dünyası olarak parmağımızı kıpırdatıp ermenilere iki söz söyleyemeyecek kadar basiretimiz bağlanmış ise, geleceğe emin adımlar atamayız ve önümüzü göremeyiz.Kümeste tavuk çok ama öten horoz yok.Ermenilerin geçmişten beridir gelen Türk düşmanlığı bizlerin milliyetçi duygulara sım sıkı bağlanmamıza, ve kardeş Türk ülkeleri ile bağlarımızı daha iyi kurmaya itmelidir.Bugün Türk dünyasının şüphesi lider ülkesi Türkiye'dir.Sovyet rusyada komünizm çöktüğünde bağımsızlıklarını ilan eden Türk Cumhuriyetleri o yıllarda bizlerden yalvarırcasına yardım istemişlerdir.Ellerinden tutmamızı onlara yardım etmemizi istemişlerdir.Ancak bizim dönem siyasetçilerinin politikası ve Turgut Özal'ın göstermelik ziyaretleri hiç bir netice vermemiştir.Öte yandan biz geri bir davranış sergilediğimiz için Türk Cumhuriyetleri ise, yıllarca hamileri olan Rusya devletine yanaşıp bölge siyasetinde söz sahibi olmak istemişlerdir.Bir bakıma biz ana devlet olarak onları evlatlığa kabul etmemişizdir.Geçen aylarda imzalanan Rusya ve diğer Türk Cumhuriyetleri arasındaki bölgesel silahlı güç antlaşması buna en büyük delildir.

Gökte Tanrı yerde biz...

TTK

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım

Türkiye’nin bağımsız bir dış politikası yoktur. İktidar, ABD istedi diye Kıbrıs’ta Denktaş’ı değiştirmiş, adadaki Türk askerini bile istemeyen Mehmet Ali Talat’ı işbaşına getirmiştir. İslam dinine sahip çıktığını savunan iktidardakiler, Irak’ta yüz binlerce Türk öldürülürken seslerini bile çıkarmamıştır.

Erdoğan, Dışişleri Bakanlığına, dünyanın terör örgütü diye tanımladığı Hamas’la kanka olan Davutoğlu’nu getirmiştir. ABD’nin Orta Doğu’da mesajını iletemediği ülkelere postacı veya özel ulak görevini üstlenmiştir, AKP iktidarı. Daha bir hafta önce Prag’da Gül’ün inisiyatifine Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasındaki görüşmelerde ilerleme sağlandığı söylenmişti. Bunu da Azerbaycan yetkilileri yalanladı. Ne diyeyim?

Ve şimdi siz, Azerbaycanlı kardeşlerim, Tayyip Erdoğan Meclisinize gelip iki şiir okudu diye, sizlere kardeşlik masalları anlattığı için ona inanacak mısınız? Ve Türkiye’nin Ermenistan sınırını açmamasını mı bekleyeceksiniz? Şaşarım sizlere.
Ben bir Türk olarak, kendi ülkesinin vatandaşlarına böyle davranan bir siyasi liderin sizlere karşı daha insaflı davranacağına inanmıyorum. Özetle ben bir Azeri olsaydım, Erdoğan’ın verdiği sözlere yukarıda saydığım gerekçelerden sonra inanmazdım. Sizlere hayırlı olsun.

20Temmuz

Alpagut Han

Ermeni'nin Gözleri

(Bu yazı ermeni meselesinde kullandığımız diplomatik ağzın yeniden gözden geçirilmesi için daha doğrusu bu diplomatik ağzı neden reddetmemiz gerektiği hususundaki gerekçeleri muhtevadan ibarettir.)

Resmi tarihe göre ya da yaygın tarih anlayışında, insanoğlunun ilk mesleği avcılıktır, şeklinde bir kabul vardır.(bence böyle değildir, çünkü Hz. Adem çiftçiliği biliyordu. Hatta yazıyı Sümerlerin bulduğu söylenir ki bence saçmadır. Neden mi; Hz. Adem'e indirilmiş suhuf vardır. Bu sahifeler neticede yazıdan ibaretti).

Neyse bu mesnet çekişmesi bir tarafa nihayette toplayıcılıktan mütevellit avcılık dediğimiz iş, hatt-ı zatında gayet ciddi bir mevzuudur. Zira Yüce Yaradan mahlûkata "ol" dediğinde, sonsuz ilim gereği mahlûkat çeşitli niteliklerinin yanında av ve avcı olarak da dizayn edilmişti. İnsan da fiziki dizaynı gereği bir avcıdır.

Erkek, dişi, kısa, uzun, iri, narin vs... En temel tasarım hususlarından bir tanesi de av ve avcı mes'elesidir. Zira av dediğimiz hayvanat genelde otçul olmakla birlikte narin bir fiziki yapıya sahiptir. Tavşan, keklik, keçi, geyik vs. gibi. Avcı dediğimiz hayvanlar ise etçil ve saldırgandır. Her iki tür de kendi fıtratlarının gereği bir fiziki yapıya Yüce Rabbimiz tarafından büründürülmüştür.

Keçilerin, tavşanların ve bil cümle avların ağızları küçük, dişleri narin ve gözleri yandadır. Neden gözleri yanda; tehlikeyi fark etmek ve kaçmak için. Hatta kulakları da iyi duyar.

Avcı mahlûkatın ağızları geniştir. İyi koku alır. Ve gariptir, gözleri de öndedir. Neden; saldırmak için. Bir de birinci ve ikinci sınıf avcılar vardır. Mesela kurt, aslan gibi hayvanat birinci sınıf avcı iken, tilki, çakal gibi hayvanlarda ikinci sınıf hayvanlardır. Tabiri caizse işbirlikçidir bunlar. Tek başlarına iş göremezler. Birinci sınıf avcı mahlûkatın emrinde çalışırlar. Avlar için ise sınıf farkı yoktur. Onlar avdır.

(Yüce Allah'ın (CC) ulûhiyeti ve sonsuz ilmine akıl ermiyor. Allah, tek büyüktür.)

Bir hikâye ile devam edelim de yazımızın avcılık hususiyetlerinden ibaret olmadığı anlaşılsın.

Kurt salına salına gelir ırmağın başına. Etraflarda kimseler yoktur. Zira ormanda bir sulh hali vardır. Bu durum avcı mahlûkat için can sıkıcı bir durumdur. Bu kararı alan da kendileridir. Neden mi, av paylaşımını hâlâ becerememişlerdir. Hal böyle olunca da bir sulh devri peyda olmuştur. Ormanda ne vakit böyle bir ara durum olsa bunun arkasından gelen süreç çok kanlı olmaktadır. Neyse biz kurdun ırmağın başına geldiği an'a dönek. Kurt susamıştır, burnunu suya tam batıracağı sırada on-onbeş metre kadar aşağıda kuzuyu görür. Daha bir yaşına dahi basmamıştır kuzu, zoraki selam verir. Kurt selamını alır ama kurdun canına tak demiştir bu süreç. Bu ipin bir yerden kopması gerekmektedir. Bu sırada kuzuya seslenir;

-Suyu bulandırmasan kuzucuk.

-Olur mu kurt abi, sen yukardan su içiyorsun ben aşağıdan, ben nasıl suyu bulandırabilirim.

Öyle ya saçmaydı bahane. Neyse, kurt kararını verdi, ilahi nizam kitabının tabiat ünitesinde av-avcı fıkrasındaki kaidenin önünde hangi mahlûkatın kuralları geçerli olabilir ki.

Cevap gecikmedi.

-ben seni yemek istedikten sonra......

Şimdi şu ermeni mes'elesi. Dünya kamuoyuna malzeme olan bu mesele aslında gözümüzün nerde olmasına kendimizin karar vermesi anlamını taşımaz mı?

Taşır.

Yani av mıyız, avcı mıyız?

Eğer avcıysak, gözlerimiz öndeyse, yelemizin kabarması dosta güven düşmana korku salacaksa bu politik ağzı komple değiştirmek lazımdır.
Yok, biz soykırıma uğramışız, yok yapmışız, yapmamışız. Yok sözde, yok özde. Falan filan...

Bizim büroya gelirken karakolun önünden geçiyorum. Birkaç gün önceydi, sipsi bir tiple cevval bir adam ve birkaç polis karakolun önünde, diyalog aynen şöyle;

Sipsi adam diyor ki; ben dayak yedim.
Cevval adamdan cevap; Evet yedin. Aynı şeyi yaparsan yine yersin.
Polis; beyefendi sakin olun.

Maksat hâsıl oldu ümidiyle, selametle...

Arif Kaan YALÇIN​