C¤ Atatürk Kıbrıs İçin Ne Demişti ?

GökTürk

Kurucu
Web sitesi
www.kibris1974.com
kutlubayragim9dl5cqqm4.gif

conten1.jpg

Batılıların Sonu Gelmeyen İstekleri

28 Ocak 2003, 16:26 - Cumhuriyet Gazetesi
Atatürk, kendisine özgü uzakgörürlüğü ile bizi zamanında uyarmış: Kıbrıs'ın yabancı ellere geçmesi halinde bizim Akdeniz'de soluk alamayacağımızı söylemiştir. Basınımızın bir kısmının hâlâ ''Kıbrıs'ı ver gitsin'' havasında olduklarını üzülerek görüyoruz... Tutalım ki verdik; bu, Yunanistan'la huzurlu ilişkiler kurmamız için yeterli olur mu?
İrredentist Yunanistan'ın ana hedefi, ataları saydıkları İyonyalıların ve Bizanslıların Ege'deki topraklarını ele geçirip Bizans'ı yeniden kurmaktır. Yunanlılar bu amaçlarını 1919'da gerçekleştirmek istemişler, fakat uğradıkları bozgun sonunda bunu savaşla başaramayacaklarını anladıkları için, amaçlarına başka yollarla erişmeye karar vermişlerdir.

Yunanistan'la ilişkiler konusunda uzmanlaşmış olan rahmetli arkadaşım Büyükelçi Turan Tuluy bir gün şunları söylemişti:

''Yunanlılar daima, dostluk ziyareti veya bir anlaşma imzalanması gibi vesilelerle bizden 'dostluk hatırı için' küçük bir ödün istiyorlar. Biz de daima veriyoruz.. İnsan ancak Yunanistan'la ilişkiler dosyasının geçmişe ait sayfalarını karıştırdığı zaman, bu ödünlerin rasgele istenmediğini, istenilen ödünlerin bir zincirin halkasını oluşturduklarını ve zamanla ne büyük ödünler verdiğimizi anlıyor.'' ( ''Bazı ödünler vererek Yunanistan'la anlaşabiliriz'' diyen bugünkü yöneticilerimizin dikkatine sunulur.)

Yunanlılar İkinci Dünya Savaşı sonunda Paris Anlaşması'yla On İki Ada'yı aldılar. Alır almaz da, Lozan Antlaşması'nın hükümlerini çiğneyerek buralarını silahlandırdılar. Bu adalarda kurdukları üslerden yararlanarak, Ege Denizi'nde dolaşan gemilerimizi, balıkçı teknelerimizi ve uçaklarımızı taciz etmeye başladılar. Ege Denizi'nde petrol aramamıza da karşı çıktılar. Çünkü, adaları aldıklarından beri, Ege'yi bir Yunan iç denizi olarak görüyorlar. Yunanlıların tacizleri bugün de zaman zaman tekrarlanmaktadır.

Eğer Yunanlılar, adalardan sonra ikinci ''ara hedef'' olarak gördükleri Kıbrıs'ı da alırlarsa, Akdeniz'i de Ege gibi bir Yunan iç denizi olarak göreceklerinden ve bu denizden yararlanmamızı da engellemeye çalışacaklarında hiç kuşku yoktur.. Çünkü Yunanlıların amacı, bizi Anadolu'dan önce, Anadolu sahillerini yalayan denizlerden atmaktır. Nihai amaç, Megalo İdea'yı gerçekleştirmektir. Baba Papandreu 'nun 1987 yılında, Türkiye sınırındaki Yunan askerlerine: ''Kahraman Yunan askerleri, siz üstün ırksınız. 1920-1922 olayları bir talihsizlik olmuştur. Yunan ırkının bir gün anavatanı olan Ege sahillerini kurtaracağına olan inancını yitirmemesi gereklidir'' diye hitap etmesi ve bu inancı içeren kitaplar dağıtması, bunu açıkça göstermektedir.

Atatürk , kendisine özgü uzakgörürlüğü ile bu duruma karşı bizi zamanında uyarmış: Kıbrıs'ın yabancı ellere geçmesi halinde bizim Akdeniz'de soluk alamayacağımızı söylemiştir.

Bu konuda Sayın Genelkurmay Başkanımız Hilmi Özkök de düşüncelerini belirtti. Aynı titizlikle bu konuda dikkatli olmamızı istedi. Kıbrıs'ı terk etmenin ülkemiz için yaratacağı bu sakınca bir yana, bir de Kıbrıs Türklerinin durumu var. Bilindiği gibi Kıbrıs Rumlarının düşmanlığı o kadar kuvvetli ki zaman zaman kendi bölgelerinden KKTC topraklarına ateş etmekten ya da sınır bölgesinde Türk bayrağı yakmaktan kendilerini alamıyorlar..

Birkaç yıl önce uzaktan ateş ederek bir erimizi yaralamışlardı. Annan planı kabul edilerek Türk yerleşim merkezleri Rum kantonlarının arasında bırakılırsa, büyük bir katliamın başlayacağından hiç şüphe yoktur. Böyle bir katliama elbette izin verilemez.

Ülkemizin Batılıların isteklerine ''artık dur'' deme zamanı gelmiştir. Çünkü bu isteklerin sonu gelmeyecektir. Kıbrıs'ın arkasında Ege sorunu, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması sorunu, Amerika'nın istek ve baskısı ile Patrikhane'ye yeni bir kimlik kavuşturma ve orasını devlet içinde devlet yapma girişimleri yer alacaktır. Amaç Türklüğü Anadolu'dan silip Megalo İdea rüyasını gerçekleştirmektir. Unutmayalım...

ALINTI : Sacit SOMEL Emekli Elçi
13 Ocak 2003 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanmıştır

metetuncay

Dost Üyeler
Web sitesi
www.dildebirlik.org
Kıbrıs da süreyle unuttuğumuz Orta Asya'daki kan-da-eşlerimiz gibi önemsenmiyor. Kimisi ihanet bürümüş ağızlarıyla verelim, gitsin diyor; kimisi Filistin'e, Bosnaya yardım topluyor. Hele ki Hocalı'da, Karabağ'da, Doğu Türkistan'da, Kerkük'te, Telafer'de milyonlarca Türk yardım beklerken.Onlar bizden para da istemiyor, ekmek de istemiyor. Tut ki istesinler ne olur? Kanımız bir, tarihimiz bir, atamız bir. OĞUZ KAĞAN.(Ruhun Şad olsun Oğuz ATAM) Onlar bizden ağabeylik yapmamızı bekliyorlar. "Ya uzat artık elini, ya artık ben ölüyorum" çığlıkları yüreğimi deliyor, Türkiye Türk'ü uyuyor. "Gün gelecek, şunu yapalım, ne yapabiliriz" sözleri beni kesmiyor artık. Çözüm bulalım.
Üleşiminiz için sağ olun değerli büyüğüm. Sağlıcakla kalın.

Volkan

-Otağ Hanı-
kıbrıs kutsal emanet

abi kıbrıs bizim için kutsal bir emanetir.ulu önderin o zaman gördügünü şimdiki bazı andavallılar anlamıyor veya işine gelmiyordur.biz TÜRK gençligi olarak her zaman kutsal degerlerimizin arkasındayız.şu an bir çogumuz uykuda olsada onlara bir kıvılcım yeter saygılarımla.

İskender

Moderator
Kıbrıs Turklerindir Herzaman Sunu Diyeyim Ataturk ve Kıbrıs Yani Coq Gusel Bisey Ataturk ozaman Kıbrıs Turklerin Oldugunda Cok Mutluymus !

DOĞUKAN

New member
tarihini bilmeyen insanın vatanı olamaz..
paylaşım için teşekkür ederim.

DISIKURT

Dost Üyeler
Web sitesi
www.turanfm.com
KIBRIS'TA ATATÜRK
Bir dağ köyünde Kıbrıs'ın
Baktım Atatürk'ün resmi
Kahvenin duvarından
Baktım Atatürk'ün resmi
Bir Kıbrıslı Türk'ün G
Göğsündeki rozette
"Bu kim" dedim köylüye:
"Memleketi kurtaran
Eşsiz kahraman" dedi.

Lefkoşa Girne Kapısı'nda
Baktım Atatürk'ün heykeli
Öylesine aydınlık öylesine görkemli
"Bu kim" dedim bir yavruya
"Gündüz eden gecemi
Ölümsüz babam" dedi.

Bir genç geliyordu karşıdan
Elindeki kitabın arasından
Bir resim çıktı
Baktım Atatürk'ün resmi
"Bu kim" dedim delikanlıya
"Korumak'çin emanetini
Hayatımı vereceğim adam" dedi.

Bir köy kahvesinde Kıbrıs'ın
Tören yaptık On Kasım günü
Bir köy kahvesinde Kıbrıs'ın Saygı duruşuna kalktık Atatürk'e
Ahmet'ler, Hasan'lar, Hüseyin'lerle.

Bir köy kahvesinde Kıbrıs'ın
Ata'nın sesini dinledik radyoda
Bir ses yayıldı dalga dalga
Kulak verdik "Yurttaşlarım" diyen sese
Ahmet'ler, Hasan'lar, Hüseyin'lerle

Ali Ağa: "Hey oğul" dedi,
"Ben Atatürk'ü görmedin ama
O öyle yerleşti ki aklıma
Ne zaman gözlerimi yumsam
Sanırım Atatürk karşımda."

Söz aldı mücahit Süleyman:
"Rumlar köye saldırdıkları zaman
kurşun sıktık üç gün üç gece
Ve bitti cephanemiz.
Aklıma geldi Atatürk'ün sözleri
Sonuna kadar döğüşeceğim dedim
Bıçağımı süngü yapıp bekledim."

Çoban Halil gülümsedi
"Atatürk" dedi, "gökteki yıldızlarda
Mavi mavi bakar geceleri
Tut ki üşüdüm ovada
Isıtır beni Atatürk'ün gözleri..."

Köy ilkokulunda
Dalıp gitmişti öğretmen,
Kıbrıs'ın bu dağ köyünde
Gencecik bir Türk öğretmeni...
Baktı duvarda Atatürk'ün resmi
Atatürk gülümseyip dile geldi:

"Aydınlık bakışlı öğretmenim
Girdin mi sınıftan içeri
Unutma hatırla beni,
Öğrencilerine beni hatırlat.
"Özgürlükle güzel hayat
Mutlu yaşamak özgürlükle mümkün.

De ki öğrencilerine: Çocuklar
Bir kara gün
Düşmanlar girmişti Anavatana.

"19 Mayısla başla hikâyemize,
Ama sakın bitirme hikâyeyi
Düşmanı dökünce denize
Yeni bir vatan yaratmanın
Gerçekleşeceğini anlat devrimlerle.

"Anavatan kurtuldu çocuklar de
Yavruyu kurtarmak kaldı bize.
İyiye Doğruya Güzele yürüyün
Ve kavuşmak için özgürlüğe
Savaşın gerektiği gün
Budur beklediği bizden Atatürk'ün..."

(¯`´•.¸(¯`´•.¸ ________???_________ ¸.•´´¯)¸.•´´¯)?
?---==-?°° Ne MuTlu TÜRKÜM DiYeNe°°?-==---?

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
KIBRIS TÜRK'E AİT KALACAKTIR

KIBRIS DESTANI
- - - KIBRIS DESTANI - - -​

Kızılısı gÜnÜn kör sabahında
Hevesleri sele verdim bu gece!
Şiryan olup her yÜrekte cenahta
Nefesleri yele verdim bu gece!
* * * *
Duydum ki Kıbrıs'ı hÜzÜn bÜrÜmÜş
YÜrekler dikenli telle örÜlmÜş
Sancağım ÜstÜnden hesap görÜlmÜş
Hesapları çöle verdim bu gece!
* * * *
Libas giydim Üzerime dar geldi
Söz söyledim edebime ar geldi
Alevimden Temmuz bana kar geldi
Ateşleri kÜle verdim bu gece!
* * * *
Beşparmağı mesken tuttum gözÜmde
Ne hayaller dize geldi dizimde
TÜrk oğluyum hep destan var özÜmde
YÜrekleri dile verdim bu gece.
YÜrekleri dile verdim bu gece..!​

M. Levent öZGEç
(Mısralar da Ağlar Kitabından)​

Neler Gidecek
Eyyice dinleyin canım gardaşlar
Kıbrıs gitti daha neler gidecek
Keseleri bolca dolan yandaşlar

Bir gömlek var idi yırtıp attılar
Pişmiş aşımıza çok su kattılar
Blair’le kalkıp Bush’la yattılar

Batı kulübüne serdiler postu
İtalyanlar oldu en sadık dostu
Yunan bağırırken bakınız sustu

Hani namus idi başın örtüsü
Topuz kaçtı tutmaz mizan tartısı
Tükendi mi yoksa Allah korkusu

Bir baktık apoyla aynı kelamda
Biri muhabbette biri selamda
Bu milletin oy'u size haram da

Ben Türk’üm demeye utanıyorlar
Üst kimlik lafına tutunuyorlar
Düzensiz tutarsız bakınıyorlar
Şemsettin Dervişoğlu

Son düzenleme:

ATAM

Dost Üyeler
Cevap: C¤ Atatürk Kıbrıs İçin Ne Demişti ?

Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Kıbrıs Hakkındaki düşüncelerini çoğumuz bilmez.Öğrenmenin vakti gelmiştir herhalde.

kibrisimiz.jpg

- Gençlerimizin bugün içinde bulundukları bunalım ve boşluk, daha çok geçmişi ve mensup oldukları milletin büyüklüğünü bilmemekten ileri gelmektedir... Yanlış hükümler bir çoklarında bir aşağılık duygusu meydana getirmiştir... Bundan kurtulmak için milletimizin yüksek vasıflarını bilmeye, bundan kuvvet almaya ihtiyaç vardır!..

BİZ TÜRK'ÜZ!..Her manasıyla TÜRK'üz!.. İşte o kadar!.. Bize İYİ MÜSLÜMAN olmak yeter!..

ASYA için, AVRUPA için bizim kanunumuz aynıdır: TAM BAĞIMSIZLIĞIMIZI KORUMAK!.. HER ŞEYİ TÜRK CEPHESİNDEN DEĞERLENDİRMEK!.. Bu, GERÇEKÇİ GÖRÜŞ'tür. (1921)

- Ortak MİLLİ FİKRİN, AHLÂKIN, DUYGUNUN, HEYECANIN, HATIRA VE GELENEKLERİN kişilerde meydana gelmesini ve KÖKLEŞMESİNİ SAĞLAYAN ORTAK GEÇMİŞ'in, birlikte yapılan TARİH'in, vicdanları ve zihinleri doğrudan doğruya birleştiren ortak DİL'in, milletlerin meydana gelmesinde EN ÖNEMLİ ETKENLER olduğunu kaydettikten sonra; MİLLET hakkında ikinci derece unsurları dikkate almayarak, mümkün olduğu kadar her millete uyabilecek bir tarifi ele alalım.

- Bugünkü TÜRK MİLLETİ SİYASİ ve İÇTİMAİ CAMİASI İÇİNDE kendilerine KÜRTLÜK fikri, ÇERKESLİK fikri ve hatta LAZLIK FİKRİ veya Boşnaklık fikri propaganda edilmek istenmiş vatandaş ve milletdaşlarımız vardır... Bu yanlış adlandırmalar, bir kaç DÜŞMAN ALETİ GERİCİ BEYİNSİZLER'den başka hiç bir millet ferdi üzerinde kederlendirmekten başka bir tesir doğurmamıştır!.. Çünkü bu millet fertleri de tüm TÜRK TOPLUMU gibi aynı ORTAK GEÇMİŞ'e, TARİH'e, AHLÂK'a, HUKUK'a sahip bulunuyorlar.

BU MEMLEKET tarihte TÜRK'TÜ, halen de TÜRK'TÜR, ve ebediyyen TÜRK KALACAKTIR! (16.3.23 Adana)

TÜRK MİLLETİ!.. Sen ANADOLU denilen yurda sonradan gelme değil; ilk yerleşip medeniyet kuranların çocuklarısın!..

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Cevap: C¤ Atatürk Kıbrıs İçin Ne Demişti ?

"Atatürk , kendisine özgü uzakgörürlüğü ile bu duruma karşı bizi zamanında uyarmış: Kıbrıs'ın yabancı ellere geçmesi halinde bizim Akdeniz'de soluk alamayacağımızı söylemiştir."

Atamızın o tarihte gördüğü bu gerçeği hala bugün göremeynlere yazıklar olsun..
Katkı için teşekkürler...
:)