Çankaya Üniversitesi

AŞİNA

Dost Üyeler
Kuruluşu
Çankaya Üniversitesi, Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur. Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanuna eklenen 9.7.1997 Tarih ve 4282 Sayılı Kanunla, 4 fakülte, 2 enstitü, 1 meslek yüksekokulu ve 3 araştırma uygulama merkezi ile 1997-1998 öğretim yılında faaliyetine başlamıştır. Eğitim dili, Hukuk Fakültesi dışında, İngilizce'dir. Öğrencilerden yabancı dil bilgisi yeterli olmayanlar 1 yıl süre ile İngilizce Hazırlık Okulu'na devam ederler.

Rektörü
Prof.Dr.Mehmet Kamil Mutluer
+90 312 284 45 00 / 130
[email protected]

Yerleşim
Ankara'da şehir merkezi'nde Çankaya ilçe sınırları içerisinde 100.yıl bölgesindedir.

Öğretim Dili İngilizce (Hukuk Fakültesi Türkçe eğitim vermektedir)

Adres ve Telefonlar
Çankaya Üniversitesi
Öğretmenler Caddesi No: 14 06530 Balgat - Ankara / Türkiye

Üniversite santral numarası:
+90 312 284 45 00 (pbx)

www.cankaya.edu.tr
Fen - Edebiyat Fakültesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Matematik-Bilgisayar Bölümü

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisat Bölümü
İşletme Bölümü
Uluslararası Ticaret Bölümü
Siyaset Bölümü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Mühendislik - Mimarlık Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü
İç Mimarlık Bölümü
Elektronik Haberleşme Mühendisliği Bölümü

Hukuk Fakültesi
Hukuk Bölümü

Çankaya Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Destekli Muhasebe
Uluslararası Ticaret yönetimi

Yiyecek ve İçecek
Üniversitenin merkez kampüsünde, içersinde 800 Kişilik bir kafetarya - pastane ve 1 fastfood restoran bulunduran son derece modern bir beslenme kompleksi mevcuttur. Burası günün tüm saatlerinde öğrencilere ve üniversite personeline temiz, kaliteli ve ucuz yiyecek sunmaktadır. Ayrıca bir havuz restaurant da öğrencilerin hizmetindedir.

Sağlık Hizmetleri
Kampüste bulunan donanımlı bir Sağlık Merkezi uzman doktor ve hemşireleriyle tüm akademik ve idari personele ve öğrencilere hizmet vermektedir.

Yurtlar
170 kişilik Çankaya Üniversitesi kampüsü bünyesinde, modern fiziki olanakları ile yüksek standartlara sahip Petek Kız Öğrenci Evi'nin her türlü konfora sahip tek ve çift kişilik odaları, özel süit oda seçenekleri ve apart daireleri bulunmaktadır. Bu mekanlarda; ·Kişiye özel sınırsız, ücretsiz internet erişimi ·Kablolu yayın, her odaya özel televizyon, ·Dahili hatlı telefon, ·Her odaya müstakil duşakabinli banyo, ·24 saat sıcak su, ·Buzdolabı, mutfak, mutfak ünitesi, ·Kişiye özel bilgisayar donanımına uygun çalışma masaları, bulunmaktadır. Erkek öğrenciler ise üniversite aracılığıyla kaliteli yurtlara yerleştirilmektedir.

Spor Olanakları
Çankaya üniversitesinin biri büyük olmak üzere üç spor salonu bulunmaktadır. 1 nolu spor salonu öğrencilere (basketbol,voleybol) saat 4 e kadar spor aktivitelerini serbestçe sunmaktadır. Koridorda 2 kilitli oda ve duş odalarıyla birliktedir. 2 nolu spor salonunda spor aktiviteleri bütün gün boyunca ve saat 5 ten sonra serbestir. Bazı aktiviler Wıng-su karate,dans,copeıra. 3 nolu spor salonunu ise tüm gün boyunca masa tenisi aktivitelerini sunmaktadır. Bunların dışında Bir halı saha vardır. Basketbol, Futbol, voleybol Amerikan Futbolu ve Kayak takımları da bulunmaktadır.

Kültürel ve Sosyal Olanaklar
Öğrencilerin ve akedemik personelin yararlanabileceği geniş kaynaklı bir kütüphanenin yanı sıra, çeşitli alanlarda faliyet gösteren öğrenci toplulukları vardır. Bu klüplerin düzenledikleri sosyal aktiviteler, genç insanları hem eğlendirirken hem de hayata daha aktif bir şekilde hazırlamaktadır.

Ulaşım
Günün her saati sürekli Ulus ve Kızılay gibi merkezlerden minibüs, belediye otobüsü ve özel halk otobüsleri ile ulaşım mümkündür. Ayrıca Ankara'nın çeşitli semtlerinden Yüzüncüyıl'a direk toplu taşıma araçları mevcuttur.

Burslar
Çankaya Üniversitesinin BURSLU programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece öğretim ücretini kapsamaktadır.Karşılıksız olan bu burslar, İngilizce Hazırlık Programında geçirilebilecek süre dahil, öğrenci Çankaya Üniversitesindeki öğrenimine ve derslere devam ettiği sürece verilir. Çankaya Üniversitesi burslu programlarına yerleştirilen öğrencilerden puan türüne göre Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alanlara ayrıca her yıl 9 ay süre ile ayda 500 ABD Doları karşılığı Türk Lirası, ilk 251-2000 arasında yer alanlara da her yıl 9 ay süre ile ayda 200 ABD Doları karşılığı başarı bursu verilir.Başarı bursu karşılıksızdır ve yıl sonundaki genel ortalaması dört üzerinden ikinin altına düşmediği sürece devam eder.

Yıllık Eğitim Ücreti
Çankaya Üniversitesi 2003-2004 Akademik yılı eğitim ücreti bütün bölümler için 5. 250 Dolar. Ödemeler İki taksitte olup.İ lk taksit güz döneminde, ikinci taksit bahar döneminde alınmaktadır