Cumhuriyet Meclisi ve Havaya Konuşan Vekiller

Kamil Özkaloğlu

Onursal Üye
CUMHURİYET MECLİSİ VE
HAVAYA KONUŞAN VEKİLLER

Son yıllarda Cumhuriyet Meclisi toplantıları anlaşılmaz bir şekilde sürdürülmektedir ne yazık ki...

Milletvekilleri Kıbrıs Türk Halkının seçimle başa getirdiği temsilcileridir…

Milletvekilleri seçildikleri günden başlayarak bazı ayrıcalıklardan da yararlanmaktadırlar.

· Yasama dokunulmazlığı gibi,

· Seçimden önce veya sonra milletvekili hakkında verilmiş cezanın yerine getirilmesinin, dönem sonuna bırakılacağı gibi,

· Milletvekilliği süresince zamanaşımı kuralının işlememesi gibi,

· En yüksek kamu görevlisinin almakta olduğu aylık maaş miktarına eşit maaş alma hakkı gibi,

· Yıllık maaş tutarının yarısına kadar, yolluk ve temsil ödeneği hakkına sahip olması gibi,

· Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı başkan ve üyesi iseler; ek ödenek alma hakkı gibi…

Tüm bu ayrıcalıklarına karşılık Cumhuriyet Meclisinin ve Kıbrıs Türk Halkının Milletvekillerinden beklentileri, meclis toplantılarına katılmaları sorunlarına çözüm üretmeleridir…

İşte Cumhuriyet Meclisi toplantılarını düzenleyen amir anayasa maddesi:

Cumhuriyet Meclisinin Toplantıları ve Çalışma Düzeni

Madde 81

(4) Cumhuriyet Meclisi çalışmalarını kendi yaptığı İçtüzük kurallarına göre yürütür.

İçtüzük kuralları, siyasal parti gruplarının Cumhuriyet Meclisinin bütün faaliyetlerine üye sayısı oranında katılmalarını sağlayacak yolda düzenlenir. Siyasal parti grupları en az beş üyeden oluşur.

(5) Cumhuriyet Meclisi üye tamsayısının salt çoğunluğu ile toplanır ve Anayasada başka kural yoksa; toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar verir...

İlgili maddeden de anlaşılacağı gibi;
“Cumhuriyet Meclisi üye tamsayısının salt çoğunluğu ile toplanır ve Anayasada başka kural yoksa; toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar verir.”

İçtüzüğün nasıl düzenleneceği de açıkça belirtilmektedir:
“İçtüzük kuralları, siyasal parti gruplarının Cumhuriyet Meclisinin bütün faaliyetlerine üye sayısı oranında katılmalarını sağlayacak yolda düzenlenir.”

- Nasıl olur da Cumhuriyet Meclisi toplantıları bir kişinin konuştuğu, birkaç kişinin dinlediği bir formatta sürdürülebilir?

- Nasıl olur da bu durum yıllardır bu formatta sürdürülür?

- Nasıl olur da Halkın seçtiği bir temsilci Cumhuriyet Meclisi Toplantı Salonunda konuşurken diğerleri salonu terk edip koridorlarda ve odalarda zaman harcayabilir?

- Kıbrıs Türk Halkı birbirini dinlemekten bile imtina eden bu temsilcilerine nasıl güvenebilir? Onlardan nasıl bir beklentisi olabilir?

- Bu durum ısrarla sürdürüldüğüne göre milletvekilleri en azından kendi seçmenlerine karşı olan sorumluluklarını hiç mi dikkate almıyorlar?

- Bu davranış içerisinde olan milletvekillerinin, Halkta oluşan siyasetçiye olan güvenin azalmasına şikâyet etme hakları olabilir mi?

Ben haddim olmayarak; bunca yetki ve ayrıcalığa sahip Sayın milletvekillerimizi Cumhuriyet Meclisi Toplantı Salonuna davet ediyorum efendim…

Lütfen…

Kıbrıs Türk Halkına bunları yaşatmayın...

Kamil Özkaloğlu

23 Mayıs 2012