Daü'ne Gazimagosa Belediyesi de Talip Olmuş !

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com
DAÜ'NE GAZİMAGOSA BELEDİYESİ DE TALİP OLMUŞ!

“Gazimağusa Belediyesi, özelleştirilmek için ön protokol imzalanan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin yüksek öğrenim öncesi bölümleri Doğu Akdeniz Koleji ve Doğu Akdeniz İlkokulu’na talip olduğunu açıkladı.”

Hadi bakalım! İşin rengi belli olmaya başlıyor. Doğa okullarının niye istenmediği ortaya çıkıyor da merak ettiğim bir konu var! Acaba Gazimağosa belediyesinin bu teklifini protesto edecek babayiğitler de çıkacak mı?

Doğa okullarına Türkiye’den diye, Fethullahçı diye karşı çıkanlar, Gazimagosa Belediyesine de Rum’la işbirliği yapıyor, AB merkezli diye karşı çıkacaklar mı?

Hiç kimse karşı çıkmıyorsa ben karşı çıkıyorum. CTP-BG güdümünde bir belediyenin okullarımıza el atmasını istemiyorum. Ve istiyorum ki bu sendikaların karşısına bu kez, vatanına bağlı, bayrağına saygılı veliler ve vatandaşlar çıksınlar. Bu durum aslında çok hassas bir konu! Üstelik de eğitim gibi tüm çocuklarımızın yararlanacağı bir konuda bu tür yanlışlıkların yapılmasında DAÜ yönetimi kadar hükümetlerimizin de suçu vardır.

DAÜ’nin bu gün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının etkisini ilerde çocuklarımız ama öyle ama böyle bir şekilde çekeceklerdir. Doğa okullarını istemeyen bu sendikalar ve bazı veliler, Rumlarla ikili etkinlikler düzenleyerek çocuklarımıza KIBRISLILIK bilincini aşılayanların, minik yavrularımızı güneyde ki kiliselere götürüp vaftiz ettirenlerin eline mi teslim edecekler bu okullarımızı.

En az bu da Fethullahçı zihniyet kadar zarar verir Kıbrıs Türküne ve KKTC’ye. Ne Rum yanlısı bir politikayı benimseyen kurumların, ne de Fethullaçı bir zihniyetin Doğu Akdeniz Üniversitesini ele geçirmesini istemez gerçek Kıbrıs Türkü. Bayrağına, milletine ve vatanına bağlı her Türk’ün de isteği budur. DAÜ Türk Üniversitesidir. Türk Üniversitesi olarak da kalmalıdır.

Buna en iyi çözümü de yine Hükümetimiz bulacaktır. O yaygaracılarda kopardıkları yaygarayla kendi fırtınalarında boğulup kalacaktır.

Fakat gönlüm isterdi ki Gazimagosa Belediyesinin bu teklifine halkımızda aynı şekilde karşı durabilseydi. En az o yaygaracılar kadar bu davaya vakıf olduklarını gösterip, DAÜ’ye sahip çıkabilselerdi.

Zaten bizim en büyük kaybımız da bu oluyor. Olaylara duyarlı değiliz. Seyirci kalıyoruz, uzaktan eleştiriyoruz, fakat bu eleştirileri eyleme dökemiyoruz. Yani birlik beraberlik sağlayamıyoruz.

Hükümetimizi bu okula sahip çıkması için yönlendirecek hareketleri yapamıyoruz ve meydanı o bozgunculara bırakıyoruz.

Her zaman söylediğim bir söz vardır… “Susma sustukça sıra sana gelecek” diye. Evet, bizler sustukça daha da suskunlaşıyoruz. Sıra bize geldiğinde ise artık sözlerimizin etkisiz olduğu bir dönemde olduğumuzu anlıyoruz.

DAÜ’de yaşananlar da bunun bir örneği… Yıllardır DAÜ ekonomik sıkıntı içindeydi. Bunu hepimiz, hükümetimizde dahil, hepimiz görüyorduk. Fakat debelendikçe batan o okul için hiç birimiz elimizi, kolumuzu kıpırdatmadan buna seyirci kalıyorduk.

Okulun bu gün geldiği noktada ise artık batan gemiyi kurtarma ameliyesi başlamıştır. Okul bunu yine kendi gücüyle yaparken, bu batışı memnuniyetle izleyenler, Okulun içine düştüğü girdaptan kurtulacağını anlayınca feryat etmeye başlamışlar ve sonunda bu okulu da ellerine geçirmek için hamlelerini yapmışlardır. Gazimagosa Belediyesi DAÜ’nin Kolejlerine talip olmuştur.

İşte bu noktada Başbakan İrsen Küçük, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin yüksek öğretim dışındaki eğitim kurumlarının geleceği hakkında, önce öneri sunacağı söylenen işadamlarıyla, ardından DAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Eşber Serakıncı’yla görüşmüştür.

Başbakanlık açıklamasında, “bu aşamada mevcut gelişmeler de göz önünde tutularak, durumun tekrar gözden geçirileceği ve erken bir zamanda karar üretilmeye çalışılacağı” belirtilmiştir.

Bekleyip göreceğiz! Hükümetimiz bu aşamada nasıl bir karar verecek! Üniversite olarak bazı fakültelerinde bile kapatmayla karşı karşıya gelinen bu okulda nasıl bir kurtarma operasyonu başlatılacaktır hep birlikte göreceğiz.

Ayla Berkin
19.06.2011