Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği, güven artırıcı önlemlerin devreye girmesini is

TAHTACI

-Otağ Hanı-
Katılım
26 Eki 2010
Mesajlar
1,634
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Rauf R. Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça, müzakere sürecinin ortak açıklama metninin imzalanmasıyla resmen başlatıldığını belirterek, buna karşın Kıbrıs’ta çözüm olması için müzakerelerin yanında güven artırıcı önlemlerin de bir an önce devreye girmesi gerektiğini kaydetti. Akça'nın açıklaması şöyle:

"Müzakere süreci ortak açıklama metninin imzalanması ile resmen başlatılmıştır. Ancak, Kıbrıs’ta çözüm olması için müzakerelerin yanında güven artırıcı önlemlerin de bir an evvel devreye girmesi gerekmektedir. Yıllardır çözümlenemeyen Kıbrıs sorununda, söz konusu metine, iki taraftan karşı çıkanların federasyon temelinde bir çözümü arzu etmediklerini görmek şaşırtıcı bir durum değildir. Bu süreçte, unutulmamalıdır ki Kıbrıs Türkü her daim çözüme ve barışa en istekli taraf olmuştur.Başta Kıbrıs Türkünün egemenlik konusu asla vazgeçilemeyecek unsur olarak yer almaktadır.

Geçmişte yaşanılan Annan planı sürecinde vurgu yapan Akça , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı evet diyerek müzakere sürecinde çözüm yanlılığını açıkça göstermiştir. Bugün ise tüm bu istence rağmen halen Kıbrıs Türk tarafından daha çok özveri beklenmesi oldukça düşündürücüdür.
Müzakereler başlamadan önce, KTFF Başkanı Sn. Hasan Sertoğlu’nun KOP ile gerçekleştirdiği FİFA bünyesindeki anlaşma,ki bizler bu anlaşmayı hala daha onaylamıyoruz , Annan planı dönemindeki gibi gençlerimize umut vermiş ancak sonrasında verilen bu umudun acımasızca gençlerimizin hayal kırıklığı yaşamasına imkan kılmıştır.

Gençlerin kırılan umutlarının tazelenebilmesi için mutlaka güven artırıcı önlemler kapsamında Kıbrıs Rum tarafı ile Kıbrıs Türklerinin her iki tarafta maç yapması zorunludur. Her iki kesime de Federasyonun tam açılımının iyice anlatılması ve güç paylaşımının nasıl olacağına açıklık getirilmesi gereklidir. Keza, işadamlarının katkıları ve hatta AB’nin finansal desteği ile iş adamlarının işbirliğine gitmesi ve iki kesimli sportif adımlar atılması gereklidir. Bu nedenle, Güven artırıcı önlemlerin zaman kaybetmeden başlatılması gerekmektedir. Bu önlemler başlatılırsa, yaz sonuna kadar gerçekleştirilmek istenen referandum süreci bizlerin önümüzü görmemizi ve bilinmezliklerin ortadan kaldırılmasına imkan yaratacaktır.Akça bu bağlamda temkinli olmak yerine daha güven duyulan bir ortam yaratılacağından, her iki tarafın da sürece olumlu katkısı olacağı inancındayız dedi. "

Rauf R.Denktaş Ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği (a)
Latif Akça
Genel Başkan
 
Üst