DP, CTP Kuyruğunda Maşrapa Mı Oldu ?

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
DP, CTP Kuyruğunda Maşrapa Mı Oldu ?

Yazı başlığı biraz ağır gelebilir ama uzun uzadıya yazmak yerine sadece başlıktan bile durumun vahametini ortaya koymak adına kullanmak zorundaydım.

Zira CTP-DP hükümeti bugüne kadar uyumsuz bir şekilde devam ediyordu. Ancak yerel seçimlerinde yaklaştığı şu günlerde ardı arında gelen olaylardan sonra bu başlığı kullanmak zorunlu oldu.

“Kedinin kuyruğunda maşrapa olmak” sözünü ilk kez sevgili Hasan Hastürer ağabeyimden duymuş o günden beridir de zaman zaman bu sözü kullanır oldum.

Gelelim DP’nin neden CTP’nin kuyruğunda maşrapa olduğuna.

Dün LAÜ’de mütevelli heyetinin başkanlığı için seçim vardı. Bilindiği üzere bir süre önce yurt dışındayken UBP’li Mehmet Zafer bu görevinden alınmıştı. Yerine DP kanadı Türkay Tokel’i atadı. Yönetim kurulu oluşmasından sonra yönetime başkan seçimine geçildi.

Herkes Türkay Tokel’in başkan olacağını zannediyordu. Olmadı, çünkü CTP’li üyeler ile kurucu üyeler Tokel’e oy vermedi. Vehip Nekipzade ile Tokel 4-4 kaldı oylamada.

Bir başka sıkıntı Kalkınma Bankası yönetim Kurulu Başkanlığında yaşandı. Hükümet Protokolüne göre aynı LAÜ gibi DP’de olan Kalkınma Bankasına Hasan Tosunoğlu yönetim kurulu başkanı olarak atanamadı. Benzer şeyler orada da yaşandı.

Serdar Bey bize kızmasın ama dışarıda konuşulan bu; DP, CTP kuyruğunda maşrapa oldu!

Ve benzer görüşler dün akşam saatlerinde bizzat DP’liler tarafından sosyal medya da dile getirildi. DP’nin yayın organı Bakış’ın başyazarı Erhan Arıklı bakın ne dedi;

“CTP ile gitmiyor. CTP’nin DP ye ORP muamelesi yapmasını kabullenemiyorum. Bu hükûmet devam ettiği müddetçe Demokrat Bakış gazetesinde Başyazı yazmayacağım. MYK ve Parti Meclisi toplantılarına da katılmayı düşünmüyorum... Partim tüzük neyi gerektiriyorsa onu yapsın...”

Türkay Tokel’in oğlu olan ve aynı zamanda da DP’nin seçim kampanyalarını yürüten Özdemir Tokel’de sosyal medyada patladı adete. İşte Özdemir’in yazdıkları;

“Son dakika! Lefke Avrup Üniversitesi'nde bu gün CTP'nin de mütevelli heyetine başkan adayı göstermesi yüzünden başkan seçilememiş... Evet, artık diyorum ki bu koalisyonun ömrü bitmiştir... Protokol gereği Koop Merkez Bankası CTP'de başkanı kim? CTP'li Protokol gereği Vakıflar Bankası CTP'de başkanı kim? CTP'li... LAÜ Protokol gereği kimde? DPUG.. Başkanı kim? Aylardır yok... Koalisyon hükümeti değil maskaralık hükümeti.... Gerçekten CTP'nin bir başkanı var mı?”

KOOP'tu bir kere…

Dün yazmıştık, KOOP’taki fırtınayı. CTP’nin atadığı Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve ekibi yine CTP’den Parti Meclisine seçilen KOOP-SEN Genel Başkanı Mehmetali Güröz ile ters düşmüşler ve sonrasında da istifa etmek zorunda kalmışlardı.

Dün İstifa eden üyeler ve başkan bir açıklama yayınladı. İşte önemli gördüğüm bir iki nokta;

“Sendika yönetiminin kişisel ihtiras, beklenti ve intikamcı yaklaşımları attığımız her adımda, banka çalışanlarına dağıtımını yaptığı bildiride de vurgulandığı gibi ‘benden icazet almadan hiçbir şey yapamazsınız’ sözleriyle karşımıza çıkmıştır. “

“En güzide kurumlarımız çökertilmedi ve çalışanları açlığa mahkum edilmedi mi? Burada suç sadece yönetenlerin miydi? Sendikaların hiç mi rolü yoktu?”

“Yaratılan ortamda, bırakın milletvekillerinin ve bakanların müdahale girişimlerini, bir parti delegesinin dahi Bankamızın iç işlerine, çalışma disiplinine ve etik ilkelerine müdahale etme hakkını kendisinde görmesini kim, nasıl açıklayabilir?”

“Sendika yönetimi Başbakanlık makamında yapılan toplantıyı ‘süreli veya süresiz grev’ tehdidi ile terk etmiştir.” Kamuoyuna saygı ile duyururuz Zeki Erkut, Taner Ekdal, Özker İldeniz.

· Bu metinden şu çıkar sevili okurlar, CTP her ne kadar işin ehli kişileri atamış gibi gözükse de bir yandan CTP’li vekiller bir yandan partililer bankanın üzerinden ellerini hiç eksik etmemişler.

· CTP’li olan bu yönetim Sendikaları açık açık kurumları batırmakla suçluyor. Demek ki CTP ile sendikalar arasında artık bir bağ kalmamış,

· Başbakanlıkta yapılan toplantıların ciddiyeti artık tartışma konusudur.

Özkan YORGANCIOĞLU: Hem partiye hakim olamıyorsunuz hem de kurumlara. Çıkar kavgaları yavaş yavaş koltuğu sallamaya başladı gibi.

Hüseyin ÖZGÜRGÜN: Hükümetin ömrü için iddialar bir kez daha başladı. Artık bu konuda sizin de bir inisiyatif almanız gerekiyor.

Serdar DENKTAŞ: Bakalım bu son krizden sonra parti içinde ateşlenen muhalefeti nasıl dindireceksiniz.?

Zeren MUNGAN: Geçen Cuma günü Başbakanı arayıp “eğer bir kişi için daha istihdam edilirse ben görevi iade edeceğim” demişsiniz. Bugün buna gerek kalmayabilir.

Kutlay ERK: Yönetim kurulu seçimlerine karışmanız bardağı taşıran son damla olabilir. Hükümet düşerse sizden bilecekler.

Dr. Faiz SUCUOĞLU: Hükümetin sallantıda olması bir kez daha gözleri üzerinize çevirmiş diyorlar. Bugün uzun bir gün olabilir.

Sevim FELLAHOĞLU: Dün bisikletle yine Lefkoşa sokaklarındaydınız. Seçimlere 80 gün kaldı ama başkan Kadri Beyden henüz bisiklet yolu ile ilgili bir şey duymadık.

İsmet AKİM: Şu elektrik konusunda üzerinize epey gelmeye başlamışlar. Bakalım ne kadar daha dayanacaksınız o koltukta.

Fırat ATASER: Alsancak’ta yarış iyiden iyiye kızışmış diyorlar. Bu arada dün bir grup CTP’li size destek sözü vermiş.

Aydoğan TURAY: Çok kıymetli babanıza Allah’tan rahmet geride kalanlara ve size sabırlar diliyoruz. Merhumun mekanı cennet olsun.

Gürhan ALP: Şu günlerde tüm gözler sizin bankanın üzerinde. Gene tüm sorumluluk sizde. Bakalım bu zor günlerden nasıl çıkılacak. Bu arada siyasi sıkıntılara rağmen bankanın mevduatlarında da bir azalma olmaması sevindirici.

Olgun AMCAOĞLU: Seçim yasakları gelmeden başkan Benli açılışları ardı ardında yapacakmış. Bakarsınız acele işe şeytan karışır.

Hakan ORAN: Beklenen istifanızı verdiniz, peki gerçekten de kamuoyu önüne çıkıp istifa nedenlerinizi anlatacak mısınız?

Orhan AKYÜZ: Bir Fenerbahçeli olarak Toki Arene’da derbi seyretmek cesaret isterdi doğrusu. Kazasız belasız yurda dönebildiniz mi?

Ramazan ÖZÇELİK: Kutsal topraklardan ülkeye döner dönmez soluğu Bengü Şonya’nın yanında almışsınız. Hayırdır, kutsal topraklarda bir şey mi vahi oldu size.

Özbek DEDEKORKUT: Hafta sonu Kapraz’da ki kaçak yapıları görünce şoke olmuşsunuz. Daha durun bunlar başlangıç birkaç seneye daha neler neler yapılacak oralara.

GÜNÜN SÖZÜ
“Galatasaray- Fenerbahçe maçı sonrası düşüncelerim. Çok zevksiz ve kalitesiz bir maçtı. Âmâ öğretileri çoktu. Örneğin ben bu kadar yıldır Galatasaray şampiyon olurken, fenerlilerin "biz Galatasaray’ı yenelim yeter “demelerinin nedenini şimdi anladım. Bu züğürt tesellisi ile bu kez biz avunuyoruz. Bu vesile ile Fenerbahçeli dostların maç için tebriklerini kabul ederken, onların şampiyonluğunu da kutluyorum.”
Dr. Bülent DİZDARLI

BİZİM TEMEL
Temelle Fadime çok yaşlanmışlar. Temel 85 Fadime de 80 yaşındaymış. Evde yalnız oldukları bir gün Fadime Temele;
"Temel hadi ben odaya çıkıyom eskiden yaptımızı yapalım çok ozledim da " demiş.
Temelde " tamam " demiş.
Az sonra Fadime temele; " Ula temel gelmiyomusun da haçen bak şevkim kaçıyor "
Temel bunun üzerine;
" Dur be Fadime sen orada mezar açmış bekliysin ben burda ölü dirilttim daa!!! "

GÜNÜN FOTOGRAFI
Söz verdik bir kere Cimbomlu Hasan'a...
oQnzMX.jpg

Son düzenleme: