DUA CICEGInden Dualarin En Ustunu!

Firuze

Dost Üyeler

ELHAMDULILLAH
''Hamdlerin en guzeli, dualarin en ustunu ve Allahu Teala'nin en cok hosuna giden duadir Elhamdulillah!''
diye buyuruyor Rasulallah(sav).
Sukur sadece nimete yapilir arkadaslar, Hamd hem nimete hem de basa gelen butun sikintilara yapilir. Herkesin kendine gore bir nimeti vardir. Mesela benim icin en buyuk nimet ne olabilir diye dusundugum zaman aklima gelen ilk sey Efendimiz(sav)'i uyanikken aklim basimdayken gorebilmektir. Bundan daha buyuk ve hayirli bir nimet ben dusunemiyorum ancak bazilarimizin en buyuk nimet deyince akillarina baska turlu seylerde gelebilir bu da tercih meselesidir. Bir hadis-i serifte soyle buyuruyor Allah Rasulu(sav):
''Allahu Teala kulunun tovbesine ne kadar sevinir, kisir bir kadinin dogurmasindan daha cok sevinir''
Burda ki orneklendirme cok muhim cunku hakikaten dusunsenize kisir bir kadinin cektigi izdirabi ne buyuk nimet olur ona bir bebek dogurmasi. Hic bir seye uzulmese bile insanlarin baskisi, dedikodulari bile yipratmaya yeter. Yani hadis-i serifte buyruluyor ki:
''Buyuk bir nimet karsisinda insan bir kere Elhamdulillah derse sukrunu yapmis olur. Allah ona daha sukur hesabi sormaz. ikinci defa Elhamdulillah derse cok buyuk sevap olur. Ucuncu kez Elhamdulillah derse, butun gunahlarinin affina vesile olur, magfiret olunur.''
Hadis-i serifin aciklamasinda su dikkatimi cekti canlar, mesela en basitinden su ictiginiz zaman uc kere Elhamdulillah derseniz diyor magfiretinize sebebtir. Yani bir kere derseniz sukretmis olursunuz, iki kere derseniz cok sevap olur,uc kez derseniz affolunursunuz. Kurban oldugum Mevla Teala affetmek icin bahane ariyor iste. Su icmek basit gelebilir duydugunuzda ama buyuk bir nimettir. Hatta daha hala bir damla suya muhtac insanlari hatirlarsaniz ne buyuk bir nimetin icinde oldugumuzu anlarsiniz. Ben simdi cocuklarima uc kez soyletmeye calisiyorum, bazen de ben unutuyorum anne uc kez soylemen gerekirdi diye hatirlatiyorlar:) Nasil hosuma gidiyor yine uc kez Elhamdulillah diyorum. Biliyor sunuz ki bir cocuga en guzel ogretme tarzi davranistir. Once biz yapacagiz, sonra onlara anlayacaklari sekilde anlatip, uygulamalarini saglayacagiz. Bir mu'min yetistirdigimizin farkinda olarak onlara karsi dikkatli davranalim. Davranislarimizla ogretici olalim, nasihatle degil canlar, unutmayin ki Efendimiz (sav) yasiyordu, ashabi uyguluyordu...Bu arada hatirlatayim yine basiniza gelen bir sikinti halindede hamd etmek lazim demistik, cunku hamd etmek belayi uzerinizden cabuk kaldirir. Sikildiginiz an da yine agzinizi alistirin Elhamdulillah demeye, insallah kisa zamanda atlatmaniza vesile olur insallah. Aksi halde hep deriz ya bazen geldi mi ustuste geliyor diye, iste hersey ustuste gelir Allah muhafaza.
Elhamdulillah,
Elhamdulillah
Elhamdulillah Ya Rabb!
Farkinda oldugum ya da olmadigim, bildigim ya da bilmedigim ihsan etmis oldugun butun nimetler icin.
Allah'in selami, rahmeti ve bereketi hepmizin uzereine olsun...
Salat ve selam Efendimiz(sav)'e ve ashabina olsun...

alıntı