Eğitimde Sürekli Darbeler Dönemi Başladı

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Bu sabahki TRT radyo haberidir:

Meslek liseleri pul oldu, 1,5 yıla indi, ardından piyasada 1,5 yıl sigortalı staj (iş bulursa!), sonra Teknik Eğitim Fakültesine gitmek isterse SINAVA girecek. dikey geçişler kalktı.

Yani, teknik lise okuyan çocuğa piyasada çalış gel sonra yüksek okula gidersin deniyor. Zaten 1,5 yıl gibi kısa zamanda ne öğrenmişti ki, onu da unutur. Tekrar dersanelere git, sınava hazırlan gel demektir bu...

Bugün Ankara Teknik Öğretmen'e baş sağlığına gittim; "ölüyorsunuz, ölmeden cenazeye geldim" dedim.

Aldığım ilk bilgi; "Bugün YÖK'ten yazı geldi; okullarınız yeniden yapılandırılıyor, yeni bir haber gelinceye kadar bekleyin."

MEB'den "yeni bir haber" demek, "yeni bir darbe" ile eş oldu!

Bu nasıl resmi yazıdır, "sizin evinizi başınıza yıkıyoruz, ama kıpırdamadan öylece durun" diyorlar adeta.

Teknik Eğitim Fakültelerinin zemini kalmayınca bu fakülteler ne olacak, haberi olan var mı?

Öğretmenleri de sokağa atılır, işsizler ordusuna katılır....

Bugün sesini çıkartmadan bekleyenler ilk sokağa atılanlar olacak hem de.

Ankara Erkek Teknik Öğretmen benim gençlik anılarım demektir; rahmetli eşim Tahir Bekmezci orda Motor bölmünde okudu, ben de yanındaki Gazi Eğitim Enstitüsü'nde Müzik bölümünde okudum.

Teknik Öğretmen'in kantininde bir piyano vardı, onun başına az oturmadım. Gönlüm razı değil bu okulların yok olmasına.

Sürekli darbelerden biri daha:

Ankara'da, pilot ilköğretim okullarında e-okul başladı, 4-5.sınıflarda kulaklıklı sesli CD bilgisayarda izleyerek Fen Bilgisi dersi işlendiğinin reklamı yapıldı; "bakmakla öğrenilseydi köpek kasaplık öğrenirdi".

"Artık kitap yerine CD dönemi başlıyor", diye reklam haberinde bu anlatılıyor. Yani e-okul ile öğretmen de bitiyor...

Ve o CD'nin içindeki yanlışlara öğretmenin müdahale şansı bile kalmıyor. Çünkü şu anda kullanılan kitaplardaki yanlışları gören öğretmenler, kitap kullandırmayıp dersi kendisi anlatıyordu.

Artık veliler de çocuğunun okulda nasıl bilgilerle yüklendiğini kontrol edemeyecek...

Ve, biliyorum ki görsel yolla çocuğun beyni dinamitlenebilmektedir.

Bu kitaplar yakılacak kitaplardır diyordum, ki artık çocuğu okula göndermemek tek savunma yolu olmaya doğru gidiyor.

Tıpkı ABD'de "evde öğrenme" yolunu seçen aileler gibi.

ABD'de bir Türk ailesine Ankara'dan bir yıllığına yatılı öğretmen giden bir emekli sınıf öğretmeni arkadaşım, iyi de para alarak döndü. Bu hiç iyiye alamet değildir.

ABD'de ortaya çıkan durum on yıla kalmadan bizde de başlayacak demektir!

Okullar ve tüm eğitim kurumları sürekli darbelerle tuz buz ediliyor!

Bir şey yapmalı!

Mahiye Morgül

Kartal Gözü

Dost Üyeler
Cevap: Eğitimde Sürekli Darbeler Dönemi Başladı

Yeni darbeyi yazımın altına ekledim.

Ardı ardına kapanan lise ve fakülteler….

Ankara Meslek Teknik Eğitim Fakültesinde görev yapan bir profesör arkadaşımdan aynı gün aldığım yanıt:

“Bizim fakülte de nasibini aldı, biz de kapanıyoruz. Atatürk'ün kurduğu okul yok ediliyor, çok üzgünüz. İçimizden maalesef kapanmayı destekleyenler oldu. Tüm Meslek Teknik Eğitim Fakülteleri kapanıyor. Fakülte iken Meslek Yüksek Okulu olacak adımız.”

Ergenekon dalgaları gibi, sıradaki kim, hangi fakülte acaba!

30.5.2009 Mahiye Morgül