Emine Sütcü Kimdir ?

GökTürk

Kurucu
Web sitesi
www.kibris1974.com
emine_sutcu.jpg

Emine Sütcü

1962 yılının 29 Nisan gününde doğmuşum. Her insan için doğduğu toprak yaşadığı yer en güzeli. Benim köyüm de öyleydi. Kıbrıs Türk’ünün hayatında bir dönüm noktası olan 1974 yılının Haziran ayında, Kıbrıs adasının en güzel sahillerine sahip Larnaka kasabasına bağlı olan köyüm Civisil'in İlkokulundan mezun oldum. Özgürlüğümüze ve Bağımsızlığımıza kavuştuğumuz Mutlu Barış Harekatını,12 yaşında ve esir düşerek yaşadım. Bu tarihten sonra, özgürlüğün önemini ve onun hiçbirşeyle değiştirilemeyeceğini öğrendim. Malımızı mülkümüzü, evimizi, eşyalarımızı ve herşeyimizi geride bırakarak, hiç ardımıza bakmadan özgür topraklara yani Kuzey Kıbrıs'a göç ederek, yeniden yeni bir hayata başladık. Yıllar içinde herşeye yeniden sahip olduğumuzu ve bir toplumun mücadeleyle yılmadan direnişinin neler kazandırabileceğini yaşayarak öğrendim. 1980 yılında, devletimizin adı, henüz daha "Kıbrıs Türk Federe Devletiydi" ki Liseden mezun olmuştum. 1983 yılının 15 Kasım’ında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmişti. O tarihten, tam bir yıl önce, 1982'de evlendim. KKTC ilan edilirken KKTC Ankara Büyükelçiliğinde Mali Ateşelikte mahalli personel olarak görev yapmaktaydım.1984 yılında ilk çocuğumuz olan kızım Ankara'da dünyaya geldi. 1986'da adaya yeniden döndük. 1987 yılında oğlum doğdu. 1990'da Gazi Mağusa'da, "Bon-Apetite adında, Gazi Mağusa'nın ilk fast food restorant cafe'sini açtım. Daha sonra Üniversiteye gitmeye karar verdim. 2 çocuk annesiyken üniversiteli yıllar başladı. DAÜ'nden Bilgisayar programcılığından mezun oldum. Mezun olur olmaz "Computer Learning Center" adı altında yine G. Mağusa'da ilk özel bilgisayar eğitim merkezini açtım. Daha sonra İntermedia Tic. Ltd. şirketini kurdum. Şirketimde yaklaşık 10 yıl bilgisayar satış ve servis hizmetleri yanında yazılım hizmetleri de verdim. Birçok şirket ve kuruma bilgisayar desteği yanında danışmanlık hizmetleri de verdim. Mesleğimde yenilikleri takip etmek ve kendimi geliştirmek adına, dünyanın birçok ülkesindeki konferanslara, eğitimlere, seminerlere ve fuarlara katıldım. Yoğun iş temposuna rağmen toplumun sosyal olaylarıyla yakından ilgilendim. İş dünyasında yaşadığım zorluklardan yola çıkarak, ülkemdeki sistemin daha da iyileştirilmesi için neler yapılması konusuna duyarlılıkla ve yakınen bütün sorunlarla ilgili ve alakalı oldum. Zaman zaman gazetelerde yazı yazarak sorunları dile getirdim. Ve sonunda yazılarıma gösterilen ilginin de kamçılamasıyla 2000 yılında gazete köşe yazarlığına başladım. Sekiz yıldır yazmaya devam ediyorum. Son iki yıldır Halkın Sesi Gazetesinde yazıyorum...Yazmakta olduğum iki kitabı da bitirmek üzereyim. Birçok dernekte yönetim kurulu üyeliği yaptım. 10 Mayıs 2008 itibarıyle, Gazi Mağusa'da, Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği Başkanı olarak göreve geldim. Ayni zamanda Aydın Kadınlar Platformu başkanıyım. Kıbrıs Sorununun çözümü için oluşturulan ve çözüm için geleceğimiz için en doğru yolu bulmaya çalışan ORTAK AKIL FORMU üyeleri arasında çalışmaktayım. Ülkemi çok seviyorum...
Beni bu kadar aktif kılan sebeplerin başında vatan sevgisi gelir...

Hayatımın en güzel yanı ise, çok renkli, güzel ruhlu, iki özel ve güzel evlada ve iyi bir eşe sahibim...
Bir kızım ve bir oğlum var... Güzel bir aileyiz...

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Cevap: Emine Sütcü Kimdir ?

Emine hanım aramıza hoşgeldiniz.
Yazınızda çok güzel bir cümle buldum." Beni bu kadar aktif kılan sebeplerin başında vatan sevgisi gelir..."
Kıbrısımız için yaptıklarınız için şahsım adıma size teşekkür ederim.
Vatan sevgimiz ilelebet sürecektir.
Saygılar

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Cevap: Emine Sütcü Kimdir ?

Emine Hanım;
Sizi aramızda görmekten ve yazılarınızı okumaktan büyük mutluluk duyacağız.Hoş geldiniz.:)