“Erasmus Projesi”, AB ve Sn. Talat’ın açıklaması…

Salih Mehmet Ersoy

Onursal Üye
GÜNEŞ DOĞARKEN
Salih Mehmet Ersoy

“Erasmus Projesi”, AB ve Sn. Talat’ın açıklaması…

Bazı insanlarımızı anlamakta zorlanıyorum. Olmayacak duaya amin dedirtmek için takla atmaya bile hazır olduklarını, şeref, ar, gurur ve erdem diye nitelendirdiğimiz meziyetlerimizin günden güne yok olmaya yüz tuttuğunu gördükce üzülmemek mümkün mü?

Cumhurbaşkanımız Sn. Talat, “Erasmus Projesi’nden” öğrencilerimizin mahrum kaldığını, bu durumdan üzüldüğünü ve AB’den böyle bir şeyi beklemediğini açıkladıktan sonra, bizi hor gören, bizi kendilerinden uzak tutmaya çalışanlara sitem etmesini bir türlü anlayamadım.

Rum- Yunan ikilisinin bulunduğu bir yerde hak aramak, duyarlı olmalarını beklemek demek, bu güne kadar Rum- Yunan ikilisinin oynamakta oldukları çirkin oyunlardan bihaber olmak demektir.

Bir devlet, kendi ülkesinde yaşayan ve başka ırka mensup insanların ırkını değiştirmeye, yok saymaya ve işi gırgırına getirip istediği gibi azınlık dediği insanlara muamele yaparsa, ve AB, hani tüm meziyetleri sinesinde barındıran bir kurum olarak Yunanistan’ın yaptığı bu insanlık dışı davranışlara bakarken dut yemiş bülbül gibi susmaya devam ederse, “Erasmus Projesi’nden” medet ummak saflık değil de nedir?

Bu gün Yunanistan’da yaşayan Türk azınlığı, Türk olarak kabul etmiyen bir zihniyetin AB içinde bulunmasından rahatsızlık duymuyorsanız, ve “Erasmus Projesi’nden” KKTC’li öğrencilerin bu imkandan yararlanmadığını üzülerek hatta sitem de ederek dile getiriyorsanız, AB denen bu birliğin gerçekte bir Hristiyan Kulubü olduğunun farkında değilsiniz, demektir.

Bu gün Almanya Başbakanı Merkel gogonası, Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık teklifinde bulunurken, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Türkiye Avrupalı değil, Asyalıdır, bu nedenle Türkiye’nin AB içinde yeri yoktur derken, diğer yandan Danimarka Başbakanı Hz. Muhammede sırf küfür edilsin ve küçük düşürülsün diye ülkesinde karikatür soytarılığına destek verirken, Nato Genel Sekreter olmak için Başbakan Sn. R.T. Erdoğan’ın önünde diz çöküp karikatür olayından üzüntü duyduğunu söylemesine rağmen, NATO Genel Sekreteri seçildikten sonra, hurmadan inen arap gibi “ mafiş kurban” derken yüzü bile kızarmıyorsa, sizin “Erasmus Projesi!ni” dile getirmenizin ve sitem etmenizin bir yararı olur mu?

Bir taraftan devletin Cumhurbaşkanı olacaksınız, ancak diğer yandan Cumhurbaşkanı olduğunuz devletin tanınmasından yana tavır koymamanız bir yana, devletinizi ortadan kaldırmak için herkesin önünde takla atacaksınız.

Sonra da size saygı gösterilmesini isteyecek, saygı gösterilmediği zaman da üzülecek ve sitem edeceksiniz.

Ben bu yaşın sahibiyim, kendi kendini başkasına tanıtmaktan korkan ve çekinen bir insanı bu güne kadar görmedim, görmek ve duymak da istemem.

Kimse unutmasın ki, kişi ne yaparsa, gördüğü saygının ibresi de okadar yukarılara doğru seyreder.

Bir taraftan devleti satılığa çıkaracaksınız, ancak diğer yandan bu devletin öğrencilerine haksızlık yapılıyor de sitem edeceksiniz.

Bana göre sitemi AB’ye değil, yıllardır ayni ideolojiyi paylaştığınız Hristofyas’a yapmalısınız.

Çünkü Kıbrıs Türk halkının önüne konan takozların mimarı Hristofyas’dan başkası değil de ondan.

Bilmem anlatabildim mi?