EŞREF BİTLİS Ölüm yıldönümü

BİLGE KAĞAN

Dost Üyeler
Kırmızı Benizli,Alın Teri ile Islanmış Vatanımın K
EŞREF BİTLİS

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/8/89/EşrefBitlisJandarma.jpg
Eşref Bitlis, (d. 1933, Malatya - ö. 17 Şubat 1993). Eski Jandarma Genel Komutanı.
1952 yılında Kara Harp Okulu'ndan teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisi'ni tamamladı. Almanya'da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'de Alman Harp Akademisi'ni tamamladı.
Bir yıl Kara Harp Akademisi'nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1978'de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982'de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986'da korgeneral rütbesi aldı. 1988'de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990'da orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı.
Bitlis, bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye'den ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD'nin Kuzey Irak'da oluşturmaya çalıştığı Kürt Devleti'nin Türkiye'nin zararına olduğunu söylüyordu. Bu nedenle ABD büyükelçiliği tarafından birkaç defa hükümete şikayet edildiği iddia edildi. 17 Aralık 1992'de Çekiç Güç'e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine bildirildiği halde Irak'ın Selahattin kentine gitmekte olan Bitlis'in helikopterine taciz uçuşu yaptı ve helikopteri inişe zorladı. Komutanlığı döneminde JİTEM'in kurularak yargısız infazların yapılmasına ve itirafçılarla birlikte silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapılmasına karşı çıktığı da basına yansımıştır.
Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993 'de Beechcraft B200 King Air tipi uçağın henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybetti
ALLAH RAHMET ETSİN!

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Cevap: EŞREF BİTLİS Ölüm yıldönümü

ALLAH rahmet eylesin...Belki bir gün kimler tarafından şehit edildiği ortaya çıkarılır.Ben kesinlikle bir kaza olduğuna inanmıyorum.TÜRKİYE için çeşitli tehlikeli oyunları açıklama cesareti gösteren sivil ve asker vatanseverler, gizli düşman eller tarafından etkisiz duruma getiriliyorlar ne yazıkki...:(

Göktuğ

Halkla İlişkiler

Yanlış hatırlamıyorsam Binbaşı Ersever S. Yalçına vermiş olduğu bilgilerde bu kazada bir suikast olmadığını belirtmiş. Tabi ne kadar doğru ne kadar yanlış kimse bilmiyor. Ölen kişinin büyük biri olması herkesin aklına suikast yapıldığı kuşkusunu getiriyor.

Mekanı cennet olsun.

DOĞUKAN

New member

Ben biraz daha farklı düşünüyorum, hayatta olmasını elbetteki çok isterdim ama Allah'ın sevgili kuluymuş.. şuan hayatta olsaydı eminim halkın gözünden düşürmek için onada bir kulp takarlardı..!

Volkan

-Otağ Hanı-

mekanı cennet olsun .şehidimiz ;sayın Eşref Bitlis te , vatan sevdalısı ,vatanın ve milletinin yücelmesini isteyenlerdendi .ve her ne şekilde olursa olsun engellendi.inşaallah bir gün o kanlar yerden kalkacaktır.
saygılarımla.
TTK .TMT