Ezanla Zulüm mü Yapılır?

Gökçen

Dost Üyeler
Web sitesi
www.kibris1974.com
Ezanla Zulüm mü Yapılır?

Salı, 20/06/2006 - 13:29 — Beyhan Demirci

Uzun zaman önce Merkezi Hutbeyle başlayan, sonra merkezi Ezanla Devam eden bir MERKEZİ KEPAZELİKTEN Bahsetmek isterim..
Tanık olmadığımız, gözümüzden uzak, kulağımızın duymadığı her türlü zulümü daha zor algıladığımız gerçeğinin bana diz çöktürdüğü bir hadisedir bu..
Bu uygulama İstanbulda olmadığı için pek haberdar değildim olandan bitenden.. İstanbulun en merkezi yerlerinden birinde, her vakit yeditepeden yükselen ezanı dinleme lüksüne sahip olan ben, bu zulümden nasıl haberdar olaydım..
Ailem Gebze de yaşadığı için onları ziyarete gittiğim dönemlerde şahit oldum merkezi ezan kepazeliğine..
İslam Dinin en nezaketli, en Kibar, en nazenin ve estetik olması gereken ameliyesi, insanı ezandan tiksindirecek bir metal ses ve kabalıkla, hoparlörlerden klavye tuşları sonrasında veriliyor buralarda..
Son ses açılmış hoparlörler insanı korkuyla yataktan fırlatacak kadar korkunç ve ürkütücü..
İslam dinin bir müntesibi olarak İstanbul'da büyülenerek beklediğimiz ezan vakitleri Gebze'de resmen bir işkenceye dönüşmüş bana göre..
Gebze'de geçen çocukluğumun içinden, ezan seslerini seçtim hayalimde.. Büyülüydü.. Cami hoparlöründen olduğu halde büyülü..
Tam kararında ses, tam kararında makam, tam kararında duygu.. bazen genç bir mahalle sakinin yanık sesi, bazen müezzin- İmamın mesai ritüeli içinde okuduğu alışılmış ezan, bazen gönlü yanık bir dedenin takma dişleri arasından dökülen mubarek ses..
hepsi gitmiş; yerine tenekeke cızırtısı, Tuş sesi, son derece yüksek perdeden metalik bir sesle, perdesi yırtılmış bir ezan yerine getirilmişti..
Bu sesten rahatsız olmuyor musunuz diye sorduğumda: Benim garip ama gönlü İslam dinin her emrine bağlı, boynu kıldan ince temiz büyüklerim bu işkenceye ezana saygızılık olur diye ses çıkaramadıklarını söylüyorlar..
Nasıl anlatırım onlara buna karşı çıkmak ezana saygısızlık, hürmetsizlik değil, bu uygulamanın bizzat kendisi ezana saygısızlık ve hürmetsizliktir..
Gebze Diyanet işlerini, Gebze Belediyesini bu nezaketsiz ve ezana hakaret sayılan uygulamadan ve bunu büyük bir iş-güzarlıkla devam ettirmelerinden dolayı ayıplıyorum..
Bu saçmalığa bir an önce son vermelerini, Ufacık bir usul ve nezaket kırıntısı varsa kulaklarında temenni ediyorum..
Kısacası Gebze Gebze olalı böyle zulüm görmemiştir ağalar beyler..