Facebook Yoksa bir Tehlike mi?

• Konbuyu başlatan 3FE
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 3:35

3FE

Að Yöŋεтicisi
Web sitesi
www.devturkler.com
Facebook Yoksa Büyük bir tehlike mi?

Facebook_Virus_war.jpg

Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem de tabiki hayır.

Tehlikeyi yaratanda son bulduranda bizleriz.

Peki nedir bu tehlikeler!

punk-pink-skulls-danger.png

Öncelikle iç hesaplaşmamızı yapalım Facebook arkadaşlarınızla iletişim kurmanız için bir sitemi?

Yoksa arkadaş edinmek için kullandığınız bir sitemi?

Bu 2 soruyu önce bir kendinize sorun.

huge.0.729.JPG

Eğerki cevabınız arkadaşlarımla iletişim için kullandığım bir websitesi ise gizlilik ayarlarınıza dikkat etmenizin zamanı geldi!

Çünkü birileri sizi gözetliyor olabilir...

Ne demek istediğimi uzun uzun anlatmama gerek yok herkez sitenin ayar yapısını iyi biliyor heleki TÜRK insanı neredeyse evi gibi siteye hergün girip çıkıyor.

Bağımlısı olduk haberimiz yok!
alexa.png

Aslında bunu ben demiyorum alexa değerleri söylüyor alexa.com dünya üzerinde hit alan sitelerin istatistiğini tutan ve bunları değerlendirip kullanıcıya tarafsız bir şekilde sunan sitedir.Türkiyenin sıralamasında ise facebook ara ara google.com.tr'yi bile geçip 1.sıraya oturabiliyor.Bundaki en büyük faktör ülkemizde arkadaş arayan insanların çoğalması diyebiliriz.Yok ben arkadaş aramıyorum diyecek arkadaşlarımızda mevcut ama neden bu kadar izdivaç programı peydah oldu dediğimiz herkezin vereceği cevapta aynıdır.Ben izlemiyorum! Konunun dışına çıkmak değildi amacım.Birileri bizi izliyorda kalmıştık...

Şimdi sorun kendinize sizin için en önemli olan kişisel bilgiler nelerdir?

Adres bilgileri, Telefon numarası, Hobileriniz, Çalıştığınız şirket, Arkadaşlarınız, Dini inancınız , siyasi görüşünüz?
48578d1270132960t-8817_smiling_businesswoman_writing_with_an_oversized_pencil-png

Bunları sizleri tanımayan insanlarla paylaşmak normal bir hayat ilerleyişinde sizi rahatsız edebilir ama web ortamında facebook öyle bir düzen kurduki bunu paşa paşa gönül rızasıyla yapıyoruz.

Bu değil asıl önemli olan tehlike!

Şöyle bir düşünün...

Bir bankayı aradığınızda...

Güvenliğiniz için size sorulacak soruların başında ne gelir?

Anne kızlık soyadınız?

Bu nüfus kağıdınızda dahi geçmez.Bunu siz ve yakın çevrenizden başka kimse bilmez bankalarda en güvenilir sorulardan biri olduğu için daha önce sizden talep eder ve gerektiği zaman tekrar sorarlar size...
Nufus_cuzdan%20bayan.gif

Telekomu arayıp işlem yapmak istediğinizdede aynı sorularla karşılaşırsınız...

Kimseye anne kızlık soyadınızı söylemezsiniz bu özel bir bilgidir sokaktan geçen birisi size gelip annenin kızlık soyadı ne dese ? adamı tersler oradan uzaklaşırsınız.Ve kendinizi kötü hissedersiniz...

Ama gözlemliyorum ki...

Kuzenlerinizi akrabalarınızı herkezin göreceği şekilde eklediğinizde.

Anne kızlık soyadınızı zaten açık ediyorsunuz.

Size ait gizli ve özel olan ne kaldı?

Gelelim anlatmak istediğimiz olaya.Kişisel bilgilerinizi herkeze göstermek yerine ayarlar bölümünden kısıtlı hale getirmeniz.Tanımadığınız kişileri listenize almamanız şiddetle tavsiyedir.Facebook Çağımızın nimeti olarak görünebilir ama canınızı yakacak insanlar da sizi gözetliyor...
social%20engineering%20How%20to%20introudce%20social%20engineering%20to%20the%20workplace%20to%20get%20anything%20you%20want.jpg

Sosyal mühendislik ve hack teknikleri makalemde bunları detaylı anlatacağım..
Umarım faydalı olur

Makale tarafımdan 02.02.2011 tarihinde yayınlanmıştır.
M Tanyeri
Bu sayfanın linki kaynak gösterilerek her sayfada yayınlanılabilir.​

Son düzenleme: