Fatih Sultan Mehmet Han'ın vasiyetnamesi

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Fatih Sultan Mehmet Han'ın Vasiyetnamesi
--------------------------------------------------------------------------------
Ben ki İstanbul Fatihi Abd-i Aciz Fatih Sultan Mehmet, bizatihi alun terimle kazanmış olduğum akçelerimle satun alduğum İstanbul’ un Taşlık mevkiinde kain ve malümu’ l-hudut olan 136 bab dükkanımı aşağıdaki şartlar muvacehenesinde vakfı sahih eylerim.
Bu gayrı menkulatımdan elde olunacak nem’alarla İstanbul’un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim.
Bunlar ki, ellerindeki bir kap içinde kireç tozu ve kömür külü olduğu halde günün belirli saatlerinde bu sokakları gezerler.Bu sokaklarda tükürenlerin, tükürükleri üzerine bu tozu dökeler ki yevmiye 20’şer akçe alsunlar,ayrıca 10 cerrah, 10 tabib ve 3 de yara sarıcı tayin ve nasp eyledim.
Bunlar ki, ayın belli günlerinde İstanbul’ a çıkalar, bilaistisna her kapuyu vuralar ve o evde hasta olup olmadığını soralar, var ise şifası ya da mümkün ise şifayap olalar.Değilse kendilerinden hiçbir karşılık beklemeden Darülacezeye kaldırılarak orada sala buldurulalar.
Maazallah herhangi bir gıda maddesi buhranıda vaki olabilir.Böyle bir hal karşısında bırakmış olduğum 100 silah, ehli erbaba verile.Bunlar ki hayvanat-ı vahşinin yumurtada veya yavruda olmadığı sıralarda balkanlara çıkıp avlanalar ki zinhar hastalarımızı gıdasız bırakmayalar.
Ayrıca külliyemde bina ve inşa eylediğim imaret hanede şehit ve şuhedanın harimleri ve Medine-i İstanbul fukarası yemek yiyeler.Ancak yemek yemeye veya almaya bizatihi kedüleri gelmeyüp yemekleri güneşin loş bir karanlığında ve kimse görmeden kapalı kaplar içerisinde evlerine götürüle.