FDISK Nasıl Yapılır [RESİMLİ]

kerem71

Guest
leo_01.gif
leo_03.gif

Önce asagidaki rapid linkinden baslangic disketimizi olusturuyoruz

RapidShare: 1-Click Webhosting

Sabit diskini mümkün olan en düşük ücrete bölümlemek isteyenler için en iyi seçenek bir DOS uygulaması olan FDISK’dir. Ancak bu programı kullanmak için önce sabit diskiniz üzerinde bulunan tüm verileri bir CD-Rom veya bant sürücü üzerine kesinlikle yedeklemelisiniz. Fdisk varolan verileri uyarmadan siler. Eğer bilgisayarınızda herhangi bir işletim sistemi yüklü değilse Fdisk’i düşünmeden kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda kurulu bir Windows sistemi mevcutsa verileriniz kaybolabilir.Başlangıç disketimizi disket sürücümüze yerleştiriyoruz ve bilgisayarımızı çalıştırıyoruz. Biraz yükleme yapıldıktan sonra karşımıza gelecek olan mönüden "CD-ROM desteği olmadan başlat" seçeneğini işaretleyip "Enter" liyoruz

fdisk1kc4.jpg

Kısa bir süre sonra ekranda sadece "A:>" komut satırını göreceğiz."Fdisk" yazıp enter tuşuna basıyoruz

fdisk2hl4.jpg

Bu yazını kısaltılmışı şu : "Diskinizi FAT32 olarak formatalayacaksanız E tuşuna, FAT16 olarak formatlayacaksanız H tuşuna basınız.". Biz diskimizi FAT32 olarak formatlayacağız. FAT16 ile hem 2,1 Gb'dan daha büyük bölümleri desteklemez, hemde dosyaları FAT32'ye göre daha savurgan kullanır. Burayı "E" tuşuna basarak, ingilizce ise " Y " tuşuna basıyorsunuz ve Enter diyorsunuz.

fdisk3il3.jpg

Karşımıza bir menü daha çıkacak ... "1." seçeneği seçip bekliyoruz.Yani "DOS bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur" seçeneğini.

fdisk4sv4.jpg

Sürücü bütünlüğünün doğrulanması gösterge 100%'e vardığında bitecek.
fdisk5xc4.jpg

Menüler birbiri ardına geliyor ekrandaki 3 seçenekten birini seçmek için yine "1" tuşuna basıyoruz.Bu da "Birinci DOS bölümü oluştur" seçeneğidir.

fdisk6ua5.jpg

Bu komutun ardından ekrana gelen durum göstergesinde sürücü bütünlüğünün tamamlanmasını bekleyip bitiminde ;

fdisk7tf7.jpg

gelen "Kullanılabilecek en fazla alanı ayırmak ve bölümü etkin yapmak istiyor musunuz?" sorusuna "H" cevabını veriyoruz. Çünkü harddiskimizi birden fazla alana ayıracağız. C:, D: gibi. (Eğer tüm alanın C: sürücüsünde olmasını istiyorsak E tuşuna basıyoruz ve işimiz burada bitiyor.)

fdisk8nl1.jpg

Sürücü bütünlüğünün tamamlanmasını bekleyip,

fdisk9dp7.jpg

ayırmak istediğiniz alanın genişliğini verip Enter'e basıyoruz.Ben burada "%50 lik bir bölümleme seçtim. İsterseniz buraya MB cinsinden de bir rakam girebilirsiniz. %'lik birim girmeniz şart değil.

fdisk10st3.jpg

Böylece sabit diskimizin C: bölümünü oluşturmada ilk adımı atmış olduk

kerem71

Guest

Escape tuşuna basarak Fdisk ana menüsüne gelip 2'yi seçerek "C:" bölümünü "Etkin Bölüm" olarak atayacağız.
fdisk12.jpg

Şimdi karşımıza gelen mönüde "1" yazıp "Enter" tuşuna basın.

fdisk12va3.jpg

Evet. Sonunda C: bölümünü hazırladık

fdisk14hw5.jpg

Şimdi yine Escape tuşu ile ana mönüye dönüp 1. seçeneği olan "DOS bölümü veya mantıksal DOS sürücüsü oluştur" u seçiyoruz,

fdisk15om3.jpg

Şimdi açılan menüde de "Uzatılmış bölümü oluştur" yani 2. seçeneği seçerek HD'imizin D: bölümünü oluşturmak için Fdiske devam ediyoruz.

fdisk16eq3.jpg

Burada ilk ayırdığınız bölümden sonra kalan kısmın boyutu 2. bölüm olarak oluşturulmak üzere "Default" olarak geldiğinden bize düşen "Enter" tuşuna basmaktır.

fdisk17fk7.jpg

Uzatılmış disk bölümü de böylece yaratıldı.

fdisk18oc1.jpg

Ama bölüm ismi tanımlamadan bu diskleri kullanamazsınız."Uzatılmış bölümü oluştur" devam etmek için Escape'e bastığımızda sürücü bütünlüğü doğrulanmaya başlayacak ve sonra,

fdisk19vk5.jpg

Fdisk menüsü karşınıza mantıksal sürücüleri yaratabileceğiniz seçenekler ekranını görüntüleyecektir. Bu ikinci bölüm içerisinde birden çok sürücü yaratabiliriz (Yani E, F, G,... gibi). 2'den çok partisyon oluşturmak istiyorsak buraya tıklayın. Sabit diskimizi 2 partisyona bölmek istiyorsak size tavsiyem bu ekranda görünen "Default" olarak gelen (maksimum) boyutu kullanmanızdır.Bana 2 disk bölümü yeterli olduğundan ben tüm boyutu mantıksal sürücü olarak atıyorum.

fdisk20pe9.jpg

Böylelikle sabit diskimizin D: bölümünüde oluşturmuş olduk

fdisk21xe3.jpg

İşlem tamamlandığında bize önerilen yeniden başlatma önergesine uyarak PC'mizi yeniden başlatıyoruz.

fdisk22xq8.jpg

Şimdi diskimizi kullanılabilir hale getirip biçimlendirmek için bölümlerimizin herbirini ayrı ayrı "Format"lıyoruz.

fdisk23mr8.jpg

Format C: bittik sonra isterseniz D: Alaninida formatlayabilirsiniz

fdisk24hs0.jpg

Şimdi işletim sisteminizi kurabilirsiniz.