Getirildiğimiz Şu Noktaya Bakın!

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
GETİRİLDİĞİMİZ ŞU NOKTAYA BAKIN!

Son Talat-Hristofyas görüşmesi ile ilgili olarak Rum basınında çeşitli yorum ve değerlendirmeler yapılıyor. Bence bunların içinde en ilginci Alithia Gazetesi’nin attığı başlık..Söz konusu başlık şöyle, “Hristofyas Talat’a anlattı, ama Talat Anlamadı... Yeni bir deklerasyona kadar..”

Gerisini okuma gereği bile duymadım. Belli ki Hristofyas gibi Rum basını da Sn. Talat’ı ve Onun şahsında Kıbrıs Türk Halkını çeşitli ifadeler altında aşağılamayı sürdürüyor...

Hristofyas, son toplantıdan sonrasında Rum başkanlık Sarayı’na varışında aynen şunları söyledi. “ Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı’nın çeşitli ülkelerle ilişkileri geliştirme yönündeki görevlerinin tartışmaya açık olmadığını geçtiğimiz haftadan beridir net bir şekilde söyledim. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesi üzerindeki egemenlik hakları konusunda da gayet net açıklamalarda bulundum. Sn. Talat’a, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuktan doğan egemenlik haklarından kuşku duyulamayacağını net bir şekilde ilettiğim halde, umarım tartışmalar devam etmez.”

Hristofyas’ın söylediklerinin özü şu: “Kıbrıs Cumhuriyeti bütün Kıbrıs üzerinde egemen bir devlettir. Kendisi de bu devletin Cumhurbaşkanı sıfatıyla her türlü hareketi ve anlaşmayı yapma yetkisine haizdir.” Rum liderin; bundan önceki ikili görüşmede de Sn. Talat’a söyledikleri şuydu “Kıbrıs sorunu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını işgal nedeniyle Kuzey’e yayamaması sorunudur.”

Görüyorsunuz işte..Bütün sorunlar gelip, gelip ‘egemenlik’ konusunda düğümleniyor. Hristofyas “Benim başında bulunduğum otorite, bütün adanın egemenidir ve bu vasfıyla hareket etme hakkına haizdir” diyor. İngiltere ve Rusya ile yaptığı ikili anlaşmaların da hareket noktası bu..Sözde ‘Kıbrıs Cumhuriyeti ekonomik münhasır alanı’ diye tanımlanan bölgede ısrarla sürdürülen petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerindeki dayanak ve mantık da bu..

İşte Alitia’nın “Hristofyas anlattı, ancak Talat anlamadı, taki bir başka deklerasyona kadar” başlığını kullanmasının nedeni..!

Öyle ya Sn. Talat; Hristofyas’ın ‘hakimiyetçi’ bu Rum mentalitesi karşısında, nasıl bir tavır sergiliyor? Kıbrıs Türkü için önemli olan da bu zaten..Üzülerek söylemek gerekir ki; Sn. Talat her nedense, Hristofyas’ın kendisini bütün Kıbrıs’ın kralı edasıyla sergilediği tutumlar ve aşağılayıcı söylemler karşısında çok silik ve edilgen. Müzakereler işte bu havada ve bu minval üzerinde devam edip gidiyor. Sn. Talat, en son açıklamasında müzakerelerin “zeminsiz olduğunu ve bu nedenle ilerlemenin olmadığını iddia ediyor.” İlahi Sn. Cumhurbaşkanım! Altına imza attığınız “ BM kararlarına dayalı tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası kimlik” bu görüşmelerin zemini değil de nedir Allahaşkına? Siz eğer Rum tezlerini yansıtan bu kavramların altına imza atmasaydınız, Hristofyas böylesine patavatsız ve pervasız olabilirmiyidi sanırsınız?

Siz Kıbrıs sorununun esası olan egemenliği, “Hristofyas masadan kalkmasın” diye kendisine altın tepsi içinde hediye etmeseydiniz, bu ırkcı Rum lideri, “ben bütün Kıbrıs’ın egemeniyim” iddiasıyla ortaya çıkabilirmiydi?

Sn. Talat; Hristofyas adım adım etrafımızdaki kuşatmayı daraltıyor..Siz ve sözcüleriniz ise hala görüşmelerdeki iyi niyet ve ilerlemeden dem vuruyorsunuz. Yoksa hala daha silkinip uyanmaya hiç niyetiniz yok mu?

Mürüde Sevicer

New member
Biz K.K.T.C. Halkı olarak Vatanımızın halen daha bizim olduğunu ve dört elle sahip çıkmak için gerekirse canımızı bile feda edeceğimiz VATANIMIZ adına imza mı var? Peki bu imza onaylandı mı? Peki halkın fikri nerede? Yoksa hakkımız mı yok? Peki kan ve can verenlerin de mi Hakkı yok? Gerçekten sağız birileri bizi duysun ve görsün ölünce satarlar o zaman da Tereke kurmak isteyecek.