Girne Amerikan Universitesi Tarihcesi

• Konbuyu başlatan UFUK
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:54

UFUK

Dost Üyeler
buyukresim.jpg

GAÜ 1985 yılında kurulmuştur. Yedi öğrenci ile küçük bir başlangıç yaparak sadece 22 yıl sonra bugün 5,000'nin üzerinde öğrencimizin eğitim aldığı güçlü bir üniversite haline gelmiştir. Başlangıcından beri, GAÜ Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunan üniversiteler ile işbirliği anlaşmaları imzalamıştır. GAÜ, YÖK (Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınan Kıbrıs’taki ilk üniversitelerden bir tanesi olmuştur. Bunu takiben üniversitemiz YÖDAK (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınmıştır. Bu akreditasyonları çok sayıda program akreditasyonları ve uluslararası üyelikler takip etmiştir. Bu yıl, 12 Haziran 2007 tarihinde 19. mezuniyet törenimizi kutladık ve 300’den fazla mezun diplomalarını alarak ileri düzey akademik çalışmalarına veya Avrupa’da, bölgede ve Dünya’da çok iyi mesleklere devam edeceklerdir.

1995 yılında GAÜ uluslararası yüksek öğrenim sektöründe gelişmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Sri Lanka, Kırgızistan, Türkiye, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, Singapur, ABD, Birleşik Krallıklar, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong’da eğitim ortaklıkları kurulmuştur. Bu ortaklıklar öğrencilerin farklı kültürleri tanıma ve öğrenme deneyimleri kazanmalarına imkan sağlamak için öğrenci ve fakülte değişimlerini kapsamaktadır.

Kurucuların hedefi topluma bilgili, yetenekli, yaratıcı ve eğitimli bireyleri kazandırmaktır. Üniversite şu anda İşletme ve Ekonomi, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, İletişim, Beşeri Bilimler ve Eğitim alanlarında eğitim vermektedir.

2000 yılında GAÜ On Yıllık Stratejik Planı yayınlanmıştır. Bu plan 2010 sonbaharında 10,000 öğrencilik bir kampüs tasarlamaktadır. Bunlar dengeli bir akademisyen ve kampüs hizmetleri ile desteklenecektir. 22 yıllık gelişimi boyunca yönetim, fakülte ve üniversite personeli, hem öğretim hem de her bir öğrencinin genel deneyiminde yüksek düzey kalite ihtiyacı ile büyüme için duyulan gereksinimleri dengelemiştir.

22 yıllık tarihsel gelişimi boyunca, GAÜ teknoloji ve öğretim yöntemleri alanında meydana gelen en son gelişmelerin kullanımını etkin kılmaya çalışmıştır. Öğrenci sayısına göre en yüksek Doktoralı akademisyen oranına sahipken aynı zamanda, öğrenci sayısına göre en yüksek bilgisayar kapasitesine sahibiz. Son beş yıldır, GAÜ kütüphanesi dijital kütüphane kaynaklarının uygulanması olan kütüphane bilimi devriminde ön planda olmuştur. Şu anda bir çok sınıfta bütün derslerin Power Point sunumları ve MP-4 indirme versiyonları bulunmaktadır. Tüm kampüs ve bütün yurtlarda kablosuz internet bulunmaktadır. GAÜ Televizyonu ve Radyosu da öğrenciler ve fakültenin izlemesi için seçilmiş olan dersleri ve seminerleri yayınlamaktadır.

Gelecekteki bir sonraki on yıl daha fazla büyüme yılları olacaktır. Akademik programlar Denizcilik Bilimi, Ulaşım Yönetimi ve çeşitli programlarla genişlemeye devam edecektir. GAÜ eğitim programlarını topluma ulaştırabilmek amacıyla İstanbul ve İzmir illerinde Sürekli Eğitim adı altında varlığını oluşturmuştur. Kampüste yeni spor ve yönetim binaları ve çeşitli mevcut fakülte için gelişmiş öğretim binaları 2010 yılında tamamlanmak üzere planlanmıştır.