Girne Amerikan Universitesi

• Konbuyu başlatan UFUK
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 3:14

UFUK

Dost Üyeler
buyukresim.jpg

Girne Amerikan Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yüksek öğrenim kuruluşu olarak 1985 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren, üniversite mümkün olduğu kadar geniş kapsamlı Amerikan tabanlı yüksek öğrenime ulaşma sağlamaya odaklanmıştır. Bir sonraki yüzyılda yönünü belirlerken, GAÜ bu özel misyon ile yönlendirilmeye devam edecektir.

Temel hedefine hizmet amacıyla, GAÜ çeşitli stratejiler kullanmaktadır; bu stratejiler çeşitli eğitim yaklaşımlarını teşvik etmek, bursları desteklemek, işbirlikçi topluluk hizmetlerinde yer almak ve birbirine bağlı olan, çoğulcu, global bir topluluk içerisinde sorumlu vatandaş olma yolunda birleşenleri yetkilendirmektir.

1985 yılından beri, GAÜ modern bir üniversite olarak kendini anlamada gelişme göstermiştir. Coğrafi yapı olarak yaygın bir yapılanmayı benimsemiş olmasına rağmen, GAÜ tek bir üniversitedir.

Bugün GAÜ geleneksel olmayan yapılanması ile geleneksel Üniversite olarak öz bir kimliğe sahiptir. GAÜ’deki programlar artan bir biçimde öğrencilere teknoloji ve hizmet-öğrenme imkanları yoluyla teori ile uygulama arasındaki değişimi yaşama ve araştırma imkanı sunmaktadır.

Üniversitenin 2000+10 Stratejik planı doğrultusunda Yöneticiler Kurulu Başkanı Üniversiteyi gençlerin kendi tercihleri olan bir üniversite yapmak amacıyla gençlerin eğitim ihtiyaçlarına hizmet eden lider bir kuruluş olma potansiyeline göre yaşamaya davet etmektedir. Bu amacın izlenmesi GAÜ’yü farklı kılmıştır; Üniversite, genç ve erişkin öğrenciler ile ilişkilerini sağlamlaştırmak için çabalarını devam ettirecektir ve bu nedenle Üniversite ve programları eğitim arayışında olan öğrenciler için birinci tercihtir.

GAÜ programlarının çoğunu online olarakda sunmuştur. Aynı zamanda, uygun profesyonel gelişimi de online olarak sunmak için işletmeler ve okullar ile ortaklıklar kurmaktadır.

GAÜ bilgisayar teknolojisinin yaşam alanlarını eğitim için en uygun yer haline getirdiğini kabul etmektedir. Aynı teknoloji Üniversiteye yeni kurulmuş bir erişim ana değeri imkanı sağlamaktadır.

Bağlantının anlamlı olabilmesi için, öğrenci erişmek istediği zaman bu öğrenme imkanları ulaşılabilir olmalıdır.

GAÜ’nün amacı duvarları olan ve olmayan bir üniversite olmaktır; yani zaman ve mekan içerisine yerleşmiş fakat misyonunu yerine getirirken her iki durumda da sınırlamalar ile engellenmeyen bir üniversite olmaktır. Bunu gerçekleştirmek için, GAÜ teknoloji etkisinin ve bunun bilgiyi ve öğrenmeyi nasıl değiştirdiğinin sürekli farkında olmalıdır. GAÜ öğretim programı ve öğrenme stratejilerinin bu değişiklikleri yansıttığından emin olmak için derslerini ve programlarını değerlendirmeye almaktadır.

Bir bilgi çağı üniversitesi olarak, GAÜ mezunlarını yeni çalışma yerlerinde yetkili kılmak için çaba gösterecektir. Öğrenciler alışmış olmadıkları durumlarla karşılaştıkları zaman, eğitim programları yoluyla bir sorunla yüzleşmek ve bir çözüme doğru etkin bir biçimde çalışabilmek ve bilgiyi karmaşık durumlara uygulayabilmek için yeteneklerini maksimum düzeye çıkaracaklardır. Mezunlar yeni bilgiyi önceki bilgi ve deneyimlerle aktif bir biçimde ilişkilendirmek, modeller ve temel ilkeleri araştırmak ve bir çözüme ulaşıldığında destekleyici delilleri sağlamak için destekleneceklerdir.

Başarılı bilgi çalışanları olarak, mezunlarımız Üniversiteyi kendilerinin sürekli ortakları olarak göreceklerdir.

GAÜ değişimin ikna edici nitelikte olduğunun farkındadır ve tasarımı ile 21. yüzyılda yüksek öğrenim ile ilişkili güçlükleri ve rekabeti karşılayacak bir konumdadır. Sürekli çevresel değişimlere açık olan Üniversite genç liderlerle hizmet veren seçkin bir üniversite olma amacını gerçekleştirecektir.

AŞİNA

Dost Üyeler
Lisans Programları:

İşletme & Ekonomi Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Eğitim Fakültesi
İletişim Fakültesi
Beşeri Bilimler Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Spor ve Rekreasyon Yüksek Okulu

Alp Er Tunga

New member
bizim amca oğluda Girne Amerikan mezunu...kıbrıs ta üniversite masa başkanlığı yaptı...bilen bilir Oğuzhan