Görünmeyen Adam, Alb. Rıza Vuruşkan...

Hüseyin LAPTALI

Onursal Üye
GÖRÜNMEYEN ADAM, Alb. RIZA VURUŞKAN...

Akıncı kod ismi ile onu Erenköy’de tanıdım. Başka isimleri de vardı. O isimleri de Erenköy savunmamızdan Türkiye’ye döndükten sonra öğrenecektim.

1958 Temmuz ayı sonunda Lefkoşa Havaalanına sıradan görünümlü sessiz sakin kişiliği ile beyaz pardösülü orta boylu bir kişilik iner. Bu kişilik görünen adam olarak, Ali Conan isimli Lefkoşa İş Bankası müfettişidir.

Görünen adam hemen 1 Ağustos’ta Kazafana (şimdiki Ozanköy’de) Merhum Rauf R. Denktaş ve Osman Örek ile buluşacak Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) ilk toplantısını yapacak ve görünmeyen kişilik olarak Kıbrıs Türk’ünün düşmana karşı direnişinde fiili görevine başlayacaktı. Görünmeyen adamın ikinci kişiliği artık TMT’nin Bayraktarı, Bozkurt olarak bilinecektir.

İşin efsane tarafı “Bayraktar kimdir?” kimse bilmeyecek, bilinmeyen Bozkurtlar Kıbrıs Türk’ünün savunmasını üstlenecek gün güne sayıları sessizce artacaktı.

1960 ihtilalinden sonra bilinmeyen komutan TMT Bayraktarı Ankara’ya çağrıldığında, Kıbrıs’ta örgütlenmiş Bozkurtların sayısı 15 bine çıkmış olacaktı.

Bozkurtlar, Mücahitler, yahut Özgürlük Savaşçıları 4 kişilik timler halinde çalışacaklarından, sadece tim komutanı bilinmeyen bir üst kişiden emir alır, bunun dışında kimse kimseyi tanımazdı. Üst’ten gelen emir kesin idi. Öl denilse ölünecekti.
Bu yıllarda Anamur’dan silah taşıyan Ahmet Oğuz Kotoğlu şunları anlatır.

<<<Anamur’dan yüklediğimiz silahları Girne yakınlarında bir koya boşaltıyorduk. TMT’nin adamları silah taşımakla meşguldü. Silah taşıyanlardan birisi de durmuş bana bakıyordu. Derken o kişi “Sen kimsin?” diye sordu. Ben de “Alev” diye cevap verdim. O da elindeki feneri yüzüme doğrultup “Ben de Bozkurt” dedi. Biz böyle konuşurken yanımıza birisi geldi. Ve Rıza Vuruşkan’a;
“Haydi git işinin başına, dedi.

Belli ki adam TMT’nin komutanı Bozkurt’u tanımıyordu.
Ben de inanamadım ve daha sonra bu durumu Daniş Karabelen ile İsmail Tansu’ya sordum. “Evet, O Bozkur’tu,” dediler.>>>

1 Ağustos 1964 gecesi Erenköy’e çıktığında yanında merhum Rauf R. Denktaş, lise öğretmenim Teğm. A. Necati Savalaş ve Gazeteci Ömer Sami Coşar vardı. Onu O akşam “Akıncı” kod ismi ile tanıdım.

Bu bilinmeyen sır komutanın yanında Erenköy S3 Harekat Şube Müdürü ve 5.Bölük komutanı olarak birbuçuk yıl çalıştım. Akıncı’nın kim olduğunu bilemedim. Ben bilemediğim gibi Erenköy Grubu da bilemedi.

Erenköy'den ayrılacağımız 27 Ocak 1966 son gün Tümer ile kendisini ziyarete gittiğimizde Tümer dayanamayıp Komutan'a son arzusunu iletti.

"Komutanım bize isminizi bağışlar mısınız?"

Komutan biraz durakladıktan sonra "Benim ismim Ali Rıza Vuruşkan' dedi. Ve samimiyetimize güvenerek İstanbul'da bir telefon numarası verdi.

"Bir zaman sonra beni bu numaradan bulabilirsiniz," dedi.

O telefon numarası dahi kendi adına kayıtlı değildi. Erenköy'den Türkiye'ye döndüğünü öğrenince, bu numaradan kendisine ulaştım. Ali ismi İş Bankası Müfettişi Ali Conan'dan geliyordu. Gerçek isminin Rıza Vuruşkan olduğunu nüfus kağıdı suretinin Savalaş Bey tarafından bana ulaştırılmasından sonra öğrenecektim.

O, büyük komutan, teşkilatçı, istihbaratçı, iyi insan aynı zamanda güçlü bir yazar idi.

Onun kişiliğinde Türk Ordusunun gücünü, kudretini idrak ettim. Ne mutlu bana. 15 Ocak 1979’da hayata gözlerini yumdu. Nur içinde yatsın. Allahtan Rahmet dilerim.
Üzgünüm.

14 Şubat 2014
Hüseyin LAPTALI