Halat Çekme

TAHTACI

-Otağ Hanı-
Katılım
26 Eki 2010
Mesajlar
1,634
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Halat çekme, bir halatın karşıt uçlarını tutan iki takımın birbirlerini ortadaki çizgiye çekmeye çalıştığı spor karşılaşması.Oyun, sayıları 5 ile 8 arasında değişebilen erkek ya da kadın, (karışık da olabilir) eşit sayıda oyuncudan oluşan ikişer takım arasında oynanır.Amaç halatın öbür ucundaki takımı kendine doğru çekmektir.Rakibini 4 metre çekip ortadaki çizgiyi geçirebilen takım kazanır.Tüm karşılaşmalar üç çekmeden oluşur, üç oyunun ikisinde rakibi yenilgiye uğratan takım kazanır.
Oyunun bazı biçimlerinde halatın ortasına ve bu noktanın ikişer metre açığına toplam üç kurdele veya mendil bağlanır ya da çizgi çizilir. Yere de bunlara karşılık gelen üç çizgi çizilir.Oyun bir takımın rakip takımın işaretini kendi alanındaki çizginin üzerinden geçirmesiyle sona erer.Oyunun adil olması için ağırlık kuralları getirilmiştir. Erkekler dalında normalde 5 kategori vardır.560 kg, 600 kg, 640 kg, 680 kg ve 720 kg, kadınlarda ise 480 kg, 520 kg ve 560 kg kategorileri vardır.Oyuncular her oyundan önce tartılır ve ağırlıkları vücutlarını kolayca görünebilecek noktalarına yapıştırılır.Bu uygulamanın amacı kuraldışı oyuncu değişikliğini engellemektir.


Oyun, bir hakem ya da takım liderlerinin yapacağı üç başlama talimatı ile başlar; Halatı al, halatı ger ve çek. Çek talimatından sonra takımlar tüm güçleriyle ipe asılır ve rakiplerini çekmeye çalışır. Takım motivasyonu ve oyun taktiği için farklı teknikler bulunmaktadır; takımlar hep bir ağızdan "çek, çek, çek" diye bağırarak motivasyon sağlarlar.Diğer bir teknik ise şöyledir: "bir, iki, üç" diye bağırılır. Bir ve iki derken orta seviyede bir güçle çekilirken üç derken halata verilecek güç maksimuma çıkarılır. Her iki teknikte de aynı işlem karşı takım ortada belirlenen çizgiyi geçene kadar veya takım elemanları yere düşene kadar tekrarlanır.Bariz bir şekilde yere oturmak veya hemen halatın çekmeye başlandığı noktaya dönmek uyarı gerektiren hareketlerdir.Bu oyunda en önde olan kişiler çok önemlidir. Zira görüntüsü karşı takım için önemli bir psikolojik silah olabilir.


1900'den 1920'ye değin beşer kişilk takımların katılmasıyla Olimpiyat Oyunları'nda da yer alan halat çekme, günümüzde piknik, kamp ve şenlik gibi açık hava toplantılarında eğlence için yapılan bir karşılaşma niteliği kazanmıştır.
 
Üst