Hepimizin Kalbi Varda!...

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
HEPİMİZİN KALBİ VARDA!...

Ne kadar hatırlıyor kadir kıymetini biliyoruz ? Organlarımızın- en çok yorulan, yorulduğunun farkına varmadan çalışan bu değerli organımızın sağlığına ne kadar dikkat ediyoruz?Dengeli beslenmemizle onu rahatlatıp, yorgunluğunu ne kadar azaltıyoruz?. Özelikle ülkemizde kalp hastalıklarının kanser hastalıklarının da en önünde seyrettiğini biliyor muyuz?

Kalbimiz yoruldukça hastalanıp, beynimiz başta olmak üzere vücudumuzun tüm organlarına “hayati sıvı” denilen kanı pompalayamayacak duruma geleceğini biliyor muyuz? bıkmadan usanmadan, damarlar aracılığıyla, tüm hücrelere yoğun kan pompaladığını, stres içinde geçen günlük yaşantımızda onu ne kadar hatırlıyoruz dersiniz?

Bizler ne kardiyoloji uzmanı ne de kalp ve damar cerrahisi uzmanıyız deyip kalbimizi sağlıklı tutma sorumluğumuzdan ne kadar kaçabiliriz? Kalbimizin bozuk makine misali tökezlemeye başlayıp yaşlandığını ne zaman hissederiz?

İşte aşağı yukarı tüm bunları kardiyoloji uzmanı ve/ya Kalp ve Damar cerrahisi uzmanının önüne gittiğimiz demi hatırlayacağız? Ya iş işten geçmek üzerinde olduğunda hatırlarsak tehlike çanlarının çaldığını hissettiğimizde nelerin olacağını biliyor muyuz?

22.2.2012 tarihinde büyük bir otelimizin salonunda GERÇEKLEŞEN I. Kuzey Kıbrıs Kalp Günleri paneline katılımcı oldunuz mu? Başbakanımızın değerli eşlerinin himayesinde yapıldığını biliyor musunuz? Teşekkürler Gülin Küçük hanımefendiye!

Sırasıyla panelistler;oturumu yöneten Dr. Ramadan Kamiloğlu, ki ısrarla hastane ortamında sigara içiyormuş? Kırmadan kendisine şakayla karışık sorduğum da savunması hazırdı. Kendisi aynı zamanda Kıbrıs Türk Kardiyoloji Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı. Atalarımız ne demişler bunu hatırlamakta yarar var…..!Dt. Öner Özerdem Kıbrıs Türk Kalp Derneği başkanı. Kendisini Yıllarca önce Tren Yolu Polikliniğinde Diş hekimi olarak tanımıştım. yanlış hatırlamıyorsam söz konusu Derneği Dt. Öner Özerdem, 19.. da kurmuştu.Dr. Cenk Conkbayır, Dr.Sevgül Maydanozcu; ne kadar yararlı, sağlıklı bir sebzemizin adını taşıyor?Üç kardiyoloji uzmanı olarak panelinde yerlerini aldılar. Çok uyanık ve zarif hem de zariftiler.Dr. Hasan Birtan,Dr. Ozan Emiroğlu ve de Dr. MEHMET ARIBUKA; KALP VE Cerrahisi Uzmanı olarak adeta bize kalbimiz konusunda ders verdiler. Bizlerde öğrenci gibi dinleyip öğrenme çabası verdik.

Sınıfı geçebilecek notu kendi irademizle alabilecek miyiz dersiniz?

Az daha Açılış ve saygı duruşundan sonra; çok başarılı gördüğüm genç kızlarımızca minik bir müzik dinletisini, Kıbrıs Türk Tabipler Odası Başkanı Dr. Erol Uçaner’in konuşmasını,konukların konuşmasının ardından Sn. Gülin Küçük’ün konuşmasını içeren programı eksik paylaşmış olacaktım.;

Paneli kaçıranların büyük bir kaybı olduğunu söylemeliyim. Bunu telafi için Haydi uzmanlarımızdan herhangi birine kalbimizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol ettirelim! Ne olur bunu ihmal etmeyelim.

Hepimizin Sağlıklı ve sevgi dolu kalplerinin olması olması dileklerimle Paneli düzenletenlere ve bize doyurucu bilgiler aktaran söz konusu UZMANLARINIZA BİR KERE daha teşekkürler!

Unutuyordum; Sağlık Bakanımız Ahmet KAŞİF beyefendi de panele meltem rüzgarı misali eserek geçti. Yoğun mesaileri nedeniyle.

Haddim olmayarak; Dr. Ramadan Kamil beyefendiye; kendi sağlığı, ailesinin hatırı için kendilerinden daha çok hizmetler beklediğimiz için sigara gibi dost olmayan alışkanlıktan kendi isteğiyle tamamen vazgeçmesini içtenlikle tekrar ediyorum.

Sürçi-lisan etmiş isek affola.