Hrisostomos Ortalığı Karıştırdı

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
HRİSOSTOMOS ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Ortodoks kilisesinin başı, Başpiskopos Hrisostomos II, yine ortalığı karıştırdı ve şimşekleri üzerine çekti.

İstisnasız bütün Rum siyasi parti liderleri onun son verdiği demece karşı çıktı, siyasi duruşlarını vurguladı.

Eleştirenler, öfke ile saldıranlar olduğu gibi, söylediklerinin bazı bölümlerini destekleyenler, ona hak verenler de oldu.

Daha önceleri, aşırı sağ ve faşist ELAM örgütünü maddi ve manevi yönlerden destekleyen Başpiskopos İkinci Hrisostomos, özel mülakatımızda bana, “siyasete atılmayı hiç hedeflemedim. Ama, Ortodoks Kıbrıs halkının geleceğini, varlığını, güvenliğini, refahını ilgilendiren konularda ona yol göstermemden daha doğal ne olabilir. Ben, bir din adamıysam bu konulara hiç değinmeyecek miyim? Halkı uyarmak da, dini görevimdir, siyaset yapıyorum demek değildir” demişti.

ELAM ı desteklediğini inkar da etmişti. Barıştan, sevgi ve saygı ile halkların varolmasıdan yana olduğunu belirtmişti.

Kıbrıs Türklerini sevdiğini, onlarla sorunu olmadığını, çok yakın dostları bulunduğunu hatırlatmıştı.

Makarios hem dini hem siyasi lider oldu, siz de ayni yoldan yürümek mi istiyorsunuz soruma da , “Makarios karizması yüksek, liderlik yaparak halkı ileriye götürmesi bakımından o zaman gerekeni yaptı. Büyük fedakarlıktı yaptığı. Ben onun yolundan yürümüyorum, ama halkımı Ortodoks kilisesinin başı olarak bilinçlendiriyorum. Siyaset adamlarının, politikacılarımızın yaptıkları yanlışları dile getiriyorum” karşılığını vermişti.

Mülakatımız hem STAR Kıbrıs gazetesinde hem de ADA tv de yayınlanınca, görüştüğüm Rum siyasi liderleri bana, “Başpapaza kulak verme, dengesizdir” tavsiyesinde bulunmuşlardı. (Ruhani lider Hrisostomos, bana göre çok zeki, kurnaz biridir.)

Madem ki dengesizdi ve söyledikleri ciddiye alınmamalıydı, şimdi ne oldu da bütün Rum siyasi liderleri Hrisostomosa ateş püskürüyor, ona yaylım ateşi başlatıyor?

Hrisostomos, “AB üyeliği için Avrupa Birliğini aldattık, kandırdık” demiş ve Klerides ile diğer politikacıları bunca zaman sürdürdükleri politika ile adayı TAKSİM e yaklaştırdıklarını iddia ederek, Rum politikacıları eleştirmiş.

Başpiskopos Hrisostomos , din adamı olarak siyasi işlerle uğraşmamalıymış. Yanlışmış yaptıkları. Kilisesine bakmalıymış. Yine sormak lazım değil mi?

Başpiskopos Makarios da din adami değil miydi? Onun siyasi lider olmasına ,Kıbrısın Cumhurbaşkanlığını yapmasına karşı çıkan mı olduydu? Rum siyasi liderleri, Ortodoks kilisesinin ve din adamlarının Rum siyasi işlerine her zaman karıştıklarını görmediler mi, bilmiyorlar mı?

Ama, her kim, ne zaman doğru bir şey ifade eder ve Bizans oyunlarını, aldatmacalarını ifşa ederse, anında ona saldırıya, bombardımana başlanır.

Ben Hrisostomosun avukatı değilim. Destekcisi veya muhalifi hiiççç. Din adamıdır. Din işleri ile ilgilenmesi başlıca görevidir. Doğrudur. Ancak, din adamları ülke sorunları, siyaseti ve Kıbrıs müzakereleri ile ilgilenemez, yorum yapamaz diye bir sınırlama veya kanun olduğunu da görmedim. Her Kıbrıslı gibi, her insan gibi onun da düşünce ve ifade özgürlüğü olamaz mı? Üstelik, yalan da söylemiş değil. AB yetkililerini aldatmadılar mı? Kandırmadılar mı?

AB nin genişlemeden sorumlu Komiseri de dememiş miydi, “Rumlar bizi aldattı, kandırdı”.?

O da başka bir skandal ya! Kanmasaydınız efendim.
Rumlar AB üyelerini , BM yi, hem de ABDyi , üyeliğin kabulünden sonra, Kıbrısta uzlaşmaya çözüme gidecek diye gerçekten mi kandırdı, inandırdı? Yoksa, hepsi de bilerek lades mi oldu, isteyerek ve seve seve mi aldandı?

Gelelim Başpiskopos Hrisostomos’a. Ben, din işlerini Ortodoks kilisesini bırakıp da politikaya atılacak değilim.

Ama, herkes gibi benim de konuşmak, eleştirmek, görüş beyan etmek hakkım vardır ve bunu her zaman kullanacağım argümanı yanlış mıdır? Varsın Klerides, Karoyan, Anastasiades, Kipriyanu, Omiru, Silluris, Perdikis, Stefanu ve Hristofyas efendi cevap versin kendisine. Adam doğruları söylüyorsa onu köylerinden kovmak mı lazım?

* * *

Foto, Hrisostomosla yaptığım özel ve Rum liderliğinin hoşuna gitmeyen mülakattandır.

31727828.jpg