İlk sergisinin gelirini Mehmetçik Vakfına bağışladı

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
İlk sergisinin gelirini Mehmetçik Vakfına bağışladı

Gazi kızından anlamlı bağış

21.12.2011
Kendisi de bir gazi kızı olan üniversite öğrencisi Fatime Çelik, açtığı ilk kişisel sergisinin gelirini Mehmetçik Vakfına bağışladı. Vakfa karşı minnet borcunu bu şekilde ödemek istediğini belirten Çelik, sergisinin açılışını da 19 Eylül Gaziler Günü'ne denk getirerek anlamlı bir bağışa imza attı.

Aydın'ın Bozdoğan İlçesi Örtülü Köyünde dünyaya gelen Fatime Çelik'in babası Yaşar Çelik, henüz kızı bir yaşındayken gazi olmuş. Üç kardeşi var Fatime'nin… Üçü de öğrenim görüyor. Babaları her zaman çocuklarının okumalarını istemiş çünkü. Babasının istediği gibi okuyan Fatime, 2007 yılında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümünü kazanmış. Halen de aynı bölümün dördüncü sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor. Gerisini Fatime Çelik'ten dinleyelim:

"Mehmetçik Vakfı, ben ve üç kardeşime hep yanımızda olduğunu her defasında gösterdi. Babamın bizleri okutması gerçekten güç olabilirdi çünkü. Bizlerin yanında olan kocaman bir aileydi Mehmetçik Vakfı ailesi. Üniversiteye kazandığımda daha iyi anlamıştım büyük bir aile olduğunu. Bu konuda başıma gelen bir olayı paylaşmak istiyorum sizlerle. Okula ilk geldiğimde özel bir yurda yazılmak mecburiyetindeydim ama bu beni üzüyordu. Çünkü üç kardeşim de okuyordu. Kredi Yurtlar Kurumuna yurt başvurusunda bulundum. İnternetten yaptığım bu başvuruda küçük bir yanlışlık olmuş. Çıkmadı diye çok üzülmüştüm ve sonrasında yurt müdürüyle görüştüm. Gazi kızı olduğumu söylediğim anda hemen yazı yazdı ve yedek binlerde olan sıram, o gün asil bir oldu. Parasız barınıyorum, bunun nedeni tabii ki Mehmetçik Vakfı ailesi. Şu anda kardeşlerim Mehmetçik Vakfı sayesinde öğrenimlerine en iyi şekilde devam ediyorlar. Tüm bunları bize sağladığı için minnet borçlu olduğum bu aileye bir şekilde benim de fedakarlık yapmam gerektiğini düşündüm.

Hayali bile çok güzel

Üç yılın birikimi olan tablolarımı, bu düşünceyi gerçekleştirmek için sakladım. O gün, bir gün gerçek olur düşüncesiyle… Benim için belki zordu ama o düşüncenin heyecanı bile beni günlerce uyutmadı. Hayali bile bu kadar güzel olan bir şey, gerçek olsa kim bilir ne kadar güzel olurdu? İlk adım, dergi, afiş ve davetiye tasarımı yapmak, en önemlisi tarih belirlemekti. Uzun uğraş sonunda tüm tasarımları hazırlamıştım. Sadece bir gün belirleyip hayata geçirmem gerekiyordu. Ben bir gazi kızıydım ve o gün de belliydi aslında. Bu sergiyi en iyi anlatan gün 19 Eylül Gaziler Günü'ydü.

fatime_celik_1.jpg

Her adımda daha heyecanlı ve mutluydum. Bu konuda bana destek olan Bozdoğan Kaymakamlığı, Bozdoğan Belediye Başkanlığı ve Bozdoğan İlçe Jandarma Komutanlığı hayallerime ulaşmam için, o gün için bana yardımda bulundular.

O gün geldiğinde, daha ben açılış yerine gitmeden Mehmetçik Vakfı oradaydı. Her zamanki gibi yanımda olduklarını yine belirtmişlerdi, çok duygulanmıştım. Tüm Bozdoğan olarak aslında vefa borcumuzu ödüyorduk Mehmetçik Vakfına…

Bu sergiden elde ettiğim geliri, benim gibi aynı kaderi paylaştığım şehit ve gazi ailelerine, ağabeylerime, ablalarıma ve küçük kardeşlerime, Mehmetçik Vakfı ailesine bağışlamaktan onur ve gurur duyuyorum. Bizlerden maddi manevi yardımını esirgemeyen Mehmetçik Vakfına teşekkür ederim. Eğer Mehmetçik Vakfı olmasaydı, ben eğitimimi bu seviyeye kadar getiremezdim. Mehmetçik Vakfının yardımlarıyla ve desteğiyle bu günlere geldim. Amacım daha iyi seviyelere gelip, daha güzel işlere imza atmak ve güzel sonuçlar almak. Bu yolda yardımlarını esirgemeyen ve hep yanımda, yanımızda olan Mehmetçik Vakfına teşekkür ederim."
fatime_celik_2.jpg

http://www.mehmetcik.org.tr/duyurular_18.html