İsmet İnönü Kâğıt Türk Paralarına Neden Kendi Resmini Bastırdı...

Hüseyin LAPTALI

Onursal Üye
Katılım
13 Ağu 2008
Mesajlar
465
Tepkime puanı
0
Puanları
0
İSMET İNÖNÜ KÂĞIT TÜRK PARALARINA
NEDEN KENDİ RESMİNİ BASTIRDI...

x0v44B.jpg

Bu yaşıma geldim İsmet Paşa’nın neden kağıt Türk paralarına kendi resmini koydurmasının sebebini çok çok merak ettiğim halde öğrenmek kısmet olmamıştı. Bu konuda Mehmet Zaimler arkadaşımdan aldığım aşağıdaki ileti sayesinde bu takıntım da giderilmiş oldu. Bu konuda aşağıda verilen bilgiler ışığında söylenecek sözleri olan bilgi sahiplerinin beni bilgilendirmelerinden memnuniyet duyacağım. Yazı şöyle…

BAŞBAKAN R. TAYYİP ERDOĞAN
TARİHİ BİR GERÇEĞİ NASIL ÇARPITABİLİR?


Başbakan R. Tayyip Erdoğan 21 Mart 2014 tarihinde Ankara' da yaptığı mitingde;
"(İsmet İnönü), Gazi (M. Kemal Atatürk) ölür ölmez "Türk Lirası’nın” üzerinden resmini kaldırdı kendi resmini koydu..." dedi.
Gerçekten öyle mi?
İSMET İNÖNÜ KÂĞIT TÜRK PARALARINA
NEDEN KENDİ RESMİNİ BASTIRDI...


Türkiye' deki gerici zihniyet, zaman zaman ülkemizi düşman işgalinden kurtaran İsmet İnönü için karalama kampanyaları başlatmıştır. Karalama kampanyalarının en önemlilerinden biri de ismet İnönü' nün Türk paralarına kendi resmini bastırmasıdır.
İsmet Paşa 1938' de Atatürk' ün ölümünden sonra TBMM tarafından Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Askeri ve siyasi tecrübelerinden dolayı Atatürk döneminde uzun yıllar başkan vekilliği yapan İsmet İnönü, Cumhurbaşkanlığının yanı sıra CHP Genel Başkanlığını da yürüttü. Atatürk'ün ölümünden sonra yurt içinde ve dışında Cumhuriyet rejiminin devam edip edemeyeceği tartışılmaya başlanmıştı. İnönü askeri başarısını ülke yönetiminde de göstererek cumhuriyeti korumayı başarmıştı.

O yıllarda ülkemizde para ve pul basacak matbaamız yoktu. Para ve pullarımızı İngiltere Londra' da büyük tesisleri bulunan Thomas De La Rue basıyordu. 1940 yılında İsmet İnönü hükümeti tarafından aynı kişiye 100 ve 50 kuruşluk olarak 20 milyon liralık banknot bastırıldı. Basılan banknotlar Londra' dan Newyork Shine adlı gemiyle Türkiye'ye gönderildi. Gemi 2 hafta süren yolculuktan sonra yakıt almak için Yunanistan'ın Pire limanına uğradı. Tarih 16 Nisan 1941' di. Alman uçakları Pire limanına saldırarak Türkiye' ye para getiren Newyork Shine gemisini batırdı. Gemideki Türk paraları denize saçıldı ve Yunanlılar tarafından toplandı.

O dönem 20 milyon lira çok büyük paraydı, bu parayla Türkiye ekonomisi idare ediliyordu. Bu olay üzerine İnönü paraların Yunanlılar tarafından kullanılmasını önlemek amacıyla Atatürk resimli tüm banknot paraları tedavülden kaldırmak zorunda kaldı. Yıllar sonra bu paralar da tedavülden kaldırılarak yeniden Atatürk resimli paralar bastırıldı.

İşte Cumhuriyet Halk partisi, Atatürk ve İsmet İnönü için yıllardır siyasi istismar konusu yapılan olay budur. Bütün bu yapılanlar gerçek devlet adamlığının göstergesidir. Atatürk ve İsmet İnönü, kurtuluş savaşında milyonlarca liraya ulaşan borçlarımızı zaman içerisinde akıllı politikalarla son kuruşuna kadar ödediler ve ülkeye büyük yatırımlar yaptılar. İstismarcılar ise onların mirasını satmakla meşguller…

Hoşça kalınız.

30 Mart 2014
Hüseyin LAPTALI
 
Son düzenleme:
Üst