Kendimi Casus Gibi Hissederdim!

Ahmet Ötüken

Onursal Üye
“KENDİMİ CASUS GİBİ HİSSEDERDİM!”

Bu sözlerin sahibi kuşkusuz bendeniz değilim.

Bu ifadeler; iki kez Cumhuriyetçi Türk Partisinden ondan önce de UBP’den Girne milletvekili seçilen Sn. Gülboy Beydağlı’ya ait sözler.

Şimdi gelelim asıl konumuza!

Malum; her iktidar gibi UBP’de birden çok nedenden dolayı yıpranıyor. Vatandaşın özellikle, aş ve iş sorunlarına çözümler üretmekte zorlanıyor. Hayat pahalılaştıkça alım gücü düşüyor. Bazı kamu kurumları borç batağında çırpınıyor. Yapısal sorunlara neşter vurmakta çekingen davranıyor.

Ve daha bir sürü nedenle kamuoyunda ilk günlerdeki albenisini yitiren bir hükümetle ülke yönetiliyor.

“Ancak yiğidi öldür hakkını ver” diye bir söz vardır ya; UBP Hükümeti de her hükümet gibi tümden kaka değildir. Mutlaka yaptıkları güzel şeyler de vardır.

Ancak vatandaş yapılan iyi şeyleri değil, yapılmayanları ya da yapılamayanları görür. İktidarın başarısını bireysel konumuna göre değerlendirir.

Bu günkü sonuçları baktığımızda, halk kesimleri arasında bir iktidar memnuniyetsizliği olduğu kesin.

Kamuoyu yoklamaları da zaten bu yıpranmayı ve memnuniyetsizliği doğrular nitelikte!

Ne ki; kamuoyu yoklamalarına yansıyan bir başka gerçek daha vardır.

O da şudur! İktidar yıpranırken ana muhalefet CTP’nin oyları yükselmiyor. Bu çok ilginç!

Tabi bu çarpıcı durumla ilgili muhtelif yorumlar ve değerlendirmeler yapılıyor. Neden hükümet yıpranırken, muhalefet oylarını artırmıyor?

İşte bunun yanıtını gelin Sn. Gülboy Beydağlı’dan dinleyelim!

“..CTP’de umduğumu bulamadım. Orada çalışma imkanı yok. Ben CTP’yi UBP’den farklı beklerdim. Ama aynı şey. Orada bir grup partiye hakim olmuş. Hiçbir fark yok..CTP’de bana şüphe ile bakılmaktaydı. Örneğin bir odaya girersiniz konuşmayı keserler. Aman duymasın diye! Ben CTP’de kendimi ‘casus’ gibi hissetmeye başladım. BU beni çok rahatsız etti. CTP Hükümeti seçim sarhoşluğundan hiç kurtulamadı. Parti zayıf kadrolarla yönetime geldi. Müdür müsteşar atamalarını yanlış yaptı. En iyi ‘bayrak sallayanlar’ müdürlüğe atandı.

Bilmezdim; içine girince gördüm. Her şey tavandan başlar. Üsteki MYK ne derse alttaki CTP’li de onu söyler. Yapısı, disiplini bu!

Orada çalışma imkanı yok. Ben CTP’yi UBP’den farklı beklerdim. Orada da bir grup hakim olmuş partiye!

MYK toplanır, hiç milletvekillerine bilgi vermeden. Ayrıca bir ürkme var bizde. Hiç unutmam, Karaoğlanoğlu’nda bir örgüt toplantısında bana karşı üyelerden bir kısmı ‘size asla oy vermeyeceğiz’dedi. Biz Birleşik Güçler tanımayız dediler.

Sağlık Bakanlığı bilhassa, hiçbir olayı ciddiye almama, yani ‘biz olduk’ tavırları, seçim sarhoşluğu ki o hiç bitmedi zaten, ilk günden itibaren o sarhoşluk hep vardı içlerinde. Zannediyorlardı ki seçimi onlar kazandı. Halbuki o günün şartları ayrıdır. CTP’nin oyu belli.

CTP’nin bir de zayıflığı tecrübesizliği idi. Müdür müsteşar atamalarında büyük öfke doğdu. Doğru kişileri atamadı. Yollarda bayrak sallayanları, ‘bu iyi bayrak salladı’ diye müdür yaptı. Fanatiklik ön plana alındı.

İki dairede imtihan yapıldı, yani bir bakan anlatıyor bunu, ben anlatmıyorum diyor ki; falan, falan ismi silmişler, başka numara, puan yazmışlar, polislik oldu bu konu.

Biz çok iddialı geldik. Şunu şunu düzelteceğiz, şunu yapacağız diye ve imkanlar da geldi ama boş gitti!

Daha bir sene, iki ay var seçime. Paket baskısı varsa sen mücadele edeceksin. Erken seçime gitmek çok büyük hataydı.

Baştakiler kendilerini kurtarmaya çalıştılar Memleketi ya da partiyi değil. Partiyi de düşünmediler.

Bunlar kürsüye çıkınca, halk televizyonları kapatır.. Bir önceki kadronun bazı bakanları. Bundan kurtulmak lazım. Partinin bundan kurtulması lazım..”

Ve devam ediyor Sn. Beydağlı: “..Kesinlikle benim gibi insanlar CTP’ye kızıyor. Hala CTP’ye kızıyor, ilginç olan budur. Dediğim gibi hala o adamlar mecliste oturuyor. Hep temizlenmesi lazım. Başarısızlık ödüllendirilmemeli. Senin kendin çekilmen lazım..Şu anda da içerde bazı adamlar var. Bunlardan parti arınmalı.

Şu anda bir kamuoyu araştırması yapılsa, ben eminin UBP yişne kazanır. Bu size nasıl gelir, ilginç değil mi? Benim öfkem onadır.

CTP’lerin hepsi benim canım ciğerimdir. Ama içlerindekileri temizlemeleri lazım..”

Ben bu değerlendirmeler için her hangi bir yorum yapmayacağım.

Yorum ve karar sizin!