Kıbrıs Girit Olmasın

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
KIBRIS GİRİT OLMASIN!
Ayla Berkin
Gazi Magosa-KIBRIS

... "Türkiye′ye garantörlük ve müdahale hakkı tanıyacak bir çözümü kabul etmeyiz"

Bu sözler Rum Meclis Başkanına ait. O zaman bu anlaşmayı isteyenlere ve olması için gönüllü gidenlere soruyorum. Anlaşma nasıl olacak.

Türkiye Garantörlük haklarından vazgeçmezse, müdahale hakkını korursa, demek ki bu anlaşmanın gerçekleşmesi söz konusu değil. Rum tarafı isteği yalnız bu da değil! Şartlarından biri de Türkiye'den gelen nüfusun geri gitmesi. Anlaşma sonunda yapılacak Referandum için Rum siyasi çevreleri, Referanduma Türkiye den gelenlerin katılması engellenmeli diyerek görüş belirtmediler mi?

Peki, tüm bunları Türkiye kabul etmezse demek ki Rum'la bir anlaşma söz konusu olamayacak. Aslına bakılırsa bu şartların hiç birisi Türkiye ve KKTC tarafından kabul edilmemeli. Hatta yumuşatılmış halleri bile kabul görmemeli. O zaman bu müzakerelere de başlamanın bir anlamı yok. Tabi bu benim görüşüm.

Diyelim ki tüm bu şartları kabul ettik ve anlaşma oldu. Kıbrıs Cumhuriyeti yeniden tesis edildi. Kurucu devlet olduk ve Cumhuriyeti kurduk. Tabi Rum'da kurucu devlet olarak Cumhuriyete büyük ortak olarak katıldı. Onların tarafında değişen hiçbir şey yokken biz çok büyük bir değişikliğe uğrayacağız. Onlar içlerindeki yabancılara dokunmadan nüfuslarına katacaklar. Biz TC'li vatandaşları geri göndereceğiz. Onlar Yunanistan. AB ve ABD garantörlüğünde olurken biz onların merhametine kalacağız.

Demesin şimdi hiç kimse bana AB topraklarına girildikten sonra bizde onların garantisi altında olacağız diye. AB taraf tutmasaydı sözde Kıbrıs Cumhuriyetini içine almazdı.

1960 anlaşmalarına göre ada hükümetiyle yapılacak her türlü anlaşmaya her iki tarafında imza atması gerekiyordu. AB'ye giriş anlaşmalarında Türk tarafının imzası var mı? Türk tarafı Kıbrıs Cumhuriyetinden dışlanırken hangi AB devleti Rum'a dur dedi.
Demek oluyor ki Kuzeyinde AB topraklarına katılması bizim için bir güvence olmayacaktır. Bu katılımla biz Türklüğümüzden vazgeçip Kıbrıslı olacağız ve bizleri buradan sürmek için Rum ve AB elinden geleni yapacaktır.

Bu durumu herhalde Türkiye hükümeti ve KKTC hükümeti de düşünüyordur. Göz göre göre bir kez daha vatandaşlarını Rum'a yem yaptırmayacaklardır. Her şeye rağmen bu anlaşmalarda Rum'un isteğine göre hareket edilirse Akdeniz'de ki son adaya da veda etmemiz kaçınılmaz olacaktır. Yeni bir Girit olayını yaşayacağız demektir. Fakat ben yinede bunların olacağına ihtimal bile vermek istemiyorum. Kıbrıs adası Rumların olduğu kadar Türklerinde vatanıdır. Burayı vatan yapan her unsur gerçekleşmiştir.

Toprak uğrunda şehitler verilmiş, gaziler bir parçalarını bu topraklarda bırakmıştır.
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kansa, toprağı vatan yapanda altında yatandır.

http://www.aylaberkin.com