Kıbrıslı Türklerin Kökeni Neresidir ?

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
KIBRIS TÜRKLERİNİN KÖKENİ NEDİR ?

Kıbrıs Türklerinin kökeni Anadolu'daki Türk halkıdır.
Kıbrıs'ın fethinden sonra adanın gelişmesi için üretici nüfusa ve sanatkara gereksinim olduğunu gören Padişah 2. Selim, adada kalan 20 bin askere ek olarak 10 bin sanatkar aileyi Kıbrıs'a göndermiştir. Bu amaçla çıkarılan bir "Sürgün Hükmü"ne göre; çeşitli şehir ve kasabalarda oturan zanaat ve meslek sahipleri arasında seçme yapılarak, her on haneden biri Kıbrıs'a gönderilmiştir. Bu meslek sahipleri içinde ayakkabıcılar, terziler, dokumacılar aşçılar, mumcular,semerciler, nalbantlar, bakkallar, demirciler, dericiler, taşçılar, kuyumcular, yapıcılar, kalaycılar ve kazancılar bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra; 1) Taşlı ve verimsiz toprak çalıştırıp geçimini sağlayamayanlar, 2) Kötü davranış içinde olanlar, 3) Kendi bölgelerinde adları kütükte kayıtlı ol mayanlar ve onların oğulları, 4) Başka bölgelerden göç etmiş olanlar, 5) Uzun zamandan beri tarla veya bahçe almak için müracaat etmiş olanlar, 6) Köyünü ve tarlasını bırakıp, şehirlere göç edenler, 7) Köylerde ve şehirlerde işsiz olup, toprağı çalıştırmayanlar da Kıbrıs'a gönderildi.
21 Eylül 1571 tarihli "Sürgün Hükmü"ne göre toplam 572 hanenin Kıbrıs'a göç ettirilmesi sağlandı. Adaya gelen bu Türkler, kısa sürede ekonomik yaşama büyük bir canlılık getirdiler.
Yunanistan, henüz Osmanlı egemenliği altında olduğu için, Rumları kışkırtacak durumda değildi.
Megalo İdea fikri ortaya atılana kadar, iki halk Osmanlıların adil yönetimi altında barış içinde bir arada yaşadı.
Adadaki iki halkın barış içinde bir arada yaşadığı tek dönem, fiilen Osmanlı İdaresi altında yaşanan 307 yıllık dönemdir, denilebilir.

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Cevap: Kıbrıslı Türklerin Kökeni Neresidir ?

Umarım adanın fethinden sonra güya oradaki rumları Osmanlı Türkleştirdi diyen cahiller de bu yazıyı görür..
Eline sağlık...

fevzullah

New member

anlayamadım kürdünoldu yerde fiyatıben koyarım her yerde yazıyor ;La ilahe ilallah Muhammeden resulullah desebilemi!!!!adayı ilk ayakbasan islam irşat birliği ne için gitmişlerdi Allah'ın birliğini dinini ve onun Hz.Resulunun(sav)efendimizin tebliğini götürdüler.Allah'ın resulu(sav)efendimiz islamı tebliği ve davet ederken hiç bir fiyat veya ücret istemedi Allah'ın rızasını gözeti Dedem korkut tepegöze istedini vermedi zekası kuvetli Basatı gönderdi oda savaşırken Allahı zikreti yereserdi tepegözü.yakında tepegöz gibi tanrı uludur demeyenleri katletmeyemi!başlayacaksınız.ben o günden Allaha sığınırım esmaülhüsnana da Allah'ın 99 ismi azamında tanrıyı god u göremedim. Allah Çinlileri durdurdu,Farisileride durdurdu,Bizanslıları da durdurdu,Türkleri şimdi uyarıyor Allahın dininin ve Hz.Reslunu(sav)efedimizi tanımayanları dost edinmeyin diyor .Lailahe ilallah diyen acem veya arap sizin için o zaman tehlikeli sizi tanımalı veya ölmeli avrupanın Cem sultana yaptı gibi.vazgecin artık hadi aşmaktan avrupanın samirisinin buza büyüsü altındamı kaldınız Hz. Musa(as)onu yakıp denizeatmamışmıydı. yenidenmi yaptılar elbet onu yakacak birini gönderir Rabbim...!aklıma birşey geldi ben hiçkimseye sitemedip kintutmam Allahı hatırlatırım sayın ada da ki abilerimiz hey hat rahmetli arap kardeşine gel topragın yoksa zayıflarını,yetimlerini,gönder de katledilmesinler hiç olmasa adayı birlikte savunalım dememişler iki toplum iki kavim Allah huzurunda hz.Adem (as)çocukları ve iki tarafta Muhammet ümeti ikisinide evet ikisini de birisini avrupa yok ediyor, öbürünüde firavundan kaçan hadi aşanlar yok ediyor Allah'ın islam ordularına yahudilerden hadi aşanlarınımalarını bırakmak şartıyla yerlerinde sürgünedilmiştir.hayberin fethinden sonra.fakat Allah'ın resulundan eman istemişler ve yerlerinde işçi olmakşartıla hurma mahsulun yarısına yerlerinde bırakılmışlar anlaşma gereği yine Allah'ın hüküleri geçerli olması koşuluyla!ancak üstünlük Allah'ın katında takva sayiplerinidir.Onlar ancak rabbinize bağlı olun ve günün beşvakitide secde edip namaz kılın haddi aşanlar gibi olmayın dinizi yaşamınızı onlarınkine benzetmeyin sonra zafadüşüp düşman karşısında zafa uğrarsınız der.hala insan ben herşeyin sayibiyimider onnu yer yüzünde yaşatanın Allah'ın oldunu unuturmu veren de o,alan da o,istediğini ilerletir,istedğinide geri bırakır hüküm sayibi ancak hepimizi yaradan Allahtır.biz birbirimize sayipçıkalım yoksa o din günü olan mahşeri huzurda ondan önce kabirde hesabını veremeyiz.haddi aşan olur ise zayıfı ezip esireder kölesi yapmaya çalışan olur ise onunda karşısında Allah ın izniyle savaşıp etkisiz hale getirelim.hiç birşey karşılıksız kalmaz herkez hakkı neyse verilir kim zerekadar hayır işler ise Allah yolunda onun mükafatı hem bu dünyada hem de mahşeri huzurda verilir,kim de nefsine uyup zere kadar kötülük yapar ise cezasını çeker kimse demesin nefsinin arzusuna kapılıp yer yüzünde bana uymayanın hesabını ben görürüm haşa bizi gören Allah var.Hesabı erde görür o din günü olan mahşeri huzurada erteler. hüküm sayibi ancak her şeyin sayibi olan malikulmülk olan rahim ve rahman olan Allahtır.Biz ancak ona kul olmakla mükelefiz.Esselamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu.

fevzullah

New member

kötü insan vücutaki mikroba benzer zayıf buldumu insanı hayatındaneder.biryeri işgaledecek veya ortalı karıtırcak insanda o yerde oraya uyum saglıyacak bozacak insan arayıp yetiştirir kötü kimse isteyerek uyum salamaz ortama .ancak iman sayibi mütesna bunda da halis samimiyet şart bu da yazar Necip Fazıl'ın dedi gibi ak sütün için de ki ak kılı görmeye benzer inşallah.bu misali veren Allah inan insanla,inanmayanı birbirinden nasıl ayıt edecemizi gösterir.iman edenle iman etmeyen hiç bir olurmu.yazıda belirtildiği gibi osmanlının böyle bir amacı yoktu zaten orayı adayı almak hac yolunun güvenliği,ada da kabri olan sahabeden atın ayağının sürçmesiyle şehit olan Ümm-i Hiram'ın Hala Sultanın kabrini düşmanna bırakmamaktı.kıbrıs adası şövayelerin islam karşıtı kişilerin elinde kalamazdı ve önemli bir geçiş ikmalyeriydi.alınması gerekli bir yerdi eskiden beri.adanın eski sayipleride sakin sesiz insanlardı ticaretle ugraşırlardı devamlıda esir olarak satılırlardı,mısır firavunlarına köle yada korsanlara hizmet ederlerdi,adanın pek fazla gelir degeriyok akdenizin konturolü için önemliyer en önelişey şu anda eylence turizimdenilen insanların hayatının suistimali bu yaşam ortamında yaşamak ve çalışmak cehenemde yaşamaya benzer çııkmak istedikce bacagında logara çerkerler.zengin daha zengin zayıfolan hep çalışmaya mahküm ben adayı ziyaretedemedim ama annemi ablamı gönderdim yaşammak mümkündeyil yabancılar her yerde her istedikeri önünde yerli insan çok çalış daha çok çalış aman kimseye muhtaç olma anlayışında sonuç ada işgalçilerin elinde ada yerlileri erkenden mezarda emekli rumlar iyi Türkler kötü gençlerimizide para israfla dinden uzaklaştırdılar büyüklerine kafatutuyorlar ,anavatanda çocuk babasınıkarşısında sandayeye oturmuş bir baca birtarafta öbürü bitarafta yada kantırbaşında allah ıslah etsin görüyorum uyarıyorum sonunuz iyidiyildiyorum.bazısı neyapsın şakayla karışık şakası bile hoşdeyil bogazına bıcagın tersinidayıyor.sonrada şakadiyor.yolda giderken Allah'a duaedipte gidiyorum.buda neden gençlimi Allah yolunda deyil maddiyat yolunda harcadım azimedip kuranan öğrenip namazkılıp güçlenseydim o inançsız genç boynuma bıçak dayaya bilirmiydi buna cesaretbile edemezdi.malesef allahın verdi canı yine allah alır.bizne yapıyoruz şerden allahasığınıyoruz hayra yaklaştırması için duaediyoruz.ıslah edici olan yine allahtır.

fevzullah

New member

kökenimiz Hz Adem(as)dayanır ve devametmektedir.Allah sizbana kuluk eddin yaratıklarımadeyil der.

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler

Değerli kardeşim Fevzullah.
Öncelikle sitemizde kimse din hatta İslam düşmanı değildir..
Bunu önemle vurgulayarak belirtmek istiyorum..
Hepimiz Elhamdülillah Müslümanız. Bunun yanında da Allah'ın İslamiyeti korumak üzere görevlendirdiği Türk milletiyiz. Kaç Haçlı Seferini durduran Allah'ın kılıcıyız. Bunu asla ve asla unutmayın.
Dinimiz milli duygulara asla ve asla ters bir din değildir. Bunun yanında Allah'ın kılıcı olarak inandığımız Türk milletine, bayrağına, inancına saldıran kürtlere de hoşgörü göstermek zorunda da değiliz. Malumunuz Osmanlı'ının son döneminden bu yana çoğunlukla Hristiyan aleminin, son dönemde de Yahudilerin payandasına giren kürtlere hiçbir zaman hoşgörümüz olamaz. Son 25 yılda 30.000 mülümanın kanına girenleri de affetmemiz asla ve asla mümkün değildir. Yanılıp da biz affetsek bile Lut kavmi felsefesi ile ortalığı karıştıran kürtleri Yüce Rabbim de affetmeyecektir. Hele birde güya müslüman olduğu söylenen aslen ermeni olan kürt bozmalarını nasıl affedebiliriz. Bu gerçekleri bilmeden buraya yazmış olduğunuz yazıyı hoşgörü ile karşılıyorum.Ancak bu bilgileri araştırdıktan sonra hala kürtleri bizle eşdeğer gördüğünüz taktirde gönlümüz asla sizden yana olmayacaktır.Bunu da bilesiniz. Bu gerçeklerden sonra siz onları affedebiliyorsanız, size söyleyeceğim son söz de Allah sizi affetsin olacaktır..

Son olarak milliyetçilik ve din hakkında sırf sizin için özel bir alıntı yazıyorum. Umarım fikir ve inanç dünyanıza faydalı olabilirim.

İslam’da Milliyetçilik Anlayışı

KUR'AN-I KERIM'DE KAVİM , SOY, SOP

"Ey iman edenler içinizden kim dininden dönerse Allah, müminlere alçak gönüllü kafirlere karşı onurlu ve zorlu, kendisinin onları seveceği ve onlarında kendisini seveceği bir kavim getirir ki, onlar Allah yolunda savaşırlar, ve hiçbir kınayanın kınamasından çekinmezler. Bu Allah'ın lütfü inayetidir ki kime dilerse ona verir." (Maide-54)

"O,sudan bir beser yaratıp da onu soy sop yapandır." (Furkan-54)

"Onun ayetlerinden biride göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin değişik olmasıdır. Kuskusuz bunda bilenler için ibretler vardır."(Rüm 22)

"Ey insanlar, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Kuşkusuz Allah yanında en üstün olanınız (günahlardan) en çok korunanınızdır. Allah bilendir haberdar olandır" (Hucurat 13)

"Ey! Resulüm, sana da bu hak kitabi hem kendinden önceki kitapları hem tasdikçi hem de onlar üzerine bir şahit olarak indirdik. O halde sen ehl-i kitap arasında Allah'ın sana gönderdiği hükümlerle hüküm ver. Sana gelen bu haktan ayrılıp da onların arzularının arkasından gitme... Ey insanlar! Sizden her bir peygamber için bir şeriat bir yol tayin ettik. Eğer Allah dileseydi hepinizi tek şeriata bağlı tek bir ümmet yapardı. Fakat sizi zamana göre size verdiği şeriat ölçüleri içinde imtihan edecek. O halde hayırlı işler yapmakta birbirinizle yarışın. Sonunda toptan dönüşünüz Allah'a dır. O gün din hakkında yaptığınız ihtilafları Allah size haber verecektir. "(Maide-48)

HADISLERDE KAVIM , SOY , SOP

"Ashabdan Azup Oğlu Berra anlatıyor : Huheyn Savaşı'nda idi. Haris Oğlu Ebu Süfyan Hz. Peygamber (S.A.V.)'in katırının dizginin dibinden tutmuştu. Vaktaki müşrikler sardı ve saldırdı. Hz. Peygamber katırından indi ve şöyle söylemeye başladı : "Ben ki Peygamberim yalan yok! Ben ki Abdulmuttalib'in oğluyum..." Berra diyor ki ,o gün halk içinde Hz. Peygamberden daha şiddetlisi yoktu.

"Sizi nesebinizden büyük babalarınıza bağlayacak bilgileri öğreniniz." (Sahihi Buhari Age cilt. 9 sayfa 214)

Yukarıdaki ayet ve hadislerden anlaşılacağı üzere İslam millet kavramına kavim manasında da yer vermiştir hatta Maide suresi 54. ayetine Kuran'ın evrenselliği ve kıyamet gününe kadar geçerli olması açısından bakıldığında tüm Müslüman milletlerin organik manada bir devlet olması milli şahsiyetlerini yitirip tek bir ümmet esasına dayalı devlet oluşturmaları imkansızdır. Nitekim yine Maide suresinde geçen "Eğer Allah dileseydi hepinizi tek şeriata bağlı tek bir ümmet yapardı" ayeti de Allah'ında böyle bir şey istemediğine delil olarak gösterilebilir.

Peygamber efendimizin sağlam hadislerinden olarak Sahihi Buharide geçen "Kişi kavmini sevmekle suçlanamaz" ve "Kişi kavmini sever" şeklindeki hadislerine göre de bir kişinin milletini sevmesi, onun geleceği için çalışması kısacası milliyetçi olması dine aykırı bir olay değildir.

Umarım bu bilgiler daha fazla polemik çıkmadan konuya nokta koymaya faydalı olur..

Saygı ve sevgilerle...

TTK ve Y