Kırgızistan'da "3. Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu" Sona Erdi

YÖNETİM

-Otağ Hanı-
Katılım
29 Eki 2010
Mesajlar
59
Tepkime puanı
0
Puanları
0
KIRGIZİSTAN'DA "3. TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER MEDYA FORUMU" SONA ERDİ


TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER MEDYA FORUMU'NUN 4. TOPLANTISI GELECEK YIL KKTC'DE YAPILACAK

PROF DR. ATA ATUN FORMUN IV.DÖNEM BAŞKANLIĞINA GETİRİLDİ

Bişkek, 9 Kasım 13 (T.A.K): Türk dünyası ülkelerinden gazetecilerin ve medya yöneticilerinin katıldığı ''3. Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu'' Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te sona erdi.

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Platformu (TURKMEP) ile Kırgızistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı işbirliğiyle Jannat Resort Oteli'nde gerçekleştirilen "Geleneksel Medyanın Dönüşüm Süreci ve Yeni Medya" temasının işlendiği ''3. Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu''nun sonunda sonuç bildirisi kabul edildi.

Türkiye Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, dönem başkanlığını gelecek yıl düzenlenecek 4. Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu'na ev sahipliği yapacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) devrettiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Kırgızistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Sultan Rayev'in yanı sıra kamu ve özel medya kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla dün başlayan forumun sonuç bildirisinde, Türk dili konuşan ülkeler ve topluluklar arasında ortak tarih, dil, kimlik ve kültüre dayanan köklü ilişkilerin daha da geliştirilmesinin amaçlandığı vurgulandı.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Karakaya, medya forumunun sonuçlarını AA muhabirine değerlendirirken iki günlük forumun oldukça faydalı geçtiğini ve tüm katılımcıların memnun ayrıldığını söyledi.

İlk defa Türk İşbirliği Konseyi şemsiyesi altında toplandıklarını ifade eden Karakaya, 4. Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu'nun gelecek yıl KKTC'de düzenlenmesine karar verildiğini hatırlattı.

Türk dünyasında sorunların bilinirliğine işaret eden Karakaya, medya forum portalının yürürlüğe girdiğini, sosyal medya hesabının oluşması için çalışmaya başladıklarını, Türk dünyasındaki meslektaşlarının dile getirdikleri önerilerle daha iyi yerlere geleceklerine inandığını sözlerine ekledi.

Foruma, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Platformu yetkililerinin yanı sıra Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı, Türk Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Jandos Asanov, Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçisi Hidayet Orucuv, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği ataşeleri, Türk dünyası ülkelerinden medya temsilcileri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TRT, Anadolu Ajansı, TÜRKSAT ve TİKA yetkilileri katıldı.

III. Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Formu’nda, Prof. Dr. Ata Atun oybirliği ile IV. Dönem Başkanı olarak seçildi.
 
Üst