Kırma Böreği

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye

Bugün size hem çok çok kolay hem de gayet lezzetli, içinin yumuşaklığı dolayısı ile hafiften de olsa su böreğini andıran bir tarif vermek istiyorum. Bir arkadaşım adını hep unutur "Kırpık Böreği" derdi. Siz kendiniz karar verin hangisinin daha çok yakıştığına.

Tarifi Babannemden anneme, ondan da bana geçen göçmenlere has bir börek .
Malzemeleri az ama lezzeti tam kıvamında.

Misafir gelince benim kurtarıcım olur kendileri.

Malzemeler
(Ben ankastre fırın tepsime göre veriyorum tarifi, siz ölçüleri tepsinize göre ayarlayabilirsiniz)

5 Adet yufka
1/2 Kg Lor (Sakıpağa lor kullanıyorum ama bulamazsanız yapış yapış değil daha kuru kıvamda olacak)
1/2 Kg Yoğurt
1/4 Çay Bardağı Sıvı Yağ
1/2 tatlı kaşığı tuz
2 Yumurta

Genişçe bir kapta yoğurt ve yumurtalarımızı tel yardımı ile çırpıyoruz.

İlk yufkamızı tezgahın üzerine açıp karışımı sadece yarısına kaşık yardımı ile iyice sürüyoruz. Diğer yarısını üstüne kapatıp fazlalığını çekmesini sağladıktan sonra yeniden açıyoruz.

Yine karışımı sürdüğümüz yarısına; lorların bir kısmını ufalayarak koyup yufkanın diğer yarısını üzerine kapatıyoruz. Yufkamız "D" şeklinde olacak.

Ellerimizle karşılıklı kenarlarından büzüştürüp 4 er parmak genişliğinde kesiyoruz.

Yağladığımız fırın tepsimize büzüp kestiğimiz yufkaları sıralayıp, tüm tepsiyi kaplıyoruz.

Kalan karışımın içine tuzunu ve yağını da ekleyip karıştırıyoruz.

Yufkaların üzerine kaşık yardımı ile sürüp, aralarına da girecek şekilde iyice yediriyoruz.