KKTC Gazeteciler Ve Yazarlar Birliği

YÖNETİM

-Otağ Hanı-
Çağdaş Gazeteciler Ve Yazarlar Birliği Genel Kurulunda İsim Değişikliğine Gitti

"KKTC Gazeteciler Ve Yazarlar Birliği".
45p11.jpg

YENİ BAŞKAN AHMET ÖTÜKEN

Lefkoşa, 7 Nisan 12 (T.A.K): Çağdaş Gazeteciler ve Yazarlar Birliği bundan böyle çalışmalarını KKTC Gazeteciler ve Yazarlar Birliği adı altında sürdürecek.

Çalışmalarına ivme katmak amacıyla yenilenme sürecine giren birlik, yeni bir de yönetim belirledi.

Çağdaş Gazeteci ve Yazarlar Birliği genel kurul toplantısı yapıldı. Ahmet Ötüken 6 aylık süreyle geçici başkanlık yapmak üzere seçildi.

Akdeniz Araştırmaları Derneği'nde gerçekleşen genel kurulda açılış konuşmasını Ahmet Ötüken yaptı. Ötüken, birliğe yeni bir isim verilerek "Kıbrıs Türk Gazeteci Yazarlar Birliği (KTGAYAB)" olarak değiştirilmesini istediklerini belirtti.

Daha önceki yönetim kurulunun imkansızlıklar içinde birliği var ettiğini kaydeden Ötüken, bazı dış güç odaklarının saldırılarına karşı en iyi savunmayı yapmak için saldırmak gerektiğini ifade etti.

Ötüken, gazeteci, yazar ve aydınları en geniş şekilde sahiplenmek ve "bu topraklarda bu insanlar vardır" diyebilmek adına cumhuriyetin kendilerinden görev beklediğini de ekledi.

SAYGILI

Divanın oluşumu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasının ardından mevcut Başkan Neriman Saygılı da bir konuşma yaptı ve görev süresi içerisinde gerekli verimi alamayıp istediklerini gerçekleştiremediğini söyledi.

Başkanlığı gerçekten vakit ayırabilecek birisinin yapmasını istediğini, kişilerin değişse de birliğin görevi ve yolunun değişmeyeceğini belirten Saygılı, kendilerinin akademik destek vermeye devam edeceklerini kaydetti ve yeni yönetime başarı diledi.

Tüzük değişiklikleri aşamasında bir itiraz üzerine birliğin ismi ikinci kez değiştirilerek, "KKTC Gazeteci ve Yazarlar Birliği (KKTC GAYAB)" olarak değiştirildi ve bu oy birliğiyle kabul edildi.

Daha sonra yine oy birliğiyle 6 ay süreli geçici başkanlığa Ahmet Ötüken getirildi ve birlik organlarının üyeleri seçilerek onaylandı.

Buna göre birliğin yönetim organları şöyle oluştu:

"Yönetim Kurulu: Gökhan Güler, Emir Ertorun, Nihal Yücel, Oğuz Karakartal, Aziz Karaaziz, Çiğdem Aydın, Bekir Kara, Birol Özakalınlar, Cem Emre, Alihan Pehlivan, Naci Kaya, Erkan Eğmez ve Derviş Ekşici.

Onur Kurulu: Mehmet Aldemir, Serhat Kotak, Özgür Özerdem ve Seyyan Uzunoğlu.

Denetleme Kurulu: Şule Aker, Hüzeyin Çobanoğlu, Kamil Özkaloğlu, Ethem Durak.

Yayın Kurulu: Neriman Saygılı, Türkay Ilıcak, Akay Cemal, Osman Güvenir, Yücel Hatay, Ahmet Tolgay, Makbule Ötüken, Erol Yöney.

İnceleme ve Değerlendirme Kurulu: Lütfü Özter, Hatice Şahin, Mehmet Kurumanastırlı, Erdoğan Naim, Yurdagül Beyoğlu, Sefa Karahasan, Hasan Özerdem, Nazmi Pınar, Hüseyin Menteş.