KKTC Tek Yürek

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
KKTC TEK YÜREK

Önceki gün akşam saatlerinde meydana gelen ve 3 genç öğretmenimizi kaybettiğimiz trafik kazası ülke genelinde büyük üzüntüye neden oldu. Dün herkes bir şekilde kazaların önüne nasıl geçebileceğimizi konuşuyordu.

Birçok kişide bizi arayıp konu hakkındaki düşüncelerini paylaştı. İçlerinde kayda alınması gereken örnekler olduğu gibi KKTC şartlarına uymayanlarda vardı.

İşin bir diğer boyutu ise sosyal medyada ceyran etti. Dün resmen sosyal paylaşım siteleri “karalara” büründü. Birçok kişi sosyal medyada fotoğrafını kara bir çerçeve olarak değiştirdi. Ve yaşanan kazanın son olmasını diledi.

Dün öğlen saatlerinde Lefkoşa mezarlığında toplan mahşeri kalabalık genç öğretmenlerimizden İmge Kozok’ı son yolculuğuna uğurladı. Siyasetçisinden öğrencisine, sevenlerinden yakınlarına ve hatta bu dünyada hiç tanımadığı insanlara kadar bir sürü kişi son yolculuğunda yalnız bırakmadı İmge öğretmeni.

7’den 77’ye dün Kuzey Kıbrıs’ta yas vardı hüzün vardı ve trafik kazalarına duyulan öfke vardı. Tek yürek olup sonsuzluğa uğurladık öğretmenimizi.

Sosyal Medya’da tek gündem!

Dün sosyal medyanın da tek gündemi yaşanan trafik kazasıydı. Bakın sosyal medya da neler paylaştı dün gün boyunca kullanıcılar..

Gamze Atay:
Trafik canavarı diye bir şey yok. Canavar ne kendini nede karşıdakini düşünmeyen iki ayaklı canavarlar olan insanlardır. Ve o canavarın biri bugün dünya tatlısı 3 arkadaşımızı bizden aldı. biri hala yaşam savaşında. Allah onu bize bağışlasın.

Barış Tilki
Arkadaşlar birbirinize suçlamalar yapmakla kırmayla eleştirmelerle bu işlerin düzeleceğini sanıyorsanız aldanırsınız memleket battı devlet daireleri çöktü halk mutsuz yollar yetersiz ve plansız yapılıyor denetim yok ceza kesen çok trafik birimi var da yok bilirkişiler yok iki üç kendini bilmez oturur trafiği çözmek yerine vakit öldürür anne babalar sorumsuz çocuklarımıza gerekli eğitim ve denetim yapma yerine para vererek araba ev alarak şımarık büyütüyoruz bunlar hep etkenler onun için sanal ortamlarda birbirinizi kırmaya rencide etmeye gerek yok çünkü bu kazalar daha çok olur bu kafalar değişmediği sürece.

Mehmet Harmancı
Yas ilan edilir mi bilmem ama toplumsal bir değişiklik ve toplum olarak düşünmenin zamanı çoktan geçti, ben 1999'da ilk trafik bildirisini yazdım aradan ne geçti kaç zaman geçti, kaç bin aile kaç bin hale geldi, artık toplumsal bir aklın başka hayatları korumanın ve kollamanın çoktan zamanı geldi ve geçti. #‎milliyasilanedilsin

Erkan Eğmez
Bugün bu feci kazada hayatını kaybeden üç genç bayanımıza Allahtan rahmet eyler acılarını paylaşıyorum ama maalesef ateş düştüğü yeri yakıyor. Trafik bir kez daha gündeme geldi bir kere hükümet etmeye çalışanlar ve polis yetkilileri bilmeli ki kameralar hayat kurtarmıyor kazaları da önleme fonksiyonu yoktur bir tek bazen 2 kilometre fazla bir hız ile vatandaşı haraca bağladınız ve sinirler geriliyor, AB üyesi Rum tarafını örnek alsanız onlar böyle yapmıyorlar ama biz her şeyinde biliyoruz ya!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aytuğ Turkkan
Ateş düştüğü yeri yakar kuskusuz ama o kadar küçük bir toplumuz ki... Hepimizin yüreği yanıyor... Bir kanser bir de kazaların önüne geçemiyoruz... ya da geçmek istemiyoruz belki de...

Özal Zaifoğlu
SAHTE bir düzende yitirilen GERÇEK hayatlar..

Candan Kortay
Bu çok büyük bir haksızlık. Böyle bir ölüm olamaz. Çok üzgünüm kelimeler şu an çok yetersiz. Üçünün de mekanı cennet olsun, ailelerine sabırlar dilerim. İmgeciğim sen benim küçük, sessiz, saygılı, melek öğrencimdin. Beni ilk defa çok üzdün............

Mehmet Çağlar
Tüm yaşadığımız ve hepimizi yasa boğan geçmişteki kazalar gibi dün akşam üzeri gerçekleşen inanılmaz feci kaza artık her ne önlem alınacaksa alınmasını zoraki hale getirdi; ne gencecik, ne de hangi yaştan olursa olsun insanlarımızı, sevdiklerimizi yollarda kurban vermekten gözlerimizde akacak yaş, canımızda parçalana parçalana atacak kalp kalmadı:( Bu memleket üzerinde insanca yaşamak isteyen ve yarım asırdır birer dünya insanı olmak için daha ne kadar bedel ödeyeceğiz diye soran yürekleri tertemiz ve insan sevgisiyle dolu bir halkın gözyaşlarıyla boğuluyor:( gıda denetimlerinden trafik denetimlerine ve sağlık sistemine kadar insan yaşamını etkileyen her sistemi hemen, ama hemen yeniden kurmak şarttır...herşeyi bir tarafa koyup önce insan ve her zaman insan diyelim ve işe koyulalım...dünkü kazada yaşamını kaybeden gençlerimize Tanrıdan rahmet diler, tüm ailelere, tüm sevenlerine ve bütün halka başsağlığı dilerim...

Ali Ruhluel
siz sağa sola pusu kurarak, yollara radar koyarak, millete ceza yazarak adına trafikde kazaları önleyeceğiz diyerek milleti soyunuz.. hiç o küçük beyniniz düşünmüyor değilmi her köy girişine bir cember koymak yerine cep acarak, yolları ışıklandırarak, ikaz levhaları, uyarıcı ışıklar, yollara refüjler, düzgün yollar yaparak kazaların önüne geçile bilineceğini... Nasılki bir vatandaş kaza yaptığı zaman yargılanıyor yarın sizde kazalara sebep vermekten yargılanmalısınız.. eyyy çakma devletin çakma yöneticileri size diyorum

Gunel Mustafayeva
1 saniye...1 saniye sonra o araba geçip gitmiş olacaktı...1 saniyeyle yırtacaklardı kefeni...saniyelik tesadüflere inanmıyorum. Tesadüf olmaycak kadar net. 1 saniyeyin ne kadar önemli olduğunu anlamak 1 saniyedir.

Mustafa Kemal
Trafik kazasında ölenlere Allah rahmet eylesin. Ağır yaralı kardeşimize de şifalar dilerim. ecir ve sabırlar versin Allah. Hız kameraları ile bol bol ceza kesip para tahsil etmek tafik kazalarını önlemede ne kadar etkili oldu? Lütfen verilerle biri izah etsin! Trafikte yalnızca araç kullanan değil, trafikteki herkesin aklıselim, dikkatli, saygılı ve bakımı düzenli kontrol edilen araçlarla yolculuk yapması gerekir. Yollarımızın standartlara uygunluğu-eğim, kullanılan malzemenin uygunluğu, çukurların olmaması...gibi.nedenler de kaza sebeplerinden olamaz mı? Tabii ki
işin uzmanları daha iyi bilirler!!!

Ferhan Karaderi
Siz Mecliste ' İPNELİK ' yasası ile uğrasın da Gavura bir şirinlik daha yapasınız diye...
Devlette yeni müdürler de yönetim kurulu başkanları da atayın ....
Geçicileri de işten atmak için kavgalar edin ...
Trafik canavarı can almaya devam etsin....
Çift şerit yollarda bariyer olmamaya devam etsin....
FASULYENİN YAHNİSİ GİTTİ GELDİ AYNİSİİİ......

Dilek Yavuz Yanik
Ülkemizde trafik kazalarından daha önemli bir sorun var mi?? Neden trafik kazasının en az yaşandığı ülkelere bakıp naparlarsa yapmıyoruz? Yollar niye ölüm tarlaları gibi? Niye bu kötü duruma boyun eğip her gün insanlarımızın öldürulmesine ortak oluyoruz?? Tek gündemin şu andan itibaren trafik olması gerekir..Bugün kaybettiğimiz kardeslerimize Tanrı'dan rahmetler diliyorum. Daha duyarlı olsaydık, yaşıyor olabilirlerdi

NOT: Bugün öğretmenlerimize saygından ötürü, GÜNÜN SÖZÜ, BİZİM TEMEL, GÜNÜN FOTOGRAFI ve MESAJ POSTAS’ı kapalıdır.
Bir kez daha kaybettiğimiz öğretmenlerimizin huzurunda saygı ile eğiliyor, Allah’tan rahmet diliyor, geride kalanlara da sabırlar diliyorum...

wOBRD0.jpg