Köpeklerimizde Gelişim ve Beslenme

TAHTACI

-Otağ Hanı-
Katılım
26 Eki 2010
Mesajlar
1,634
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti


Köpeklerin gelişim sürelerini, beslenme gereksinimlerine göre 4 döneme ayırabiliriz:

a) Yeni doğan
b) Süt emme dönemi: doğum 0- 2ay
c) Sütten kesilme dönemi: 1,5 ay - 2ay
d) Büyüme ve gelişme dönemi: 2 aydan 12-18 aya kadar


Yeni Doğan Köpekler: Doğumun hemen sonrasında annenin memelerinden salgılanan kolostrum, içerdiği antikorlar ile yavruların hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Bu koruyucu maddeler sadece ilk 24 saat içerisinde yavrunun bağırsaklarından emilebildiğinden, doğumdan hemen sonra anne tarafından emzirilmeleri son derece önemlidir.

Süt Emme Dönemi: Yavrular 6-8 haftadan itibaren sütten kesilebilirler ve bu süreç içinde yavaş yavaş yarı katı veya katı gıdalara geçiş yapılabilir. Bu dönemden sonra besinsel gereksinimlerini profesyonel köpek mamalarından sağlayabilirler. Yavrular ilk 3 x 4 hafta boyunca, günde minimum dört yada altı kez emzirilmelidir. 5 haftalığa ulaşıncaya kadar anne sütü normal gelişim için yeterlidir. Bu sürenin sonunda anne sütü yavrunun artan yüksek miktardaki kalori ihtiyacını tek başına karşılayamayabilir. Bu yüzden yavrulara, anne sütünün yanında ek gıda da verilmeye başlanmalıdır.
Yavru köpek anne tarafından beslenemiyorsa, ilk 8 gün içinde günde 8 kez süt vermek gerekir. 8 inci günden 3 haftaya kadar günde 5-6 kez, sütten kesilene kadar ise 4 kez süt vermek gerekir.

Sütten Kesilme Dönemi: Bir çok yavru en geç 8 haftalıkken sütten kesilirler. Anne sütünden kesilmelerine yakın yavruların, 4-5 haftalıkken, yarı katı gıdalar ile tanıştırılmaları gerekir. Bu dönemdekiler için yüksek kaliteli yavru mamaları su ile yumuşatılarak yavrular günde en az üç kez verilmelidir. Kuru mamaya geçiş 6 haftalığa ulaştıklarında gerçekleşebilir.

Büyüme & Gelişme Dönemi: Yavru köpeklerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yüksek besin değerlerine sahip hayvansal kaynaklı gıdalar ile beslenmeleri onların gelişiminde çok önemlidir. Ancak büyük ırk köpekler verilen mamaların protein, kalsiyum, yağ ve enerji miktarlarının gereğinden fazla yüksek olması nedeniyle, çok hızlı kilo alınması halinde kas ve kemik gelişimi daha yavaş kalmakta, vücut ağırlığının artması sonucunda da, kemik ve eklem bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bilinenin aksine çok fazla kalsiyum da büyük ırk yavrularda yine kemiklerde ve eklemlerde rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle küçük- orta boy köpekler ile özellikle yetişkin ağırlıkları 25 kg ın üstünde olan iri boy köpek ırklarının yavruları için 2 aylıktan 12-18 aylık olana kadar farklı formülasyonlarda ki mamalarla beslenmeleri gerekmektedir.Köpeklerde günlük öğün sayısı olanaklara göre ayarlanır ve öğün sayısı yaş büyüdükçe azalır.

-2 aylık bir köpeğe günde 4 kez
-5 aylık bir köpeğe 3 kez
-6 aylık bir köpeğe günde 2 kez ve erişkin olduğunda da günde 1 kez yemek vermek yeterlidir.


Erişkin Köpeklerde Beslenme: Köpekler iştahlarına, görevlerine ve karakterine göre iki şekilde beslenebilirler.

Küçük ırklarda 12, büyük ve dev ırklarda ise 18 aylığa ulaşıldığında artık yavru maması yerini yetişkin mamasına bırakmalıdır. Mama değişikliğinin ani olmaması önemlidir.Bu değişikliği birkaç güne yayarak, daha önceki maması ile karıştırarak yapılması hem sindirim sisteminin yeni mamaya alışması hem de köpeğinizin gıda değişikliğine defans göstermemesi açısından yararlı olacaktır.

5-7 yaşlarına kadar erişkin maması ile beslenmeleri önerilmektedir.Bu dönem 'Adult' olarak adlandırılan mamalrı içermektedir.herhangi bir problemi olmayan sağlıklı köpekler için tavuklu,kuzu etli ve balıklı olmak üzere değişik tipte ürün mevcuttur.Obeziteye yatkın ve az hareketli olan köpekler için 'Light' mamalar tercih edilebilir.hareketli ve görev köpekleri için de özel içerikli mamalar mevcuttur.Büyük ırk ve dev ırklar için eklem gelişimi ve kalça çıkığı problemlerine engel olmak için geliştirilmiş mamalar kullanılabilir.

Küçük ırk köpekler için,Pincher ve Yorkshire Terrier gibi Toy dog olarak adlandırılan köpekler için ağız yapılarına uygun küçük taneli mamalar mevcuttur.Köpeğinizin ırkına ,Özelliklerine ve yaşına uygun olan mamayı seçmeniz ve hayatı boyunca buna özen göstermeniz onun kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayacak ve hastalıklarda mümkün olduğunca koruyacaktır.

Yaşlı Köpeklerde Beslenme: Köpeklerde yaşlılık başlangıç yaşı ırka göre değişiklik gösterir; büyük ırklarda 5, küçük ırklarda 7 yaşından sonraki dönem olarak düşünülmektedir. kaliteli, uzun ve sağlıklı bir yaşam için tüm gelişim dönemlerinde olduğu gibi yaşlılık döneminde de beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Yaşlı köpekler (senior) için olan diet mamalar 'senior' ya da 'mature'olarak adlandırılırlar.Yaşlılık dönemine ait ihtiyaçların karşılanabilmesi için bu mamalarla beslemek köpeğinizin hayatını uzatacaktır. Köpeğiniz yaşlandığında ona özen göstermenizin ve özel mamalarla beslemenizin bir çok nedeni vardır:
Örneğin:

-Ağız ve diş sağlığı yaşlandıkça bozulacağı için kuru mama ile beslemek daha da önem kazanacaktır.
-Yaşlı köpekler özellikle böbrek problemlerine eğilimlidirler ve fazla miktardaki fosfor ileri böbrek hasarına neden olabilir.
-Fazla miktarda tuz içeren gıdalar yüksek kan basıncına sebep olabilir. Yüksek tuzlu gıdalar böbrek ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasına neden olur.
-Yaşlı köpekler için hazırlanan bu türden mamalarda karbonhidratlar, yağlar, proteinler, tuz, fosfor, kalsiyum, vitaminler son derece iyi ayarlanmıştır ve özellikle diyabete yatkın olan köpeklerin, yüksek tansiyonu olan köpeklerin ve kemiklerde problemleri olan yaşlı köpeklerin korunması için bu mamaları tercih etmek önemlidir.

-Düzenli veteriner hekim ziyaretleriyle, hekiminizin önerilerini uygulayarak , köpeğinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşlılık dönemi geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Gebelik ve Laktasyon Döneminde Beslenme: Gebelik süresince anne köpek ,yavru köpek mamalarıyla (Puppy mama) beslenmelidir. Yüksek besin değeri, protein ve enerji değerine ihtiyaç duyduğu bu dönemde verilen erişkin mamalar gebe köpeğin ihtiyaçlarını karşılayamayacak ve dolayısıyla uterusdaki bebeklerin gelişimi için yeterli olmayacaktır. Doğumu takiben ilk gün anneye yiyecek verilmemesi önerilir,anne doğum sonrası plasentayı ve tüm bebek keselerini yiyecek yavruları yalayarak temizleyecektir. Bu işlem sütün salınımı ve sütünün artması için gerekli fizyolojik uyarıları yapacaktır. Anneye doğumun ardından sadece bol, temiz, taze ve çok soğuk olmayan içme suyu vermek gerekmektedir. Doğumdan sonra anne köpeğin besin maddelerine olan ihtiyacı, enerji gereksinimi ve yem tüketimi artacaktır. Bu artışın nedeni annenin süt vermesidir. Bu dönemde anne yediği mamadan gerekli enerjiyi almalıdır. Yediği mama miktarı ve kalitesi süt salınım miktarını ve sütün kalitesini etkiler. Bu nedenle anneye emzirme dönemi boyunca, yavruların büyümesi için kullanılan bol protein ve enerji taşıyan mamalardan verilmelidir.


Hamile ve süt veren köpeklerin beslenmesi üzerine tavsiyeler:
-Protein, karbonhitrat, vitamin ve mineral madde miktarı yüksek olan mamalar tercih edilmelidir. Artan enerji ihtiyacını karşılamak süt üretimi ve bebeklerin gelişimi için önemlidir.

-Günlük miktarı az, öğün sayısı fazla olacak şekilde besleyin. Mama günde 2-3 öğün olarak verilmelidir,
-Hamileliğin sonuna doğru mama miktarını 1-1,5 kat arttırabilirsiniz. Doğru ve kaliteli bir mama ile beslendiği taktirde köpekleriniz hiç bir gelişim döneminde mama katkı maddelerine ihtiyaç duymayacaklardır. Dışardan vitamin ve mineral katkısı yapmanız gerekmeyecektir.
 
Üst